Zdeněk Cába o svém minimalistickém bytě: V naprosté většině případů vypadá opravdu tak jako na fotkách na instagramu
Rozhovor
Zdroj: Rozálie Růžičková / Se svolením
<Path>

Zdeněk Cába o svém minimalistickém bytě: V naprosté většině případů vypadá opravdu tak jako na fotkách na instagramu

Zdeněk Cába se věnuje interiérovému designu pouze rekreačně, jeho příspěvky a nápady však na sociálních sítích oslovují a inspirují tisíce lidí. Co prozradil o svém minimalistickém bydlení, které sdílí se svým partnerem Jiřím?
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
12. 3. 2024

Nejdříve bych se ráda zeptala, zda jsou pro vás Vršovice vysněná lokalita. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Na začátek je asi potřeba říct, že se nejedná úplně o čtvrť Vršovice, spíše spadáme do Nuslí, ale jsem tady naprosto spokojený. Máme to kousek do centra, je tu veškerá občanská vybavenost a zároveň je to v dojezdové vzdálenosti do práce. Žádné nevýhody v této lokalitě nevidím. Kousek je tu park Grébovka, kam moc rádi chodíme…

Není tu hluk?

Já pocházím z malé vesnice s asi 1200 obyvateli, takže jsem byl zvyklý na absolutní klid. Když jsem se přestěhoval do Prahy, musel jsem si na ruch města trochu zvykat. Původně tento byt sloužil ke spolubydlení a já měl pokoj s okny do vnitrobloku, i přesto mi hluk především v noci vadil. Postupem času jsem se přestěhoval v rámci tohoto bytu do většího pokoje s okny směrem do ulice, nynější ložnice, a to bylo ze začátku docela náročné. Nicméně teď už jsem si na to zvykl. Během léta často spíme s otevřeným oknem, aniž by nás to rušilo.

Interiérový design tě baví, ale pokud se nepletu, kariéru si na tom nebuduješ. Proč?

Současně pracuji na HR oddělení v jedné z pražských nemocnic a jsem s touto prací velmi spokojený. Komunikace a práce s lidmi mě baví a momentálně si nedokážu představit, že bych pracoval sám na sebe a měl plný home office.

Rozhodně by mě lákalo se v budoucnu více věnovat interiérovému designu. Postupně do tohoto odvětví ale pronikám a za to jsem moc rád. V současné době aktivně pomáhám v showroomu DECO LOCO, kde se starám o správu sociálních sítí, fotím, natáčím obsah, dekoruju a vypomáhám s tím, co je zrovna potřeba.

Bydlíš společně se svým přítelem Jirkou, sdílí tvou lásku k interiérovému designu?

Ano sdílí, i když ne úplně aktivně. Je rád, že to doma máme hezké. Když k nám domů přijde někdo, kdo u nás ještě nebyl, tak ho rád bytem provede a ukáže mu, jak to u nás vypadá. Na chválu ale vždy odvětí, že je to má práce. Já jsem hlavně rád, že se mu u nás doma líbí a dobře se mu bydlí, což je taková má satisfakce.

<Path> Zařizování duhové domácnosti: Pro dcerku její dvě maminky vytvořily v Teplicích minimalistický, ale útulný domovZdroj: Šárka a Katka - The Couple Home

Váš byt, stejně jako tvůj styl oblékání, je hodně minimalistický. Podle instagramu to vypadá, že se nekamarádíš s barvami, je to pravda?

No, úplně se s nimi nekamarádím i co se týče módy, necítím se v nich dobře. Preferuji hlavně neutrální barvy, jako je černá, bílá, šedá nebo béžová, a to i v interiéru. Myslím si, že ostatní barvy neumím tak dobře kombinovat. Občas se ale pokusím do interiéru propašovat nějakou barvu pomocí květin. Nedávno jsem také dostal v rámci spolupráce modré povlečení od značky Givili – to byl pro mě ze začátku velký nezvyk, ale ve výsledku to u nás v kombinaci s hnědou a béžovou vypadá skvěle. 

Tipy redakce

A je vaše bydlení tak, jak ho vidíme na instagramu, realita? Vím, že nemáte děti ani domácí mazlíčky, tak si dovedu představit, že je vždy vše srovnané a čisté na svém místě, nicméně si říkám, zda je takový životní styl reálný a udržitelný…

V naprosté většině případů vypadá náš byt opravdu tak jako na fotkách na instagramu, ale samozřejmě to není stoprocentně vždy. Člověk je občas unavený, přehodí někde přes židli mikinu nebo nechá neupravenou deku na gauči... Snažíme se však udržovat pořádek, takže když nás někdo neočekávaně navštíví, pravděpodobně najde byt v takovém stavu, jaký vidí na sociálních sítích.

<Path> Jak skutečně vypadá život v obytňáku? Nejde jen o sluncem zalité momenty jako z InstagramuZdroj: calltoadventure.uk, FB Vanlifers CZ, vanlifeczsk.cz

Na svém instagramovém profilu sis dokázal vybudovat silnou komunitu. Dostáváš také hejty?

Ano, občas se mi pod příspěvky na instagramu i na facebooku objevují komentáře typu: "Tam se snad ani nežije" a podobně. Já bych ale nepořádek ani nefotil, nepřijde mi to inspirativní a není na tom nic hezkého. Na druhou stranu chápu, že udržovat pořádek není úplně pro každého a že s dětmi nebo domácími mazlíčky je to mnohem náročnější.

Často se také objevuje otázka: „Máte děti?“ I když to není přímo hejt, považuji to za docela nevhodné. Občas mě to až zamrzí a reaguji na to trošku podrážděně, protože my bychom si děti přáli, ale není to úplně jednoduché.

Bydlení sdílí se svým partnerem Jiřím
Foto: Zdeněk Cába / Se souhlasem

Řekl bys o sobě, že jsi perfekcionista?

Ano. Potřebuji mít ve všem svůj systém a vědět, že najdu všechny věci na svém místě. 

Na facebooku jsi vytvořil skupinu, která k dnešnímu dni čítá přes 66 tisíc členů. S jakým záměrem jsi ji zakládal? Proč by se tam čtenáři měli také přidat?

Skupinu BYDLENÍ – inspirace + tipy jsem založil s cílem propojit lidi, kteří se inspirují a sdílejí své různorodé styly bydlení. Rozhodl jsem se pro to poté, co jsem si uvědomil, že můj instagramový profil zobrazuje pouze jeden konkrétní styl, který nemusí oslovit každého. Myslím si, že je důležité, aby se lidé mohli navzájem inspirovat a sdílet své vlastní nápady na zařizování interiérů. Tato skupina také slouží jako platforma pro výměnu tipů a rad týkajících se interiérového designu, jako jsou například tipy na levné nákupy nábytku nebo dekorací.

Zdroj: Rozálie Růžičková, autorský článek

Populární
články

E-Shop