Úklid domácnosti aneb udělejte si z povinnosti příjemně strávený čas
BLØG
Zdroj: Vorwerk/ Se svolením
<Path>

Úklid domácnosti aneb udělejte si z povinnosti příjemně strávený čas

Ačkoliv se to nyní možná nezdá, v oblasti úklidu se nám otevírají fascinující perspektivy a dokonce i etická otázka týkající se role a vlivu technologií na naši společnost. Úklid, který je považován za povinnost a nutnost, může být transformován díky technologickému pokroku a automatizaci do oblasti, která přináší větší pohodlí a výhody pro lidi na celém světě.
Michal Černý Autor
5. 6. 2023

Historie moderního úklidu

V průběhu 18. a 19. století, kdy přišla průmyslová revoluce, jejímž vedlejším efektem se ukázala být narůstající koncentrace odpadů a nepotřebných či vysloužilých pomůcek, došlo zcela logicky ke zvýšení potřeby úklidových systémů. A to nejen z hlediska čistoty, ale i praktičnosti, kdy lidé pochopili, že do té doby výhradně ruční práce, jakým úklid vždy byl, mohou být v blízké budoucnosti plně nahrazeny automatickými stroji. V tomto období se začaly vyvíjet první mechanické systémy pro úklid, jako například metly s rotačními kartáči a první úklidové vozíky.

Tipy redakce

V roce 1901 byl vynalezen první elektrický vysavač (před tím byly vysavače poháněny párou nebo motorem na benzin), přičemž tyto vysavače se staly velmi populárními a rychle nahradily ruční zametání a všechny možné mechanické úklidové systémy.

V posledních desetiletích se technologie posunula směrem k vývoji robotických úklidových systémů. První robotické vysavače byly uvedeny na trh v 90. letech 20. století, které přinesly revoluci v samostatnosti, kdy dokázaly sami čistit podlahy a následně se dokonce vrátit na svou nabíjecí stanici po dokončení úklidu. Dnes mimo jiné existují i další robotické systémy, které mohou provádět úklid na různých površích a v různých prostředích.

S nástupem chytrých technologií jsme svědky nových inovací v oblasti technologických úklidových systémů. Například existují chytré senzory, které mohou monitorovat úroveň nečistoty a odpadu a automaticky se zaktivovat. Také se objevují aplikace a softwary, které umožňují plánování úklidu a sledování účinnosti úklidových operací.

Společností, které vyrábí nejrůznější druhy úklidových pomůcek, existují po celém světě stovky, ne-li tisíce, my se však blíže podíváme na jednu, která tento rok slaví již 140 let zkušeností s tímto oborem, což rozhodně není vůbec zanedbatelné číslo. Tato společnost se jmenuje Vorwerk.

 

Vorwerk – Rodinný podnik s tradicí a pevnou vizí

Společnost Vorwerk byla založena v roce 1883 v německém Wuppertalu, přičemž se velmi brzy rozrostla v úspěšnou nadnárodní společnost. Výrobky Vorwerk tak už desítky let přesvědčují miliony rodin po celém světě svou promyšlenou inovativní technikou i pověstnou dlouhou životností a navíc, jako příjemný bonus v době anonymních a odtažitých korporací, Vorwerk stále zůstává rodinnou firmou.

<Path> Kvůli moderním technologiím se cítíme osamělí. Řešení? Další moderní technologie!Zdroj:


V České republice Vorwerk úspěšně působí již od roku 1992 a zastoupení u nás mají dvě její divize. Divize Kobold, která se zabývá prodejem prémiového úklidového systému i dalších vysávacích pomocníků do domácnosti, a divize Thermomix, která se zabývá prodejem prémiového multifunkčního kuchyňského přístroje. My se dále podíváme konkrétně na Kobold, nyní si ale ještě povězme něco k výrobní politice z obecného pohledu.

 

Vývoj a filosofie firmy

Vše začíná prvotním nápadem na nový spotřebič, pokračuje přes jeho návrh až po finální produkt, který je následně vyráběn výhradně pro obě své divize. Vorwerk představuje výjimečné produkty, inovativní technologie a špičkovou kvalitu. Hardwarové i softwarové části každého z našich spotřebičů jsou těmito standardy posuzovány. 

V centrále Vorwerk Engineering ve Wuppertalu je zaměstnáno téměř 1200 osob v odděleních výzkumu a vývoje, řízení kvality a administrativy. Digitální výzkumné oddělení a týmy vývoje sídlí v Düsseldorfu a Wuppertalu a specializují se na vestavěný software, Cloud a aplikace. Na inovacích společně pracuje 280 zaměstnanců, přičemž inovační potenciál je zřetelný z asi 100 nových vynálezů, na které společnost Vorwerk každoročně podává patentové přihlášky. Produkty Vorwerk nejen sami vyvíjí, ale také je vyrábí ve vlastních výrobních závodech.

A nyní již ke slíbenému Koboldu, kde si představíme jedinečný úklidový systém.

Kobold – první modulární úklidový systém

Modulární úklidový systém Kobold je inovativní úklidové řešení, které kombinuje vynikající výkon bezkabelového vysavače VK7 s autonomním inteligentním robotickým vysavačem Kobold VR7.

Tato dvojice funguje pro všechny typy úklidu ve vašich domovech. Díky aplikaci MůjKobold máte přístup k celé škále nastavení, plánům úklidu a reportům pro VK7 i VR7. Ať už žijete kdekoliv a jakkoliv, úklidový systém Kobold je flexibilní, účinné a hygienické řešení schopné přizpůsobit se jakémukoliv životnímu stylu. 

Bezdrátový tyčový vysavač Kobold VK7 automaticky detekuje typ podlahy a její změnu během několika sekund a inteligentně a dynamicky upravuje nastavení vysávání tak, aby poskytoval optimální výkon. Robotický vysavač Kobold VR7 v režimu AUTO identifikuje typ podlahy, optimalizuje sací výkon a dobu chodu, a to na kobercích i tvrdých podlahách.

Kobold VK7 se také může pochlubit funkcí Boost, která radikálně zvyšuje výkon sání.

Úklidový systém Kobold VK7 patří mezi nejhygieničtější dostupné vysavače. Filtrační systém umožňuje uvolnění a následné zachycení i těch nejodolnějších prachových částic. Patentovaná technologie filtračního sáčku, vyrobeného z více než 80 % z recyklovaných materiálů, zadrží 99,99 % částic do velikosti 0,3 mikronu (vysoká účinnost se nevztahuje pouze na jemný prach, ale také na alergeny a plísně).
Robotický vysavač VR7 poskytuje špičkový úklid díky nové vyprazdňovací a nabíjecí stanici RB7, která účinně odsává nečistoty z prachové nádoby VR7 do hygienického filtračního sáčku FP200 s certifikací HEPA a TÜV pro alergie.

Tipy redakce

Baterie ručního akumulátorového vysavače Kobold VK7 obsahuje 8 vysoce výkonných bateriových článků, které byly optimalizovány pro výkon a dlouhou životnost. Integrovaný LED displej, který je vždy obrácen směrem k uživateli, poskytuje neustálý přehled o úrovni nabití a zobrazuje všechny důležité informace. 
Robotický vysavač VR7 má baterii s dlouhou životností, která v režimu ECO zajistí až 140 minut provozu.

Kobold VK7 nabízí různé možnosti uložení – ve svislé parkovací poloze, vodorovně nebo pohodlně připevněný na stěně. Otočná rukojeť umožňuje ještě pohodlnější skladování. V kombinaci s robotickým vysavačem VR7 navíc získáte kompletní modulární úklidový systém se společnou nabíjecí základnou, která se skvěle hodí do všech domácností. Moderní, stylový design s lesklými a matnými povrchy na všech částech, dělá z vysavače elegantní kousek, který můžete hrdě umístit v jakékoliv části vašeho domova.

Modulární úklidový systém Kobold vám dává svobodu při výběru nástavců, které potřebujete, a sestavování perfektní kolekce pro vaše potřeby úklidu. Součástí systému jsou totiž například i malý akumulátorový vysavač VC100, který je lehký, skvěle padne do ruky a baterka má dlouhou dobu životnosti, a taktéž čistič oken VG100, jenž je rychlý, efektivní a čištění oken a skel je s ním radostný zážitek.

 

O budoucnosti úklidu

Jedním z hlavních témat je otázka zaměstnanosti. Jak technologie postupuje a robotika se stává sofistikovanější, automatizované úklidové systémy mohou nahradit lidskou práci, což se prakticky v malé míře děje již dnes. Vždyť se rozhlédněme kolem sebe, kolik lidí například využívá robotický vysavač, jenž se za pár let stane nedílnou a základní součástí každé moderní domácnosti. To může u dnešních uklízečů a uklízeček vyvolávat (a také vyvolává) obavy ohledně ztráty pracovních příležitostí. Nicméně, místo toho, abychom se v tomto případě zaměřovali na negativní aspekty, měli bychom hledat nové příležitosti a předefinovat lidskou práci v tomto směru.

<Path> Vybíráte spotřebiče jen podle designu? Chyba! Nové technologie dokážou usnadnit život a šetřit peníze i příroduZdroj: BSH DOMÁCÍ SPOTŘEBIČE

Dalším důležitým aspektem je otázka etického využití technologií v úklidu. Jaký je vztah mezi člověkem a robotem? Je-li robot vybaven umělou inteligencí schopen rozpoznávat a reagovat na lidské potřeby, jaká je naše odpovědnost vůči těmto strojům? Je důležité, abychom si uvědomili, že tyto stroje nejsou jenom nástroji, ale také součástí naší společnosti.

Budoucnost technologií v oblasti úklidu také otevírá debatu o nerovnostech. Zatímco někteří lidé mohou mít přístup k nejmodernějším technologiím, jiní mohou zůstat zaostávat. Je důležité, abychom zajistili, že technologický pokrok v této oblasti je přístupný všem a že nedochází k prohlubování propasti mezi těmi, kteří mohou využívat technologie, a těmi, kteří ne. Důležitou roli v tom hraje i ekologie, neboť právě tam, kde by bylo potřeba podobných technologických vymožeností, jsou nejméně dostupné a tamní obyvatelé řeší mnohem složitější problémy, než je uklizená pláž, domov či terasa.

Proto bychom měli zvažovat i ekologické aspekty technologií v této oblasti. Je důležité, abychom se při využívání technologií zaměřili na jejich udržitelnost a dopad na životní prostředí. V současném světě se toto téma stále naléhavější záležitostí. Pokrok v oblasti úklidových technologií by měl být spojen s vývojem ekologicky šetrných materiálů a metod, které minimalizují spotřebu energie a snižují emise.

Takové technologie mohou též přispět k lepšímu zdraví a pohodlí lidí. Inovativní čistící roboti a systémy mohou odstraňovat nejen viditelnou nečistotu, ale také mikroorganismy a alergeny, jež mohou mít negativní vliv na lidské zdraví. Tím můžeme vytvořit prostředí, které je hygienické a bezpečné pro všechny.

Pokud se na věc podíváme z ryze filosofické perspektivy, můžeme vidět, že vývoj a využití technologií odrážejí naše hodnoty a postoje k práci a přírodě. Je důležité si položit otázky, jaké jsou cíle, které chceme technologiemi v úklidu dosáhnout, a zda jsou tyto cíle v souladu s našimi společnými hodnotami.

Zdroj: vorwerk.cz, YT Vorwerk Kobold Česká republika

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop