Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka
Straight friendly
Zdroj: HANÁK nábytek / se svolením
<Path>

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Toužíte po bydlení jako z katalogu, ale ne a ne vymyslet, jak získat ten dokonalý sofistikovaný look? Trik spočívá v jednotě. Sladěné doplňky jsou ale jen špička ledovce, základem jsou velké prvky. Nejlepší je proto začít u dveří.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 4. 2023

Používáme je denně. Jsou samozřejmou součástí života, staly se součástí gest, jazyka, přemýšlení. Nevěříte? A co třeba „nechávat si zadní vrátka“ nebo tak typické gesto, jako je prásknutí dveřmi – víte přesně, co znamená. Přesto jsou dveře jeden z posledních prvků, na který lidé při zařizování interiéru myslí. „Dveře jsou ale jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte vybrat, abyste svému domovu dodali vzhled a pocit, který chcete,“ říká designérka Samantha Bacon. „Nenechávejte výběr na poslední chvíli,“ radí, „považujte ho za součást celkového plánu.“

Říkáte si, proč teď mluvíme o dveřích, když jsme slíbili článek o dokonalém (celém) interiéru? Protože skvělý interiérový design spočívá ve volbě jednotného materiálového a barevného tématu. A to začíná dveřmi.

Svěřte se odborníkům

Vyměnit dveře je zaručený způsob, jak změnit dojem z celého interiéru. Představte si klasický panelákový byt „za zenitem“. Můžete se pustit samozřejmě do celkové rekonstrukce, ale v praxi probíhají úpravy spíš postupně. Nová koupelna, nová kuchyň… něco tomu ale pořád chybí. To něco jsou dveře. Vyměňte je, zvolte všechny ve stejném designu a byt se kompletně promění.

Ne všichni ale mají to štěstí (nebo smůlu?) že rekonstruují standardizovaný byt. Zejména historická zástavba představuje výzvy v podobě atypických rozměrů a prostorových omezení. V takovém případě je nejlepší svěřit se do rukou odborníků, například z firmy HANÁK. Ta se pyšní nejen 30letou tradicí a zkušenostmi, ale také nejmodřejším nábytkářským závodem v ČR. Ve svém portfoliu má dveře až do výšky 2700 mm a zvládne vám vyrobit i model na míru.

Jak vybrat interiérové dveře

Možnosti trhu jsou široké a možnosti zakázkové výroby nekonečné. „Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou musíte brát při výběru dveří ohled, je okolní prostor,“ upozorňuje Bacon. „Dveře na pantech vyžadují volné místo, do kterého se mohou otevírat, což ubírá drahocennou obytnou plochu.“ Pro situace, kde jste limitováni místem, tak doporučuje posuvné dveře.

Pokud naopak prostorem šetřit nepotřebujete, ale chcete si s ním hrát, zkuste si ve svém interiéru představit dveře převýšené. Jak by vaše chodba vypadala, kdyby v ní byly místo standardních „dvoumetrovek“ dveře až do stropu? Fajnšmekry zaujme i skutečnost, že existují také dveře otočné (a tím nemyslíme tu obří vrtuli z obchodních center).

Design volte s ohledem na celek

Volba podoby dveří samozřejmě záleží na vašem stylu a estetických preferencích. Mezi základní rozhodnutí patří, jestli se vydáte cestou klasického nebo moderního designu. To jde pak ruku v ruce s volbou materiálu a povrchové úpravy. HANÁK vám vyrobí vše od francouzské romantiky s bohatým profilováním až po minimalistickou modernu v bílém laku. Při volbě dveří ale myslete na to, jak bude vypadat zbytek interiéru. Nezapomeňte, jde o jednotu a propojenost.

Nejen krása, ale i funkce

Zdá se to jako samozřejmá myšlenka, vždyť „dveře jsou dveře“, oddělují místnosti, co víc na nich vymýšlet? Nic. A zároveň všechno. Na některé dveře totiž můžete klást ještě vyšší nároky. Co třeba, když toužíte po naprostém klidu?

Akustické dveře, či lépe řečeno protihlukové dveře, jsou vhodné všude tam, kde máte vysoké požadavky na soukromí. Jedná se o dveře se zvýšenou zvukovou izolací, což z nich dělá ideální volbu pro pracovny nebo třeba ložnice. V těch vám zajistí nejen tichoučkou noc, ale i klid, že nikdo neuslyší vás, když tak noc tak tichoučká nebude.

Dalším speciálním typem jsou protipožární dveře. Možná se vám zdají jako „overkill“ do běžného interiéru, ale pokud vám jde o bezpeční (nejen osob, ale taky majetku), dávají smysl. A to i díky skutečnosti, že si jakékoliv dveře můžete u firmy HANÁK nechat vyrobit ve stejném designu jako zbytek interiéru.

<Path> Na návštěvě v rodinném sídle Mamy Domishy a Erika Meldika kousek za PrahouZdroj: Jan Witek

Nová úroveň dokonalosti

Všimněte si, že neříkáme „ve stejném designu, jako ostatní dveře“, ale „jako zbytek interiéru“. Na nejvyšší možnou úroveň totiž své bydlení posunete, když takové pevné prvky, jako jsou dveře, propojíte s ostatním vybavením. Například tím, použitý materiál zopakujete na nábytku. S konfekčním nábytkem se vám ale málo kdy podaří trefit barvu a texturu dokonale k sobě, jenže právě o naprosto přesnou shodu nám jde.

I v tomto případě vám pomůže firma HANÁK. Nespecializují se totiž jen na dveře, ale navrhují a vyrábějí kompletní interiéry. Díky HANÁK Interior Concept můžete být vaše bydlení dokonalé. Váš interiér nebudou tvořit jednotlivé kusy nábytku nějak poskládané k sobě, ale půjde o promyšlený jednolitý celek. V praxi to vypadá třeba tak, že se dýha použitá na skříňkách v kuchyňském koutu opakuje na vestavených policích v obyváku, čalounění jídelních židlí odpovídá pohovce a matný lak dveří pokračuje na kuchyňském ostrůvku. Pomyslnou třešničkou na dortu elegance a sofistikovanosti jsou pak dýhované dveře dělané do obložení. Tak, že vzor dřeva navazuje.

Obložení je mimochodem luxusní dekorativní prvek, se kterým s oblibou pracoval i věhlasný architekt Adolf Loos. Zapomeňte na ozdoby, říkal, dejte vyniknout kráse materiálu. A přesně to si můžete dovolit, když celý interiér vytvoří jedna firma. HANÁK připraví vše od designu, přes výrobu až po instalaci. Všechno nejen perfektně vypadá, ale díky spojení tradičního řemesla a nejmodernějších technologií také skvěle funguje.

O kouzle interiérů postavených na principu jednoty a propojenosti, která vytvoří jedinečné bydlení v každém prostoru, se můžete přesvědčit v showroomu HANÁK Forum v Praze, největším českém interiérovém studiu. Kromě ukázek místností zde najdete i novou sekci interiérových dveří s více než 50 příklady.
Zdroj: HANÁK nábytek, www.makingyourhomebeautiful.com

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop