Brněnský byt Lukase hlídá unikátní socha: "Říkám jí William!"
Reportáž
Zdroj: Lukas Kay/se svolením

Brněnský byt Lukase hlídá unikátní socha: "Říkám jí William!"

Letošním návštěvám spojeným se speciálem LUI Living 24 se nevyhnula ani moravská metropole. Do svého brněnského bytu nás pozval marketingový specialista Lukas Kay, který se po deseti letech strávených v Londýně vrátil zpět do Brna. Jeho prostorný a moderní byt na kraji brněnského centra si zařizoval sám přesně podle svého vkusu a výsledek je víc než povedený. Lukas nám prozradil, odkud čerpal inspiraci a také se pochlubil zajímavým hlídačem, který na byt dává pozor – i když tak trochu bezhlavě!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
15. 3. 2024

Lukas Kay se do Brna vrátil po téměř deseti letech strávených v Londýně, kde se vypracoval na pozici „head of marketing“ v britské firmě zabývající se vzděláváním. Díky tomu, že mu bylo umožněno pracovat hlavně z domova, rozhodl se vrátit zpět do České republiky. Do Londýna se však často vrací nejen kvůli práci, ale také za přáteli a za svými oblíbenými londýnskými galeriemi.

Právě umění je jednou z četných Lukasových zálib, kterých je však nepočítaně! „Díky tomu, že pracuji z domova, tak mohu cestovat, čehož se snažím hodně využívat. Jinak se věnuji grafice, fotografii, hraju tenis, squash, běhám a když mám čas zapojit se do nějakého kreativního projektu, který mi přijde do cesty, neváhám,“ vyjmenovává. Vše zvládá hlavně díky své schopnosti plánovat. „To mě naučil právě Londýn, kde je životní tempo velmi hektické a bez pořádného naplánování toho moc nestihnete,“ směje se. „Lidem v mém okolí často připadá, že toho mám hodně, ale mně samotnému to tak nepřijde!“

Také zkušenosti týkající se bydlení nabyl Lukas v Londýně bohaté. „Stěhoval jsem se asi šestkrát po celém městě. Když jsem nastoupil do školy, bydlel jsem s několika spolubydlícími. Každý jsme měli svůj malý pokoj se stolem, postelí a skříní, ve kterém se skoro nedalo nadechnout. Jak jsem ale kariérně postupoval, stěhoval jsem se do většího,“ vypráví. Posledním místem, kde bydlel, byl větší dům se zahradou v jižním Londýně. „Pak jsem si ale řekl, že za stejné peníze mohu bydlet v Brně ve svém a navíc lépe. I to přispělo k rozhodnutí vrátit se!

Černošedý základ

Svůj nový byt si vybral v teprve vznikajícím projektu, což mu umožnilo ovlivnit celou řadu věcí. „Do realizace jsem mohl hodně zasahovat, měnit si rozmístění zásuvek a podobně, což mi vyhovovalo,“ popisuje Lukas. „Zároveň jsem věděl, že chci, aby ten byt byl funkční, minimalistický a zároveň, abych v něm dokázal oddělit pracovní a osobní život, protože jak jsem říkal, pracuji hlavně z domova.“ Lukas měl ale jasnou představu i o barevnosti.

Na první pohled je vidět, že interiér je hlavně černý a šedý. To odráží i mou nekomplikovanou a přímočarou osobnost,“ říká. Lukasovi záleželo také na tom, aby interiér fungoval nadčasově a jeho atmosféra se dala měnit hlavně obměnou doplňků. „Mým záměrem bylo, aby základ působil neutrálně. A někteří kamarádi mi říkali, že byt působí studeně. Já ale postupně vybíral různé doplňky, které celý byt proměnily. Navíc je mohu kdykoliv vyměnit. Kuchyňskou linku ale po pár letech měnit nebudu, proto jsem chtěl, aby byla nadčasová.

<Path> Vinohradský byt architektů Jakuba a Štěpána: "I do pronajatého bydlení má cenu investovat, abyste se v něm cítili dobře!"Zdroj: Redakce

Prvním barevným elementem byly barové židle v hřejivém zeleném odstínu. „Ty jsem vybíral opravdu dlouho, protože jsem chtěl, aby působily harmonicky a byly takovou odrazovou plochou pro další doplňky v kuchyni a obýváku,“ popisuje Lukas svůj záměr. Ložnice je laděná do námořnické modré v kombinaci s ořechovým dřevem, aby působila jako co možná nejpříjemnější místo pro odpočinek

Sám sobě designérem

Lukas si navíc dal záležet i na kombinaci různých struktur a povrchů. Právě v ložnici se to projevuje v kombinaci dřevěného nábytku s betonově šedou stěrkou za postelí. „Pro každou místnost jsem si vytvořil moodboard, abych se měl od čeho odrazit,“ říká. Kromě toho se aktivně zapojil i do navrhování nábytku na míru. „V ilustrátoru jsem si vytvořil návrhy, které pak do reality převedl truhlář. Komplikovanější to bylo s výběrem materiálů a vzorů, protože v době realizace bytu jsem stále ještě bydlel v Londýně. Na fotce ale každý materiál vypadá jinak, než ve skutečném světle a tak jsem musel plánovat cesty tam a zpět i kvůli schvalování vzorů,“ směje se.

Potřeba nábytku na míru plynula i z faktu, že byt na jedné straně lemuje stěna do oblouku. „Těch kusů na míru je tu víc, než bych si na začátku představil, ale jinak to kvůli specifické dispozici nešlo,“ vysvětluje Lukas. Jedním z takových kusů je i prostorná sedačka, která se ukázala být pořádným zádrhelem. „Nechal jsem si ji dělat v designovém studiu svého strýce a když ji do bytu stěhovali, byl jsem v Londýně. A najednou mi telefonovali, že s ní do bytu nestočí. Navíc ten den ještě pršelo! Takže jsem narychlo po telefonu zařizoval jeřáb, kterým se nakonec sedačka do bytu dostala přes terasu!“ vypráví.

 Po tom všem tu se mnou bude muset zůstat, dokud to půjde“ směje se Lukas. Dalším zádrhelem, nebo spíš chybou, byla volba materiálu kuchyně. „Černé dřevo na kuchyňské lince má tu nevýhodu, že je na něm vidět každý dotek. To asi budu muset časem změnit, protože to věčné šudlání otisků prstů z linky už mě rozčiluje,“ dodává.

Promyšlené vychytávky

I tak je ale byt velmi promyšlený! Například úložné prostory jsou řešeny tak, aby se do nich Lukas snadno dostal. „Nejsem zrovna vysoký, ale chtěl jsem mít skříně až ke stropu. A tak je horní police řešená tak, aby se mohla snadno vyklopit až do úrovně očí. Ty skříně navíc oddělují i vstupní prostor. Původně byl byt řešený tak, že bych ode dveří viděl až do obýváku a to mi nevyhovovalo,“ popisuje Lukas.

Tipy redakce

Jak už bylo řečeno, unikátní atmosféru dodávají bytu právě pečlivě volené doplňky. Skutečným unikátem je v bytě socha, která na byt dohlíží. „Kdysi ji koupil můj taťka asi za pět tisíc korun, což bylo tenkrát samozřejmě hodně peněz. Asi třicet let byla v domě rodičů, ale když se stěhovali, tak táta řešil, co s ní. A já si ji vzal,“ vypráví. Jde o torzo nahého muže s polovinou hlavy. „Mám z ní hroznou radost a říkám jí William!“ směje se Lukas. „Celkově mám pocit, že se byt povedl a jsem s ním velmi spokojený,“ uzavírá.

Lukasův IG: @itslukaskay

Zdroj: Redakce

Populární
články

Velké pozornosti se břišnímu vakuu dostalo v kulturistice
TĚLO & MYSL

Bláznivý trend z TikToku na posílení břišních svalů skutečně funguje, potvrzují odborníci. Zkuste i vy práci s břišním podtlakem

Autor: Mirka Dobešová
Ladislav Kytka, kandidát do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje za koalici PRO, SPD a Trikolory
LIDÉ

„V uších mi zní, že být hetero dnes není cool,“ říká Ladislav Kytka, autor petice proti zavedení LGBTQ+ témat do školní výuky

Autor: Michal Černý
Daniel Craig na Benátském filmovém festivalu vyprávěl o práci na svém nejnovějším filmu Queer
KULTURA

Daniel Craig o natáčení „co nejreálnějších“ postelových gay scén: „Drew Starkey je krásný herec. Práci jsme si docela užili“

Autor: Veronika Košťálková
Ač to někoho může překvapit, někteří partneři si oddělené domácnosti volí dobrovolně
LIDÉ

Žijí spolu, ale vlastně sami. Tzv. „LAT partnerství“ si oblíbili mileniálové i lidé nad 50. Tyto vztahy mají řadu výhod

Autor: Mirka Dobešová
Kombinace charismatu místa a domu samotného nakonec rozhodla o tom, že tato chalupa bude pro Jana a Zuzanu novým domovem
LIDÉ

Úspěšný život ve městě vyměnili za svůj sen. Tvůrci projektu Zapomenutá chalupa oživují historické stavení a ukazují cestu i jiným

Autor: Michal Černý
Kompletní rodina je hezký ideál, ovšem ne vždy je žádoucí
LIDÉ

„Kompletní rodina je hloupý ideál. Otec mámu bil a co mohl, to prohrál. Nebyl vzor, ale odstrašující příklad,“ shrnuje Dan

Autor: Mirka Dobešová
Kudy kam?
LUXURY TRAVEL

Karlovarský výletní průvodce pro lenochy s tipem, jak nezabloudit u Bludné a objevit „filmovou lokalitu“

Autor: Redakce
Je uzavření manželství akt lásky, nebo něco jiného?
TĚLO & MYSL

Moderní manželství je dle odborníka „stroj na pěstování lidí“, jen láska v něm nestačí. Očekávání mileniálů jsou vysoká a zklamání velké

Autor: Mirka Dobešová
Ne vždy jsou vztahy mezi partnery jasné
LIDÉ

„Pro kamarádku jsem se jako gay stal užitečným dárcem spermatu,“ vzpomíná David. Kde je konec jeho dítěti, bohužel neví

Autor: Mirka Dobešová
Nový seriál Dexter: Prvotní hřích zavede diváky do mládí oblíbené krimi postavy
KULTURA

Dvacetiletý Dexter jako pilný student „etického“ zabíjení. Seriálová novinka zve diváky do mládí důvěrně známého vraha

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop