Chytrý byt Igora a Davida: „Na dálku si rozsvítíme, pustíme kamery i zkontrolujeme vodu v akváriu!“
Reportáž
Zdroj: Barbora Mluvková/se svolením

Chytrý byt Igora a Davida: „Na dálku si rozsvítíme, pustíme kamery i zkontrolujeme vodu v akváriu!“

Jedna z našich prvních návštěv v rámci speciálu LUI Living 24 vedla do pražského bytu za Igorem a Davidem. Světlý prostor, elegantní linie a barevné krabice se společenskými hrami definují společný prostor obou pánů, který obývají již přes dva roky. I díky spolupráci s architektkou a interiérovou designérkou v jedné osobě je celý byt dokonale promyšlení a nenajdete v něm nic, co by neladilo. Navíc se nachází na místě, kde byste ho rozhodně nehledali.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
19. 3. 2024

Igor s Davidem se poznali před devíti lety díky přátelům. Igor, interní auditor pocházející ze severní Moravy, tou dobou už v Praze několik let bydlel. „Když jsem se rozhodl pro stěhování, Praha pro mě byla jasnou volbou,“ prozrazuje. David měl k hlavnímu městu blíž, protože bydlel na venkově nedaleko Prahy. „Když jsem se stěhoval od rodičů, také jsem si vybral Prahu. To bylo asi v roce 2015,“ vzpomíná David. „Bylo to už dřív, v roce 2014,“ upřesňuje Igor. „Kamarád mi řekl, že zná někoho, kdo se bude stěhovat do města a že nás seznámí. A vyšlo to!“ usmívá se. „Nemohla za to žádná aplikace. Poznali jsme se pěkně po staru – přes kamarády.

Deváté výročí vztahu kluci oslaví letos v srpnu a v dubnu to budou již dva roky od jejich zasnoubení. Ve svém vysněném bytě žijí již přes dva roky. Rekonstrukci rozhodně nebrali na lehkou váhu: „Objížděli jsme různé veletrhy architektury a designu, kupovali si odborné časopisy a hledali inspiraci. „Našli jsme také architekta, který nás zaujal svými realizacemi, ale bohužel se zrovna tomu, co jsme po něm chtěli my, nevěnoval,“ vypráví Igor. Byl to právě Igor, kdo se u oběda kamarádovi zmínil o plánované rekonstrukci a ten mu doporučil architektku a designérku Barboru Mluvkovou, s níž pánové okamžitě našli společnou řeč.

Měli jsme poměrně jasnou představu a společně s designérkou a její kolegyní Lucií jsme ji dokázali přivést k životu,“ pochvaluje si David. Jediná počáteční neshoda se týkala vstupu do jednoho z pokojů. „Ten pokoj měl vstup z chodby, což Davidovi přišlo praktické. Designérka ale navrhovala, aby se do něj vstupovalo přes obývák z důvodů, které se zase líbily mně,“ popisuje Igor. Byl to však jen malý zádrhel, který se rychle vyřešil a mohlo se tak začít podle společně vytvořeného návrhu.

Kluci v rekonstrukci

Igor s Davidem celý průběh rekonstrukce pečlivě dokumentovali na instagramovém profilu @Kluci_v_rekonstrukci. „Rozhodli jsme se, že budeme průběh nejen pečlivě dokumentovat, ale také sdílet,“ vypráví Igor. I díky tomu mají stále průběh rekonstrukce v živé paměti. „Bourací práce začaly v červenci a v listopadu jsme měli hotové stavební úpravy,“ říká David. „A do rozpracovaného už jsme se nastěhovali,“ prozrazují kluci.

Věděli jsme, že při tom nejhorším v bytě být nemůžeme. Proto jsme nejprve byli měsíc u kamarádky a pak u Davidových rodičů,“ vypráví Igor. Obě místa ale přinášela své nevýhody a komplikace. „Když u někoho jste měsíc na gauči, tak vás začnou bolet záda. Tomu se nevyhnete,“ přiznává. „Proto jsme pak byli u mých rodičů. Ani to ale nebylo ideální, protože jsme oba dojížděli do centra za prací a ještě dohlížet na byt. Bylo to náročné. Ale zvládli jsme to a zvládli to s námi i naši hostitelé,“ chválí je s povděkem David.

<Path> Toužíte po vlastním moderním bytě, který ale nebude na pražské periferii? Právě pro vás je tu nový bytový komplex Aalto Cibulka!Zdroj:

I proto, že v průběhu dokončovacích prací už Igor a David v bytě zase bydleli, váží si rychlosti a relativní bezproblémovosti rekonstrukce. „Barbora měla k dispozici řadu řemeslníků, s nimiž měla dobrou zkušenost, takže vše šlo relativně hladce,“ pochvalují si. „Jen s obkladačem byl problém. Sbalil jak zálohu, tak samotné obklady a zmizel. To bohužel stále řešíme s právníky, ale mezi tím jsme našli jiného obkladače, který byl velmi šikovný“ říká David. Naopak skvělá spolupráce probíhala hlavně s truhlářem, který měl na starosti většinu vybavení na míru. „Ten byl skvělý! Zvládl všechno, co jsme společně s Bárou vymysleli!“ chválí ho Igor.

Moderní a hlavně chytrá domácnost

Jedním z hlavních Davidových požadavků bylo zařízení celého bytu jako chytré domácnosti. „To jsme promysleli opravdu do detailu. Přes telefon můžeme ovládat jak světla, tak kamery v bytě, na dálku kontrolovat akvárium a podobně,“ vyjmenovává. „Když jsme pryč a spustí se například požární čidlo, tak díky kamerám okamžitě vidíme, zda se skutečně něco děje, nebo se jen vybila baterie,“ vysvětluje.

Podobně jde ovládat i zatahování a roztahovaní závěsů! „Barbora se nás ptala, zda to opravdu potřebujeme, když prostě můžeme vstát z postele a roztáhnout závěsy sami. Ale my jsme na tom trvali,“ směje se Igor. „Bára nás naučila spoustu věcí o designu, my jí zase o chytré domácnosti!“ říká. „Ale přistupovali jsme k tomu tak, že veškeré rozvody k chytrým elementům jsou snadno dostupné. Kdyby nás to přestalo bavit, nebo bychom z jakýchkoliv důvodů neměli na údržbu, tak může být naše domácnost zase klidně hloupá!“ vysvětluje David.

Mimochodem, na začátku jsme zmínili, že byt najdete v místech, kde byste ho nečekali. Co tím máme na mysli? Nachází se v panelovém domě, ale uvnitř bytu byste to rozhodně neuhodli! Prostorné pokoje s promyšlenou dispozicí, luxusní koupelna v industriálním stylu a elegantní oblé linie vyzařují cokoliv, jen ne atmosféru paneláků. „Byt opravdu nepůsobí tak, jako by byl v panelovém domě. I proto jsme s výsledkem tolik spokojení!“ uzavírají Igor s Davidem.

Zdroj: Redakce

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop