"Návrh! Plán! Realizace!" Přinášíme vám průvodce spoluprací s architektem
Komentář
Zdroj: Studio Flusser/Vizualizace Michele Corradini
<Path>

"Návrh! Plán! Realizace!" Přinášíme vám průvodce spoluprací s architektem

Chcete proměnit svůj prostor, ať už domov, kavárnu nebo kancelář? Klíčem k úspěchu je funkční design. Ale jak přesně vypadá spolupráce s architektem, když začínáte? Tento článek vám ukáže, co všechno vás čeká od první schůzky až po výběr dodavatele. Projdeme si společně celý proces toho, jak se z vašeho snu stává realita. Odhalíme, co všechno obnáší spolupráce s architektem na cestě za vytvořením prostoru, který co nejvíce odpovídá vašim potřebám a přáním.
Barbora Mluvková Barbora Mluvková Autor
15. 3. 2024

První schůzka probíhá ideálně přímo na místě, kterého se návrh týká. Společně si projdete prostor a architekt si zapíše všechna vaše přání, požadavky nebo domněnky. Bude vás poslouchat a doptávat se na další detaily. Vy jako klient se budete před schůzkou snažit poskytnout mu všechny možné podklady. Například archivní půdorysy bytu, nebo aktuální zaměření, pokud je k dispozici, prohlášení vlastníka nemovitosti a další.

Seznam potřebných podkladů přímo pro váš projekt vám sepíše architekt. Podklady, které budou chybět, bude potřeba doplnit. Může se jednat například o zaměření objektu. To vše architekt zařídí, to pro vás bude znamenat vícenáklady. Tuto fázi není dobré podcenit, přesné zaměření předejde spoustě komplikací při samotné stavbě. Navrhnout úpravu, která není v souladu s podmínkami sdružení vlastníků jednotek, nevytváří dobré sousedské vztahy.

Na této úvodní schůzce architekt především naslouchá. Nečekejte, že bude hned navrhovat. Dobrý návrh vyžaduje podklady a také čas na promyšlení. Po první schůzce byste jako výstup od architekta měli obdržet seznam dohodnutých požadavkůcenovou nabídku na jednotlivé části projektu, které s návrhem a realizací vašeho záměru souvisí. Součástí nabídky by měl být popis jednotlivých fází projektu, abyste věděli, jaký výstup přesně dostanete. Každé studio může jednotlivé kroky nazývat trochu odlišně, nicméně princip navrhování a realizace je stejný, tedy se bude jednat o drobné rozdíly.

Většinu klientů nejvíce zajímají krásné vizualizace, aby si svůj domov nebo vysněný projekt mohli představit. Předtím než se začneme věnovat této nejzábavnější a atraktivní fázi projektu, je nutné mít vyřešeny všechny funkční a provozní detaily.

V ideálním případě nepoznáte mezi vizualizací a výsledným výstupem rozdíl! Zde je návrh podsvíceného baru
Foto: Studio Flusser/Vizualizace Michele Corradini

Ideální je na začátku procházet různé možnosti návrhu. Vypracovat detailně návrh je časově náročné. V první fázi je tedy praktické vybírat z více méně rozpracovaných návrhů. Tuto fázi u nás ve studiu nazýváme Koncept. Prvním krokem je Koncept dispozičního řešení. Je to stejné pokud se jedná o celý byt, velký hotel nebo jen samostatnou koupelnu. V konceptu dispozic se rozmisťují jednotlivé funkční zóny. U velkých projektů tedy nejdříve prověřujeme například umístění zóny pokojů, lobby a restaurace. U návrhu bytu rozmístění obývací části, tvarové varianty kuchyně, počet pokojů, velikosti chodeb. Pokud se jedná o koupelnu, tak se mění rozmístění zařizovacích předmětů, v jedné variantě je v koupelně například vana i sprcha, v druhé dvě umyvadla, ve třetí bidet nebo pračka.

<Path> „Zkusit sex se ženou je prý potřeba,“ věřil mladý gay z Prahy, kterého kamarádi přesvědčili, aby jednal proti svým pocitůmZdroj: Honza, redakce

Klientovi architekt tato řešení prezentuje, vysvětluje jejich výhody a nevýhody. Klient se postupně rozhodujete, co je pro vás z hlediska vašeho individuálního užívání prostoru to nejlepší. Návrh získává detailnější měřítko a postupně tak máme hotovou Architektonickou studii. V případě návrhu bytu máme tedy zafixovaný půdorys, kde přesně víme, jak bude velká kuchyňská linka, kde budou dané spotřebiče, rozměr sprchového koutu, jak velkou můžeme mít pohovku a další.

Všechny provozní a funkční zásady a detaily fungování prostoru máme nyní vyřešené a můžeme se tak posunout k obrázkové části, tedy moodboardům a konečně i k vizualizacím. Moodboard je taková jednouchá koláž výrobků, materiálů a barev, které představují cestu, jakou se návrh interiéru bude ubírat. Šetří čas všem, můžete si na něm dobře utříbit vaše preference. Jasně vidíte, jestli je vašemu srdci bližší tmavší interiér, těžší závěsy, ořechové dřevo, nebo lehčí varianta se světlými tóny a dubem. Třeba seberete odvahu a vydáte se retro cestou barevných prvků v interiéru nebo naopak minimalistických kombinací tón v tónu. Pokud je vám to blízké můžete takový moodboard vytvořit i sami pomocí referenčních obrázků z pinterestu, instagramu nebo katalogů. Architekt tak uvidí, jaké prvky se vám líbí. To jestli se k sobě hodí nebo ne vy řešit nemusíte. To za vás zhodnotí architekt a některé preference do návrhu interiéru zapojí.

U samotného návrhu interiéru opět nejdříve začínáme Konceptem. Architekt vám ideálně předloží moodboardy a méně rozpracované vizualizace různých designových možností. Je ale také možné, že jste si v rámci celého procesu už tak porozuměli, a vy máte natolik jasnou představu o tom v jakém stylu si přejete bydlet, že se bude jednat o jednu variantu. Postupně tedy návrh interiéru posouváte až k finálním vizualizacím, kde dobře vidíte a představíte si všechna barevná a materiálová řešení a vybrané výrobky. Tento krok návrhu by měl jít v ruku v ruce s očekávaným rozpočtem, který jste si dopředu společně stanovili. Nemá smysl se na vizualizacích kochat designovými svítidly a ikonickými kousky nábytku, když váš rozpočet je v kategorii standard nebo dokonce economy. I tento rozpočet ale neznamená nudný a nezajímavý interiér, naopak, limity jsou výzvou pro kreativní řešení. V této fázi můžete s architektem obcházet společně showroomy, vybírat společně nábytek a vzorovat materiály. Nebo můžete důvěřovat jeho volbě, šetřit si čas a nechat si vše prezentovat na vzorcích v pohodlí domova. To záleží na vaší vzájemné dohodě a prvotní nabídce.

Tipy redakce

Nyní je vše navrženo a je třeba předat tyto informace stavební firmě nebo jednotlivým řemeslníkům. K tomu slouží prováděcí výkresy. Je to fáze, která se již odehrává čistě v kanceláři architekta a výstupem jsou výkresy na jejichž základě stavební firma může dílo realizovat, truhlář vyrobit kuchyň, instalatér upravit rozvody kanalizace a vody v koupelně. Na základě těchto výkresů a specifikací jednotlivých výrobků můžete obdržet přesné nabídky od jednotlivých firem a řemeslníků.

V této dokumentaci je vše jasně a detailně popsáno a není zde tedy prostor pro nedorozumění v případě cenotvorby. Pokud se vám prováděcí projekt zdá jako zbytečná investice, věřte, že není. Díky přesným zadáním eliminujete dotazy na stavbě, vícepráce dělníků, a hlavně vaši nespokojenost s výsledkem a nákladné předělávání.

Zdroj: Barbora Mluvková

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop