Toužíte po kvalitnějším spánku? Pak změňte ve své ložnici těchto 5 věcí
1) Kam s postelí?
Správná poloha postele se odvíjí od několika faktorů včetně toho, na jakou světovou stranu je ložnice situovaná, a také podle vašich osobních preferencí. Podle filozofie feng-šuej by čelo postele mělo být u zdi, což poskytuje pocit stability a opory. Současně byste měli mít výhled na dveře (pocit bezpečí a kontroly). Své udělá také dostatek prostoru a volný přístup k posteli z obou stran. S tím souvisí i minimum nábytku v ložnici. Přeplněná a neuspořádaná místnost může způsobit stres a úzkost, což ovlivňuje kvalitu spánku. Ať už se rozhodnete postel v ložnici umístit kamkoli, klíčové je najít takovou pozici, která vám poskytne dostatečný komfort a pocit bezpečí.
2) Udělejte si pohodlí
Když se budete v posteli cítit dobře, bude i váš spánek kvalitnější. Zainvestujte proto do skutečně kvalitní matrace, polštářů a peřin. Například ty z MARIELI jsou plněné 100% husím prachovým peřím, které zaručuje lehkost a současně teplo. U polštářů je pak prachové peří částečně doplněné klasickým, aby držely svůj tvar. Povlaky jsou z bavlny, případně s příměsí hřejivého kašmíru. V obou případech je látka tak hustě protkaná, že nepouští peří ven, ani roztoče dovnitř. Díky tomu jsou péřové výplně MARIELI vhodné i pro alergiky.
Polštář a peřinu nikdy nepoužívejte samotné, ale v kombinaci s povlečením. To chrání výplně před potem a dalším znečištěním. V MARIELI máte na výběr z několika materiálů: bavlněného saténu, bavlněného perkálu a hebkého hedvábí. Ať zvolíte kterýkoli, vždy se budete těšit, až nastane chvíle zachumlat se do peřin. Nezapomínejte ale na pravidelné praní ložního prádla – během noci vyprodukujete až půl litru potu (a během nemoci dokonce 1,5 litru a více). Z toho důvodu by se ložní prádlo mělo prát každý týden. Mimoto se v čistých peřinách vždycky lépe usíná. V neposlední řadě si pořiďte také pohodlné, prodyšné pyžamo, které vám nebude bránit v pohybu a způsobovat nepohodlí. Nebo spěte nazí – to je z hlediska termoregulace vůbec nejlepší.
3) Okna dokořán
V ložnici pravidelně větrejte, aby v ní byl vždy čerstvý vzduch. Vypomoct si můžete také čističkou vzduchu. Pravidelně větrejte také peřiny – i jim vzduch dělá dobře. Pokud počasí dovolí, dejte je ven nebo na okno klidně denně. Jen pozor na přímé sluneční světlo, které může poškodit peří. Pokud milujete difuzéry, osvěžovače vzduchu nebo vonné svíčky, v ložnici se vyvarujte silných a těžkých vůní, které mohou být pro spánek rušivé. Volte spíše jemné, uklidňující vůně jako například levandule, která podporuje relaxaci a spánek. Důležitá je také optimální teplota v pokoji. Přílišné chladno, nebo naopak horko ztěžuje usínání. Pro ložnici je ideální 16–20 °C, při kterých se vám bude spát nejlépe.
4) Vzorné vzory
Náladu a kvalitu spánku mohou ovlivnit také barvy a dekorace. V MARIELI panuje názor, že křiklavé vzory a divoké barvy do ložnice nepatří. Všechny tyto podněty mozek vnímá, takže se nemůže pořádně zregenerovat a člověk se po probuzení cítí stále unavený. Proto by povlečení mělo mít jemné, tlumené barvy, které ničím nenarušují váš spánek. Ideální jsou neutrální odstíny, nebo modrá a zelená, které podporují klid a relaxaci. Přesně v těchto barvách se nesou i poslední dvě kolekce MARIELI inspirované konkrétními místy ve Spojených státech. Šalvějově zelené povlečení Napa Valley připomíná léto na kalifornských vinicích na východním pobřeží USA, kdy dozrávají hrozny a vše se zelená. Druhá kolekce spáče přenese na opačný konec Ameriky, do státu Massachusetts, kde se nachází mlžný ostrov Nantucket. Temně modré povlečení s šedými podtóny má navodit představu hlubokého moře plného velryb, vanoucího větru a nekonečného klidu.
5) (Ne)zapomeňte na pokojovky
Květiny a pokojové rostliny mohou pozitivně ovlivnit kvalitu vzduchu a celkovou atmosféru v místnosti. Ovšem vybírejte pečlivě – ne všechny rostliny jsou vhodné právě do ložnice. Samozřejmě se nedoporučují silně aromatické květiny jako lilie nebo jasmín. Vhodná není ani diefenbachie, jež obsahuje velké množství oxalátů a může dráždit kůži a sliznice.
Naopak lopatkovec, tchýnin jazyk nebo aloe vera jsou ideální, jelikož produkují kyslík i v noci a čistí vzduch od škodlivin. Stejně tak v ložnici můžete mít orchideje nebo pelargonie, které mají jemnou vůni a nízký obsah pylu. V případě květin v ložnici se ale každopádně držte hesla, že méně je více.
Budete-li dodržovat tyto zásady, výrazně přispějete k lepší kvalitě svého spánku a celkové pohodě. Pak už vám nelze popřát než dobrou noc a sladké sny!