Světlo je králem interiéru. Posviťte si s námi na letošní trendy v osvětlení, a budete kráse vládnout spolu s ním
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Světlo je králem interiéru. Posviťte si s námi na letošní trendy v osvětlení, a budete kráse vládnout spolu s ním

Jak poručit větru a dešti vám neporadíme, rozhodně ale víme, jak ovládnout světlo. A s ním i krásu vašeho domova. Interiérovým trendům vládne eklektický maximalismus s retro nádechem, jít s dobou ale můžou i milovníci jednoduchých linií.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
3. 4. 2024

„Tak tady schovávají světlo,“ pronesl výmluvně Pan Božský, když s Carrie vstopil do (brzo) jejich nového bytu. A není se čemu divit, pokoj nádherně prosvětlený obrovskými okny by si nezamiloval jen málokdo. Světlo je skutečným králem interiéru a i úplně prázdná místnost plná nádherného světla umí dokonale okouzlit, jak Carriina hláška o tom, že „umřela a vstoupila do realitního nebe“, trefně popsala.

Jenže ne všichni mají to štěstí, že se jim podaří bydlet v prostorách s okny od podlahy až ke stropu. To ovšem neznamená, že bychom všichni nemohli mít projasněný domov. Prostě si pomůžeme vhodně zvoleným interiérovým osvětlením.

Lampy, lustry, nástěnné konzole a další světelné prvky umí navíc kromě poskytování světla poskytovat krásu i svým vlastním designem. Dobře vybrané osvětlení je tedy ideální způsob jak se stát vládcem stylu svého domova. My si dovolíme ve vašem panování být takovými malými rádci a posvítíme si na to, jaké trendy v interiérovém osvětlení jsou v kurzu letošní rok.

Estetická anarchie

Jednoznačným trendem, který vidíme v roce 2024 napříč různými oblastmi stylu a designu, je ústup minimalismu. V módě tichý luxus umlká úplně a to samé platí i o interiérech. Slovo mají barvy, výrazné materiály, nápadité křivky a vůbec všechno jiné, než jsou strohé geometrické tvary v neutrálních odstínech šedé. Což neznamená, že by neexistoval prostor pro opravdu vkusný minimalistický interiér – ten z módy nevyjde nikdy – letos se ale otevírá cesta volnosti a eklektické „splácanosti“.

Do jisté míry jde o estetickou anarchii, kdy se k sobě spojují prvky různých stylů a vytváří neopakovatelnou atmosféru a náladu – jedinečnou, jako jsou obyvatelé daného interiéru. Dekorace – a k nim osvětlení patří – nesmí být nuda. Což se vám rozhodně nestane, pokud sáhnete po svítidlech ověřeného výrobce jako je Eglo. Nabízí celou paletu designů a stylů, takže můžete míchat a kombinovat, co hrdlo ráčí.

Záblesky minulosti

Když je řeč o míchání, musíme zmínit, že se letos nemíchají jenom styly, ale také éry. Retro je v kurzu a je celkem jedno, jestli půjde o léta devadesátá, osmdesátá nebo i starší. Popularitě se například těší kokonové lustry, které se začaly objevovat už v šedesátkách. Jejich stínidla tvoří subtilní dřevěná nebo kovová konstrukce, která je potažená pružnou látkou. Výsledkem je originální „kokon“, s příjemnými měkkými křivkami. Několik takových originálních kousků má ve svém melbournském domě třeba i zpěvák Troye Sivan. Typické jsou pro kokonová svítidla světlé tóny jako béžová a krémová, můžete jít ale i úplně opačnou cestou a sáhnout po tmavě šedém provedení, které nabízí série Eglo Barlaston.

Jelikož jsou letos „povoleny“ výstřelky všeho druhu, můžete se ale vydat klidně ještě do větší minulosti. Třeba do baroka a v duchu opulence a maximalismu přitáhnout pozornost všech očí k okázalému křišťálovému lustru. Je to odvážný krok? Samozřejmě! A rozhodně si ho nemůžete dovolit v každém prostoru, ale pokud disponujete vysokými stropy a nebojíte se ukázat osobnost, může to vypadat naprosto dokonale.

<Path> Pánové z Queensu doporučují to nejlepší ze streetwearu!Zdroj: Queens

Nebo jděte přesně opačnou cestou, byť stále s hravým uchopením kýče, a náladu v obýváku dokreslete ultimátně moderní lávovou lampou. Sice se jim smějeme jako nevkusu, ale když se zhasne a v pološeru začnou tancovat pomalé bubliny, dokáže oči odtrhnout málokdo.

Příroda je jasná volba

Dalším trendem poslední doby a také současného roku je wabi sabi. Tento pojem pochází z Japonska a vyjadřuje přijetí krásy v její nedokonalosti a pomíjivosti. V interiérovém designu se trend wabi sabi ukazuje jako příklon k přírodě – zejména, co se materiálů a organických tvarů týče.

Typická jsou například závěsná svítidla s nepravidelně oblými keramickými stínidly. Dávají vyniknout struktuře materiálu i rustikálnosti formy. Pokud ovšem nedisponujete velkým otevřeným interiérem, může takové masivní světlo působit těžkopádně. Což ale neznamená, že byste se měli vzdát trendu přírodní estetiky.

Sáhnout můžete po jiných naturálních materiálech, než je keramika. Papír, dřevo nebo rákos přináší stejnou krásnou nedokonalost, jsou ovšem mnohem vzdušnější a subtilnější. Ze nabídky Eglo okamžitě zaujmou stínidla Hontongas z Pure Collection, která jsou vyrobená z průsvitného papíru se senem. Nápadité a mimořádné zároveň. Pokud vás ovšem lákají spíš neformální tvary, věnujte pozornost pleteným dřevěným stínidlům Sambucona. Nabízejí ony krásné nepravidelné tvary wabi sabi a přitom působí lehounce jako pírko.

Tipy redakce

Odraz vašeho božství

Nelíbí-li se vám naturalistická estetika a máte-li raději přísnou modernu, zaujme vás nejspíš trend, který je dřevu a keramice přesným opakem. Hot Metals, jak mu přezdívají Pinterest Predicts, je o chladné kráse kovů. Promítne se do módy a samozřejmě také do bytového designu, kde svítidla přímo nabízejí k jeho realizaci. Maximálního efektu dosáhnete se zrcadlově lesklou nerezovou ocelí. Vůbec se vám ale nebudeme divit, pokud dáte přednost barevným kovům. Například zlatý disk stolní lampy Sarona bude zářit jako slunce i v místnosti, kam opravdové paprsky moc nedopadají. V jeho světle se pak můžete koupat jako králové. Králové světla a krásy.

Zdroj: Eglo, youtube.com, portaire.com, lui.cz

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop