Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka
Straight friendly
Zdroj: HANÁK nábytek / se svolením
<Path>

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Toužíte po bydlení jako z katalogu, ale ne a ne vymyslet, jak získat ten dokonalý sofistikovaný look? Trik spočívá v jednotě. Sladěné doplňky jsou ale jen špička ledovce, základem jsou velké prvky. Nejlepší je proto začít u dveří.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 4. 2023

Používáme je denně. Jsou samozřejmou součástí života, staly se součástí gest, jazyka, přemýšlení. Nevěříte? A co třeba „nechávat si zadní vrátka“ nebo tak typické gesto, jako je prásknutí dveřmi – víte přesně, co znamená. Přesto jsou dveře jeden z posledních prvků, na který lidé při zařizování interiéru myslí. „Dveře jsou ale jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte vybrat, abyste svému domovu dodali vzhled a pocit, který chcete,“ říká designérka Samantha Bacon. „Nenechávejte výběr na poslední chvíli,“ radí, „považujte ho za součást celkového plánu.“

Říkáte si, proč teď mluvíme o dveřích, když jsme slíbili článek o dokonalém (celém) interiéru? Protože skvělý interiérový design spočívá ve volbě jednotného materiálového a barevného tématu. A to začíná dveřmi.

Svěřte se odborníkům

Vyměnit dveře je zaručený způsob, jak změnit dojem z celého interiéru. Představte si klasický panelákový byt „za zenitem“. Můžete se pustit samozřejmě do celkové rekonstrukce, ale v praxi probíhají úpravy spíš postupně. Nová koupelna, nová kuchyň… něco tomu ale pořád chybí. To něco jsou dveře. Vyměňte je, zvolte všechny ve stejném designu a byt se kompletně promění.

Ne všichni ale mají to štěstí (nebo smůlu?) že rekonstruují standardizovaný byt. Zejména historická zástavba představuje výzvy v podobě atypických rozměrů a prostorových omezení. V takovém případě je nejlepší svěřit se do rukou odborníků, například z firmy HANÁK. Ta se pyšní nejen 30letou tradicí a zkušenostmi, ale také nejmodřejším nábytkářským závodem v ČR. Ve svém portfoliu má dveře až do výšky 2700 mm a zvládne vám vyrobit i model na míru.

Jak vybrat interiérové dveře

Možnosti trhu jsou široké a možnosti zakázkové výroby nekonečné. „Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou musíte brát při výběru dveří ohled, je okolní prostor,“ upozorňuje Bacon. „Dveře na pantech vyžadují volné místo, do kterého se mohou otevírat, což ubírá drahocennou obytnou plochu.“ Pro situace, kde jste limitováni místem, tak doporučuje posuvné dveře.

Pokud naopak prostorem šetřit nepotřebujete, ale chcete si s ním hrát, zkuste si ve svém interiéru představit dveře převýšené. Jak by vaše chodba vypadala, kdyby v ní byly místo standardních „dvoumetrovek“ dveře až do stropu? Fajnšmekry zaujme i skutečnost, že existují také dveře otočné (a tím nemyslíme tu obří vrtuli z obchodních center).

Design volte s ohledem na celek

Volba podoby dveří samozřejmě záleží na vašem stylu a estetických preferencích. Mezi základní rozhodnutí patří, jestli se vydáte cestou klasického nebo moderního designu. To jde pak ruku v ruce s volbou materiálu a povrchové úpravy. HANÁK vám vyrobí vše od francouzské romantiky s bohatým profilováním až po minimalistickou modernu v bílém laku. Při volbě dveří ale myslete na to, jak bude vypadat zbytek interiéru. Nezapomeňte, jde o jednotu a propojenost.

Nejen krása, ale i funkce

Zdá se to jako samozřejmá myšlenka, vždyť „dveře jsou dveře“, oddělují místnosti, co víc na nich vymýšlet? Nic. A zároveň všechno. Na některé dveře totiž můžete klást ještě vyšší nároky. Co třeba, když toužíte po naprostém klidu?

Akustické dveře, či lépe řečeno protihlukové dveře, jsou vhodné všude tam, kde máte vysoké požadavky na soukromí. Jedná se o dveře se zvýšenou zvukovou izolací, což z nich dělá ideální volbu pro pracovny nebo třeba ložnice. V těch vám zajistí nejen tichoučkou noc, ale i klid, že nikdo neuslyší vás, když tak noc tak tichoučká nebude.

Dalším speciálním typem jsou protipožární dveře. Možná se vám zdají jako „overkill“ do běžného interiéru, ale pokud vám jde o bezpeční (nejen osob, ale taky majetku), dávají smysl. A to i díky skutečnosti, že si jakékoliv dveře můžete u firmy HANÁK nechat vyrobit ve stejném designu jako zbytek interiéru.

<Path> CASA MODERNA – interiérové studio, kde vždy kladou důraz na to nejdůležitější. Na vaše přání!Zdroj: Casamoderna

Nová úroveň dokonalosti

Všimněte si, že neříkáme „ve stejném designu, jako ostatní dveře“, ale „jako zbytek interiéru“. Na nejvyšší možnou úroveň totiž své bydlení posunete, když takové pevné prvky, jako jsou dveře, propojíte s ostatním vybavením. Například tím, použitý materiál zopakujete na nábytku. S konfekčním nábytkem se vám ale málo kdy podaří trefit barvu a texturu dokonale k sobě, jenže právě o naprosto přesnou shodu nám jde.

I v tomto případě vám pomůže firma HANÁK. Nespecializují se totiž jen na dveře, ale navrhují a vyrábějí kompletní interiéry. Díky HANÁK Interior Concept můžete být vaše bydlení dokonalé. Váš interiér nebudou tvořit jednotlivé kusy nábytku nějak poskládané k sobě, ale půjde o promyšlený jednolitý celek. V praxi to vypadá třeba tak, že se dýha použitá na skříňkách v kuchyňském koutu opakuje na vestavených policích v obyváku, čalounění jídelních židlí odpovídá pohovce a matný lak dveří pokračuje na kuchyňském ostrůvku. Pomyslnou třešničkou na dortu elegance a sofistikovanosti jsou pak dýhované dveře dělané do obložení. Tak, že vzor dřeva navazuje.

Obložení je mimochodem luxusní dekorativní prvek, se kterým s oblibou pracoval i věhlasný architekt Adolf Loos. Zapomeňte na ozdoby, říkal, dejte vyniknout kráse materiálu. A přesně to si můžete dovolit, když celý interiér vytvoří jedna firma. HANÁK připraví vše od designu, přes výrobu až po instalaci. Všechno nejen perfektně vypadá, ale díky spojení tradičního řemesla a nejmodernějších technologií také skvěle funguje.

O kouzle interiérů postavených na principu jednoty a propojenosti, která vytvoří jedinečné bydlení v každém prostoru, se můžete přesvědčit v showroomu HANÁK Forum v Praze, největším českém interiérovém studiu. Kromě ukázek místností zde najdete i novou sekci interiérových dveří s více než 50 příklady.
Zdroj: HANÁK nábytek, www.makingyourhomebeautiful.com

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop