Radotínské sídlo Ondřeje a Jakuba: "Náš odlišný pohled na věc byl při rekonstrukci velmi přínosný!"
Reportáž
Zdroj: Rozálie Růžičková pro LUI

Radotínské sídlo Ondřeje a Jakuba: "Náš odlišný pohled na věc byl při rekonstrukci velmi přínosný!"

Speciál LUI Living 24 nás zavedl také do radotínského sídla dvou interiérových designérů Ondřeje a Jakuba. Styl, v němž si své bydlení zařídili, respektuje atmosféru domu ze 30. let, ale rozhodně se jí nenechal svázat. Z bytu v rodinné vile tak vytvořili neuvěřitelně promyšlené místo s odvážnými barevnými akcenty, originálními uměleckými kusy a hlavně příjemně útulným nádechem. Skutečnými pány domu však nejsou – celému bytu totiž vládne jeden malý italský aristokrat.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
8. 3. 2024

Interiérového designéra Jakuba Stacha už možná díky speciálu LUI Living znáte – před lety jsme navštívili jeho tehdejší byt ve Vysočanech, v němž bydlel sám. Tentokrát jsme ale vyrazili nejen za Jakubem, ale také za jeho partnerem Ondřejem, s nímž začátkem února oslavil šesté výročí. „V Radotíně společně bydlíme už čtvrtým rokem,“ prozradil Jakub. Kromě mnoha jiných zálib je spojuje také láska k elegantním interiérům, což se odráží všude kolem nich.

Než jsem poznal Jakuba, měl jsem interiérový design spíš jako hobby. Vystudoval totiž jsem grafický design a mediální komunikaci, takže ke kreativní tvorbě jsem měl vždy blízko,“ říká o sobě Ondřej. „Můj tatínek je navíc zahradní architekt a maluje. Dá se tedy říci, že v rodině k umělecké tvorbě tíhneme,“ dodává. Poté, co poznal Jakuba, tak přesedlal na nový obor a pánové jsou nyní partnery nejen životními, ale také pracovními.

Jedním z prvních společných velkých projektů byla právě i rekonstrukce bytu v radotínském domě, který postavili Ondřejovi pra prarodiče. Samotné plánování prý proběhlo bez komplikací. „Být sám sobě designérem je mnohem jednodušší, protože nemusím bojovat s oponenturou ze strany klienta,“ směje se Jakub. „Nemusím nikomu vyvracet zažitá pravidla, která už třeba v současné době neplatí. Klasickým příkladem jsou třeba závěsy a tapety – mnozí z nás měli v pokojíčku papírové tapety s šílenými vzory nebo umělé závěsy. A proto je klienti odmítají i dnes, kdy už jsou na trhu kvalitní látky, kvalitní tapety… Většinou se mi klienty podaří přesvědčit, že už je to dnes jinak, ale dá to práci. A to jsem u nás dělat nemusel,“ vysvětluje Jakub

První společný projekt

V zařizování bytu se navíc Ondřej s Jakubem nechali částečně vést i dobou vzniku domu, tedy třicátými lety minulého století. „Ondrovou nosnou myšlenkou bylo zařízení pokojů ve výrazných a odlišných barvách, což i zapadá právě do těch třicátých let,“ říká Jakub. „Mně se tmavé interiéry líbily vždy, přišly mi útulné, ale kdybych tento byt navrhoval sám, tak bych asi nevolil barvy tak výrazné. Na tom je vidět, jak se vzájemně posouváme dál! Míváme odlišné pohledy na věc a díky tomu se pozitivně ovlivňujeme,“ pochvaluje si. Dramatické dohady prý žádné neprobíhaly. „Žádný skandál, žádný bulvár, pardon!“ směje se.

<Path> Jak na útulný a příjemný prostor? Poznejte kouzlo dřeva!Zdroj: Woodmaster/Spolupráce

O vzájemném ovlivňování vypovídá i příhoda z prvního rande: „Ondra tou dobou vybíral kuchyň a na rande šel přímo ze schůzky v kuchyňském studiu. Nadšeně mi ukazoval vzorek desky a mně se vůbec nelíbil!“ vypráví Jakub. Shodou okolností šlo právě o kuchyň v radotínském bytě, kde dnes najdeme linku a ostrůvek v sytě zeleném odstínu. Původně Ondřej počítal spíše s odstíny béžové „A ten náš rozdílný pohled je velmi přínosný! Ondra totiž víc vnímá proporce, měřítko a technické provedení, zatímco já tomu zas dávám tu estetickou a designovou stránku,“ dodává.

Jakub například prosadil, aby v kuchyni nebyl žádný jídelní stůl. Ten jsme dali pouze do oddělené jídelny a v kuchyni tak vznikl prostor na centrální ostrov s barovými židlemi. „Najíst se tak můžeme u baru, nebo u něj mohou sedět ostatní, když se vaří. Na formálnější jídlo pak máme právě jídelnu,“ popisuje. Ondřej pak mluví o tom, že určitým limitem byl také fakt, že celá rekonstrukce probíhala bez stavebních úprav. „Nebourali jsme žádné příčky, neposouvali jsme dveřní otvory. Opravdu jsme pracovali s tím prostorem tak, jak byl.

Tohle je opravdu první velký projekt, který jsme spolu dotáhli a troufnu si říct, že vypadá jinak, než projekty, které dělal Jakub předtím,“ doplňuje Ondřej. „Ti, kteří výsledek viděli, si pak často myslí, že děláme jen takovéto klasičtější interiéry, což není úplně pravda. Ale jak už jsme říkali, ctili jsme dobu vzniku domu a chtěli jsme sem vnést trochu prvorepublikové atmosféry,“ říká. „I proto jsme si v Karlíně otevřeli showroom, kde chceme ukázat různé styly, protože nás baví dělat různé interiéry, které odráží jak potřeby klienta, tak charakter místa, v němž interiér vzniká.

Živý showroom

Dříve než došlo k nedávnému otevření karlínského showroomu, sloužil jako živý a obydlený showroom právě radotínský byt, který klienti znají pod názvem Radotín Manor. „I proto zde najdeme prvky, které zcela dobově neodpovídají těm třicátým létům,“ vysvětluje Ondřej. „Například klepadlo na dveřích je londýnské lékařské klepadlo ze začátku století, závěsy odpovídají spíš roku 1915 až 1920. To jsou takové anachronismy pro šťouraly,“ doplňuje ho Jakub.

V jídelně nás zaujal skrytý bar se sbírkou ginů z celého světa
Foto: Rozálie Růžičková pro LUI

To však neznamená, že klienti už se do bytu nedostanou! „My jsme to rozdělili na dvě části. Radotín Manor zůstal výrobcem bespoke nábytku, tedy například našich RM kuchyní. Také si tu klienti mohou lépe představit komplexní realizace. Designeroom Studio je spíš prodejním místem, kde máme spousty vzorků tapet, látek, sedaček a tak,“ upřesňuje Jakub. Radotín Manor tedy funguje dál. „Klienti totiž oceňují, že tohle není obchod, ale skutečný dům, kde se bydlí,“ dodává Ondřej.

Spokojení obyvatelé

Originální a promyšlená řešení najdeme v celém bytě, ale prvkem, který nás velmi zaujal, je vestavěný bar v jídelně, který ukrývá nejen sbírku ginů z celého světa. Najedeme ho za posuvnými dveřmi, které samy o sobě působí jako umělecké dílo. A to díky zajímavým úchytkám a velkoformátovému obrazu inspirovanému dílem Velká vlna od Hokusaie Kacišuky, který na dveře Ondřej s Jakubem vlastnoručně namalovali. Uměleckých děl je tu však více. Například nad postelí v ložnici najdeme elevaci fasády Louveru, kterou si Jakub přinesl ze svého předchozího bytu. V obýváku nad pohovkou pak najdeme dva rodokmeny Ondřejovy rodiny namalované jeho tatínkem.

Tipy redakce

Když ke konci návštěvy mluvíme o tom, zda by něco změnili, musí Jakub s Ondřejem dlouho přemýšlet. „Možná bych zvládl dvakrát větší kuchyň,“ vykřikne nakonec Jakub, který velmi rád vaří. „Jenže pro mě by nebyla žádná kuchyň dost velká,“ dodává. „Líbí se mi všechny místnosti. V každé z nich rád trávím čas, ale největším bonusem je zahrada, kde máme venkovní kuchyň. V létě trávíme čas hlavně tam a připadáme si jako na dovolené!“ pochvaluje si. „V naší jídelně můžeme hostit asi osm lidí, venku jsou to desítky. Takže větší rodinné sešlosti pořádáme hlavně v létě“ směje se Ondřej.

Nakonec je ale zcela jedno, co si myslí Ondřej s Jakubem, protože je všem zcela jasné, že nejvíce záleží na názoru malého italského aristokrata. Je to totiž právě Giorgio, italský chrtík, který je skutečným pánem domu. A ten se po celou dobu naší návštěvy tvářil spokojeně. „Jak vidíte, jsme tu spokojení všichni,“ uzavírají Ondřej s Jakubem.

Zdroj: Redakce

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop