Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka
Straight friendly
Zdroj: HANÁK nábytek / se svolením
<Path>

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Toužíte po bydlení jako z katalogu, ale ne a ne vymyslet, jak získat ten dokonalý sofistikovaný look? Trik spočívá v jednotě. Sladěné doplňky jsou ale jen špička ledovce, základem jsou velké prvky. Nejlepší je proto začít u dveří.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 4. 2023

Používáme je denně. Jsou samozřejmou součástí života, staly se součástí gest, jazyka, přemýšlení. Nevěříte? A co třeba „nechávat si zadní vrátka“ nebo tak typické gesto, jako je prásknutí dveřmi – víte přesně, co znamená. Přesto jsou dveře jeden z posledních prvků, na který lidé při zařizování interiéru myslí. „Dveře jsou ale jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte vybrat, abyste svému domovu dodali vzhled a pocit, který chcete,“ říká designérka Samantha Bacon. „Nenechávejte výběr na poslední chvíli,“ radí, „považujte ho za součást celkového plánu.“

Říkáte si, proč teď mluvíme o dveřích, když jsme slíbili článek o dokonalém (celém) interiéru? Protože skvělý interiérový design spočívá ve volbě jednotného materiálového a barevného tématu. A to začíná dveřmi.

Svěřte se odborníkům

Vyměnit dveře je zaručený způsob, jak změnit dojem z celého interiéru. Představte si klasický panelákový byt „za zenitem“. Můžete se pustit samozřejmě do celkové rekonstrukce, ale v praxi probíhají úpravy spíš postupně. Nová koupelna, nová kuchyň… něco tomu ale pořád chybí. To něco jsou dveře. Vyměňte je, zvolte všechny ve stejném designu a byt se kompletně promění.

Ne všichni ale mají to štěstí (nebo smůlu?) že rekonstruují standardizovaný byt. Zejména historická zástavba představuje výzvy v podobě atypických rozměrů a prostorových omezení. V takovém případě je nejlepší svěřit se do rukou odborníků, například z firmy HANÁK. Ta se pyšní nejen 30letou tradicí a zkušenostmi, ale také nejmodřejším nábytkářským závodem v ČR. Ve svém portfoliu má dveře až do výšky 2700 mm a zvládne vám vyrobit i model na míru.

Jak vybrat interiérové dveře

Možnosti trhu jsou široké a možnosti zakázkové výroby nekonečné. „Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou musíte brát při výběru dveří ohled, je okolní prostor,“ upozorňuje Bacon. „Dveře na pantech vyžadují volné místo, do kterého se mohou otevírat, což ubírá drahocennou obytnou plochu.“ Pro situace, kde jste limitováni místem, tak doporučuje posuvné dveře.

Pokud naopak prostorem šetřit nepotřebujete, ale chcete si s ním hrát, zkuste si ve svém interiéru představit dveře převýšené. Jak by vaše chodba vypadala, kdyby v ní byly místo standardních „dvoumetrovek“ dveře až do stropu? Fajnšmekry zaujme i skutečnost, že existují také dveře otočné (a tím nemyslíme tu obří vrtuli z obchodních center).

Design volte s ohledem na celek

Volba podoby dveří samozřejmě záleží na vašem stylu a estetických preferencích. Mezi základní rozhodnutí patří, jestli se vydáte cestou klasického nebo moderního designu. To jde pak ruku v ruce s volbou materiálu a povrchové úpravy. HANÁK vám vyrobí vše od francouzské romantiky s bohatým profilováním až po minimalistickou modernu v bílém laku. Při volbě dveří ale myslete na to, jak bude vypadat zbytek interiéru. Nezapomeňte, jde o jednotu a propojenost.

Nejen krása, ale i funkce

Zdá se to jako samozřejmá myšlenka, vždyť „dveře jsou dveře“, oddělují místnosti, co víc na nich vymýšlet? Nic. A zároveň všechno. Na některé dveře totiž můžete klást ještě vyšší nároky. Co třeba, když toužíte po naprostém klidu?

Akustické dveře, či lépe řečeno protihlukové dveře, jsou vhodné všude tam, kde máte vysoké požadavky na soukromí. Jedná se o dveře se zvýšenou zvukovou izolací, což z nich dělá ideální volbu pro pracovny nebo třeba ložnice. V těch vám zajistí nejen tichoučkou noc, ale i klid, že nikdo neuslyší vás, když tak noc tak tichoučká nebude.

Dalším speciálním typem jsou protipožární dveře. Možná se vám zdají jako „overkill“ do běžného interiéru, ale pokud vám jde o bezpeční (nejen osob, ale taky majetku), dávají smysl. A to i díky skutečnosti, že si jakékoliv dveře můžete u firmy HANÁK nechat vyrobit ve stejném designu jako zbytek interiéru.

<Path> "Česko je doslova bazénovou velmocí. V počtu bazénů na obyvatele předbíháme mnohé evropské státy," říká Zdeněk VosolsoběZdroj: Jan Witek

Nová úroveň dokonalosti

Všimněte si, že neříkáme „ve stejném designu, jako ostatní dveře“, ale „jako zbytek interiéru“. Na nejvyšší možnou úroveň totiž své bydlení posunete, když takové pevné prvky, jako jsou dveře, propojíte s ostatním vybavením. Například tím, použitý materiál zopakujete na nábytku. S konfekčním nábytkem se vám ale málo kdy podaří trefit barvu a texturu dokonale k sobě, jenže právě o naprosto přesnou shodu nám jde.

I v tomto případě vám pomůže firma HANÁK. Nespecializují se totiž jen na dveře, ale navrhují a vyrábějí kompletní interiéry. Díky HANÁK Interior Concept můžete být vaše bydlení dokonalé. Váš interiér nebudou tvořit jednotlivé kusy nábytku nějak poskládané k sobě, ale půjde o promyšlený jednolitý celek. V praxi to vypadá třeba tak, že se dýha použitá na skříňkách v kuchyňském koutu opakuje na vestavených policích v obyváku, čalounění jídelních židlí odpovídá pohovce a matný lak dveří pokračuje na kuchyňském ostrůvku. Pomyslnou třešničkou na dortu elegance a sofistikovanosti jsou pak dýhované dveře dělané do obložení. Tak, že vzor dřeva navazuje.

Obložení je mimochodem luxusní dekorativní prvek, se kterým s oblibou pracoval i věhlasný architekt Adolf Loos. Zapomeňte na ozdoby, říkal, dejte vyniknout kráse materiálu. A přesně to si můžete dovolit, když celý interiér vytvoří jedna firma. HANÁK připraví vše od designu, přes výrobu až po instalaci. Všechno nejen perfektně vypadá, ale díky spojení tradičního řemesla a nejmodernějších technologií také skvěle funguje.

O kouzle interiérů postavených na principu jednoty a propojenosti, která vytvoří jedinečné bydlení v každém prostoru, se můžete přesvědčit v showroomu HANÁK Forum v Praze, největším českém interiérovém studiu. Kromě ukázek místností zde najdete i novou sekci interiérových dveří s více než 50 příklady.
Zdroj: HANÁK nábytek, www.makingyourhomebeautiful.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop