Světlo je králem interiéru. Posviťte si s námi na letošní trendy v osvětlení, a budete kráse vládnout spolu s ním
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Světlo je králem interiéru. Posviťte si s námi na letošní trendy v osvětlení, a budete kráse vládnout spolu s ním

Jak poručit větru a dešti vám neporadíme, rozhodně ale víme, jak ovládnout světlo. A s ním i krásu vašeho domova. Interiérovým trendům vládne eklektický maximalismus s retro nádechem, jít s dobou ale můžou i milovníci jednoduchých linií.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
3. 4. 2024

„Tak tady schovávají světlo,“ pronesl výmluvně Pan Božský, když s Carrie vstopil do (brzo) jejich nového bytu. A není se čemu divit, pokoj nádherně prosvětlený obrovskými okny by si nezamiloval jen málokdo. Světlo je skutečným králem interiéru a i úplně prázdná místnost plná nádherného světla umí dokonale okouzlit, jak Carriina hláška o tom, že „umřela a vstoupila do realitního nebe“, trefně popsala.

Jenže ne všichni mají to štěstí, že se jim podaří bydlet v prostorách s okny od podlahy až ke stropu. To ovšem neznamená, že bychom všichni nemohli mít projasněný domov. Prostě si pomůžeme vhodně zvoleným interiérovým osvětlením.

Lampy, lustry, nástěnné konzole a další světelné prvky umí navíc kromě poskytování světla poskytovat krásu i svým vlastním designem. Dobře vybrané osvětlení je tedy ideální způsob jak se stát vládcem stylu svého domova. My si dovolíme ve vašem panování být takovými malými rádci a posvítíme si na to, jaké trendy v interiérovém osvětlení jsou v kurzu letošní rok.

Estetická anarchie

Jednoznačným trendem, který vidíme v roce 2024 napříč různými oblastmi stylu a designu, je ústup minimalismu. V módě tichý luxus umlká úplně a to samé platí i o interiérech. Slovo mají barvy, výrazné materiály, nápadité křivky a vůbec všechno jiné, než jsou strohé geometrické tvary v neutrálních odstínech šedé. Což neznamená, že by neexistoval prostor pro opravdu vkusný minimalistický interiér – ten z módy nevyjde nikdy – letos se ale otevírá cesta volnosti a eklektické „splácanosti“.

Do jisté míry jde o estetickou anarchii, kdy se k sobě spojují prvky různých stylů a vytváří neopakovatelnou atmosféru a náladu – jedinečnou, jako jsou obyvatelé daného interiéru. Dekorace – a k nim osvětlení patří – nesmí být nuda. Což se vám rozhodně nestane, pokud sáhnete po svítidlech ověřeného výrobce jako je Eglo. Nabízí celou paletu designů a stylů, takže můžete míchat a kombinovat, co hrdlo ráčí.

Záblesky minulosti

Když je řeč o míchání, musíme zmínit, že se letos nemíchají jenom styly, ale také éry. Retro je v kurzu a je celkem jedno, jestli půjde o léta devadesátá, osmdesátá nebo i starší. Popularitě se například těší kokonové lustry, které se začaly objevovat už v šedesátkách. Jejich stínidla tvoří subtilní dřevěná nebo kovová konstrukce, která je potažená pružnou látkou. Výsledkem je originální „kokon“, s příjemnými měkkými křivkami. Několik takových originálních kousků má ve svém melbournském domě třeba i zpěvák Troye Sivan. Typické jsou pro kokonová svítidla světlé tóny jako béžová a krémová, můžete jít ale i úplně opačnou cestou a sáhnout po tmavě šedém provedení, které nabízí série Eglo Barlaston.

Jelikož jsou letos „povoleny“ výstřelky všeho druhu, můžete se ale vydat klidně ještě do větší minulosti. Třeba do baroka a v duchu opulence a maximalismu přitáhnout pozornost všech očí k okázalému křišťálovému lustru. Je to odvážný krok? Samozřejmě! A rozhodně si ho nemůžete dovolit v každém prostoru, ale pokud disponujete vysokými stropy a nebojíte se ukázat osobnost, může to vypadat naprosto dokonale.

<Path> Nejčastější chyby, kterých se muži dopouštějí při nákupu "kabelky"Zdroj:

Nebo jděte přesně opačnou cestou, byť stále s hravým uchopením kýče, a náladu v obýváku dokreslete ultimátně moderní lávovou lampou. Sice se jim smějeme jako nevkusu, ale když se zhasne a v pološeru začnou tancovat pomalé bubliny, dokáže oči odtrhnout málokdo.

Příroda je jasná volba

Dalším trendem poslední doby a také současného roku je wabi sabi. Tento pojem pochází z Japonska a vyjadřuje přijetí krásy v její nedokonalosti a pomíjivosti. V interiérovém designu se trend wabi sabi ukazuje jako příklon k přírodě – zejména, co se materiálů a organických tvarů týče.

Typická jsou například závěsná svítidla s nepravidelně oblými keramickými stínidly. Dávají vyniknout struktuře materiálu i rustikálnosti formy. Pokud ovšem nedisponujete velkým otevřeným interiérem, může takové masivní světlo působit těžkopádně. Což ale neznamená, že byste se měli vzdát trendu přírodní estetiky.

Sáhnout můžete po jiných naturálních materiálech, než je keramika. Papír, dřevo nebo rákos přináší stejnou krásnou nedokonalost, jsou ovšem mnohem vzdušnější a subtilnější. Ze nabídky Eglo okamžitě zaujmou stínidla Hontongas z Pure Collection, která jsou vyrobená z průsvitného papíru se senem. Nápadité a mimořádné zároveň. Pokud vás ovšem lákají spíš neformální tvary, věnujte pozornost pleteným dřevěným stínidlům Sambucona. Nabízejí ony krásné nepravidelné tvary wabi sabi a přitom působí lehounce jako pírko.

Tipy redakce

Odraz vašeho božství

Nelíbí-li se vám naturalistická estetika a máte-li raději přísnou modernu, zaujme vás nejspíš trend, který je dřevu a keramice přesným opakem. Hot Metals, jak mu přezdívají Pinterest Predicts, je o chladné kráse kovů. Promítne se do módy a samozřejmě také do bytového designu, kde svítidla přímo nabízejí k jeho realizaci. Maximálního efektu dosáhnete se zrcadlově lesklou nerezovou ocelí. Vůbec se vám ale nebudeme divit, pokud dáte přednost barevným kovům. Například zlatý disk stolní lampy Sarona bude zářit jako slunce i v místnosti, kam opravdové paprsky moc nedopadají. V jeho světle se pak můžete koupat jako králové. Králové světla a krásy.

Zdroj: Eglo, youtube.com, portaire.com, lui.cz

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop