Největší bytový dům ze dřeva u nás sází na tradiční materiál s inovativním využitím. Dřevák nabídne domov v Praze a přesto v harmonii s přírodou
Největší bytový dům ze dřeva u nás
Dřevák je unikátním projektem ve všech ohledech. Čtyřpatrová budova vyroste na železobetonové monolitické podnoži, nosnou konstrukci budovy i interiérové příčky bude ale tvořit dřevo, přesněji řečeno dřevěné CLT desky. Ty se vyrábějí z křížem lepeného dřeva a vynikají vysokou konstrukční pevností. A nejen tou. Vrstvené dřevo skvěle tepelně izoluje a přispívá k lepšímu klimatu v místnosti, a tak jsou CLT panely zdravější volbou pro astmatiky a alergiky. Tím ale výčet výhod dřeva nekončí.
Dřevo jako zázračný materiál
Proč zrovna dřevo, když žijeme v době supermoderních umělých materiálů? Dřevo vydrží při správné péči klidně i stovky let a důkazů máme víc než dost. Stačí zmínit kostel Wang v Polsku, který byl postaven v roce 1175 a zvládl i stěhování z Norska. Nemusíme ale chodit za hranice. Nejstarší česká sakrální stavba, kostel Panny Marie v Broumově, pochází z roku 1450. Konstrukce Dřeváku z masivního dřeva tak má předpoklad stejné životnosti jako stavba z cihel nebo betonu.
Dřevák bude důmyslně zaizolovaný proti působení vody, dřevo bude ale zároveň takzvaně dýchat, aby se v něm nekondenzovala vodní pára. Protože jsou CLT panely vysušené na 12 % vlhkosti, nemají vhodné podmínky pro svůj růst plísně, dřevokazné houby ani hmyz. Akustickou pohodu pak zajistí správná volba a provedení klíčových detailů a zapomenout nesmíme ani na udržitelnost. Dřevo je staletími prověřený stavební materiál, který se pyšní výrazně nižší uhlíkovou stopou v porovnání s ostatními materiály. Jen si to představte: kdyby 80 % nové rezidenční výstavby v Evropě vznikalo ze dřeva, pohltily by tyto domy až 55 milionů tun škodlivého oxidu uhličitého ročně. A to je pouhá polovina toho, co za stejné období vyprodukuje betonový průmysl.
A co požár? Je vůbec bezpečné bydlet v domě ze dřeva? Obavy nejsou na místě. Dřevák bude z hlediska požární bezpečnosti stejný jako domy z cihel nebo betonu. Musí totiž splňovat stejné normy. Naopak se chování dřevěných prvků při požáru daleko lépe předvídá a hodnotí. Dům ze dřeva má navíc jednoznačně pozitivní vliv na naši psychiku. Vědecké studie se shodují na tom, že dřevo má na nás pozitivní vliv. Pomáhá nám například lépe spát, zvyšuje produktivitu práce, ale hlavně nás uklidňuje a vyvolává v nás pocity spokojenosti. A to je přesně to, co doma chceme zažívat.
Dřevák je vstřícný k přírodě i peněženkám majitelů bytů
Rezidenční dům Dřevák je poctou tradičnímu materiálu, který ale využívá inovativně, a výsledkem je bytový dům splňující všechny nároky na moderní bydlení a přitom v souladu s přírodou. A tak tu majitelé bytů najdou vše potřebné k přirozenému a maximálně pohodlnému bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí. Dřevák bude mít důkladně zateplenou obálku, kvalitní izolační zasklení, exteriérové žaluzie a centrální rekuperaci. To vše zajistí, že bude vnímat energii přírody a bude ji efektivně využívat. V zimě to bude snížení spotřeby na vytápění, naopak v létě přirozené snižování teploty až o sedm stupňů Celsia. Systém rekuperace se postará o čerstvý vzduch při úspoře až 80 % tepelných ztrát, ke kterým by docházelo větráním. A k ideálnímu klimatu přispějí i zelené střechy, které budou zachycovat dešťovou vodu, zabraňovat únikům tepla v zimě a zlepšovat místní mikroklima.
Na střeše nebudou chybět fotovoltaické panely, které zefektivní úsporu energií v každém bytě i společných prostorech. Solární energie bude využita na maximum, fototermické panely a teplo z recyklované tzv. šedé vody pomohou předehřívat teplou vodu. Rezidenční projekt díky všemu zmíněnému dosahuje nejlepší možné energetické účinnosti PENB: A a oproti legislativnímu standardu z roku 2024 tak vychází úsporněji o 47 %.
Dřevák navíc potěší i ty, kteří si uvědomují, jak vzácná je voda. Dům bude vybaven systémem hospodaření s recyklovanou vodou pro splachování nebo úspornými armaturami. Výsledkem bude úspora pitné vody až 44 %, neboli 48,5 litru na obyvatele denně.
Sedmdesát šest bytů pro milovníky Prahy a přírody v jednom
Dřevák nabídne celkem sedmdesát šest bytů s menšími dispozicemi, tj. 1+kk, 2+kk a jeden 3+kk. „Rezidenci Dřevák jsme navrhli jako městské bydlení především pro jednotlivce a páry, abychom vyhověli rostoucí poptávce po menších bytech, které tvoří přes 70 % celkových prodejů na pražském trhu. Větší rodinné byty budou k dispozici v bytových domech Onyx a Krystal. V celém projektu D.O.K. navíc nabídneme vysokou technologickou vyspělost, prémiové vybavení a důraz na dlouhodobou udržitelnost,“ popisuje ředitel obchodního oddělení Skanska Residential Lukáš Maděra.
Dřevák bude nejen energeticky mimořádně úsporný, ale celkově se bude pyšnit prémiovou kvalitou. A to od vstupních bezpečnostních dveří, přes interiérové bezfalcové dveře až po lepenou podlahu, podlahové vytápění a chytrou domácnost Smart Home.
Vybrané byty mají lodžii nebo předzahrádku s terasou, v suterénu nebudou chybět sklepy a garážová stání připravená i pro nabíjecí stanice elektromobilů. K pohodlnému životu přispěje také kočárkárna s kolárnou a místnost se sprchou pro mytí kol i domácích mazlíčků. Rodiny ocení dětské hřiště a poklábosit se sousedy bude možné i v altánu, na lavičkách i hranolových schodech. Dřevák je zkrátka dům, který si za cíl klade hamornický domov ve všech ohledech.
Dřevák doplní Onyx a Krystal
Rezidenční projekt D.O.K. zahrnuje celkem tři domy, Dřevák doplní ještě Onyx a Krystal. Tři budovy, tři různé elementy. Dohromady ale vytvoří jedinečné místo k životu v části Radlic, která působí už spíše jako zahradní město. Díky blízké stanici metra trasy B je ale perfektně propojené s centrem Prahy a nabízí veškerou potřebnou občanskou vybavenost.
„Naším záměrem bylo vytvořit příjemné a kvalitní místo pro lidi, kteří chtějí žít ve městě, ale přitom mít spojení s přírodou. Pro ty, kterým voní dřevo a chtějí způsobem života odpovědně přistupovat k řešení globálních problémů. D.O.K. vytváří zklidněný a rozmanitě členěný vnitroblok, ze kterého jsou umožněny průhledy do bezprostředně sousedící volné přírody a současně i do Radlického údolí tak, aby se udržel kontakt s okolím, a přitom se nenarušila intimita místa,“ popisuje jedinečný projekt Jakub Cigler, zakladatel studia Jakub Cigler Architekti.
Společně s Onyxem a Krystalem vytvoří Dřevák polootevřený vnitroblok, který bude oázou klidu v rušné metropoli.