Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka
Straight friendly
Zdroj: HANÁK nábytek / se svolením
<Path>

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Toužíte po bydlení jako z katalogu, ale ne a ne vymyslet, jak získat ten dokonalý sofistikovaný look? Trik spočívá v jednotě. Sladěné doplňky jsou ale jen špička ledovce, základem jsou velké prvky. Nejlepší je proto začít u dveří.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 4. 2023

Používáme je denně. Jsou samozřejmou součástí života, staly se součástí gest, jazyka, přemýšlení. Nevěříte? A co třeba „nechávat si zadní vrátka“ nebo tak typické gesto, jako je prásknutí dveřmi – víte přesně, co znamená. Přesto jsou dveře jeden z posledních prvků, na který lidé při zařizování interiéru myslí. „Dveře jsou ale jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte vybrat, abyste svému domovu dodali vzhled a pocit, který chcete,“ říká designérka Samantha Bacon. „Nenechávejte výběr na poslední chvíli,“ radí, „považujte ho za součást celkového plánu.“

Říkáte si, proč teď mluvíme o dveřích, když jsme slíbili článek o dokonalém (celém) interiéru? Protože skvělý interiérový design spočívá ve volbě jednotného materiálového a barevného tématu. A to začíná dveřmi.

Svěřte se odborníkům

Vyměnit dveře je zaručený způsob, jak změnit dojem z celého interiéru. Představte si klasický panelákový byt „za zenitem“. Můžete se pustit samozřejmě do celkové rekonstrukce, ale v praxi probíhají úpravy spíš postupně. Nová koupelna, nová kuchyň… něco tomu ale pořád chybí. To něco jsou dveře. Vyměňte je, zvolte všechny ve stejném designu a byt se kompletně promění.

Ne všichni ale mají to štěstí (nebo smůlu?) že rekonstruují standardizovaný byt. Zejména historická zástavba představuje výzvy v podobě atypických rozměrů a prostorových omezení. V takovém případě je nejlepší svěřit se do rukou odborníků, například z firmy HANÁK. Ta se pyšní nejen 30letou tradicí a zkušenostmi, ale také nejmodřejším nábytkářským závodem v ČR. Ve svém portfoliu má dveře až do výšky 2700 mm a zvládne vám vyrobit i model na míru.

Jak vybrat interiérové dveře

Možnosti trhu jsou široké a možnosti zakázkové výroby nekonečné. „Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou musíte brát při výběru dveří ohled, je okolní prostor,“ upozorňuje Bacon. „Dveře na pantech vyžadují volné místo, do kterého se mohou otevírat, což ubírá drahocennou obytnou plochu.“ Pro situace, kde jste limitováni místem, tak doporučuje posuvné dveře.

Pokud naopak prostorem šetřit nepotřebujete, ale chcete si s ním hrát, zkuste si ve svém interiéru představit dveře převýšené. Jak by vaše chodba vypadala, kdyby v ní byly místo standardních „dvoumetrovek“ dveře až do stropu? Fajnšmekry zaujme i skutečnost, že existují také dveře otočné (a tím nemyslíme tu obří vrtuli z obchodních center).

Design volte s ohledem na celek

Volba podoby dveří samozřejmě záleží na vašem stylu a estetických preferencích. Mezi základní rozhodnutí patří, jestli se vydáte cestou klasického nebo moderního designu. To jde pak ruku v ruce s volbou materiálu a povrchové úpravy. HANÁK vám vyrobí vše od francouzské romantiky s bohatým profilováním až po minimalistickou modernu v bílém laku. Při volbě dveří ale myslete na to, jak bude vypadat zbytek interiéru. Nezapomeňte, jde o jednotu a propojenost.

Nejen krása, ale i funkce

Zdá se to jako samozřejmá myšlenka, vždyť „dveře jsou dveře“, oddělují místnosti, co víc na nich vymýšlet? Nic. A zároveň všechno. Na některé dveře totiž můžete klást ještě vyšší nároky. Co třeba, když toužíte po naprostém klidu?

Akustické dveře, či lépe řečeno protihlukové dveře, jsou vhodné všude tam, kde máte vysoké požadavky na soukromí. Jedná se o dveře se zvýšenou zvukovou izolací, což z nich dělá ideální volbu pro pracovny nebo třeba ložnice. V těch vám zajistí nejen tichoučkou noc, ale i klid, že nikdo neuslyší vás, když tak noc tak tichoučká nebude.

Dalším speciálním typem jsou protipožární dveře. Možná se vám zdají jako „overkill“ do běžného interiéru, ale pokud vám jde o bezpeční (nejen osob, ale taky majetku), dávají smysl. A to i díky skutečnosti, že si jakékoliv dveře můžete u firmy HANÁK nechat vyrobit ve stejném designu jako zbytek interiéru.

<Path> JANOŠÍK otevírá showroom plný oken a designu od Mjölk architektůZdroj:

Nová úroveň dokonalosti

Všimněte si, že neříkáme „ve stejném designu, jako ostatní dveře“, ale „jako zbytek interiéru“. Na nejvyšší možnou úroveň totiž své bydlení posunete, když takové pevné prvky, jako jsou dveře, propojíte s ostatním vybavením. Například tím, použitý materiál zopakujete na nábytku. S konfekčním nábytkem se vám ale málo kdy podaří trefit barvu a texturu dokonale k sobě, jenže právě o naprosto přesnou shodu nám jde.

I v tomto případě vám pomůže firma HANÁK. Nespecializují se totiž jen na dveře, ale navrhují a vyrábějí kompletní interiéry. Díky HANÁK Interior Concept můžete být vaše bydlení dokonalé. Váš interiér nebudou tvořit jednotlivé kusy nábytku nějak poskládané k sobě, ale půjde o promyšlený jednolitý celek. V praxi to vypadá třeba tak, že se dýha použitá na skříňkách v kuchyňském koutu opakuje na vestavených policích v obyváku, čalounění jídelních židlí odpovídá pohovce a matný lak dveří pokračuje na kuchyňském ostrůvku. Pomyslnou třešničkou na dortu elegance a sofistikovanosti jsou pak dýhované dveře dělané do obložení. Tak, že vzor dřeva navazuje.

Obložení je mimochodem luxusní dekorativní prvek, se kterým s oblibou pracoval i věhlasný architekt Adolf Loos. Zapomeňte na ozdoby, říkal, dejte vyniknout kráse materiálu. A přesně to si můžete dovolit, když celý interiér vytvoří jedna firma. HANÁK připraví vše od designu, přes výrobu až po instalaci. Všechno nejen perfektně vypadá, ale díky spojení tradičního řemesla a nejmodernějších technologií také skvěle funguje.

O kouzle interiérů postavených na principu jednoty a propojenosti, která vytvoří jedinečné bydlení v každém prostoru, se můžete přesvědčit v showroomu HANÁK Forum v Praze, největším českém interiérovém studiu. Kromě ukázek místností zde najdete i novou sekci interiérových dveří s více než 50 příklady.
Zdroj: HANÁK nábytek, www.makingyourhomebeautiful.com

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop