Překvapivý základ úspěchu společnosti, která po více jak 160 letech existence platí za ikonu v designu nábytku: deštník a tuba od pasty
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Ligne Roset/se svolením
<Path>

Překvapivý základ úspěchu společnosti, která po více jak 160 letech existence platí za ikonu v designu nábytku: deštník a tuba od pasty

Příběhů velkých podnikatelských úspěchů existuje řada – a napříč mnoha z nich lze naleznout společné pojítko, tedy skromné počátky, které však vedly strmě vzhůru až k celosvětovému věhlasu. Přesně tento scénář je vlastní také značce Ligne Roset, která již před třemi roky oslavila své 160leté působení na světovém trhu. A svého úctyhodného 50. výročí na trhu se letos dočkala také ikonická sedačka TOGO z produkce této francouzské designérské špičky.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
13. 3. 2023

Od deštníků a holí až na vrchol

Psal se rok 1860, když Antoine Roset ve francouzském městečku Montagnieu obklopeném lesy otevřel továrnu zaměřující se na zpracování dřeva. Tehdy samozřejmě ještě nic nenasvědčovalo tomu, že o desítky let později bude jeho jméno znát celý svět. Ostatně, tomu nenasvědčovaly ani výrobky, na něž se továrna původně zaměřovala. Přece jen udělat díru do světa s dřevěnými deštníky a holemi, to by byl spíše husarský kousek. Na druhou stranu židle, které továrna do své produkce také zahrnula, určitý potenciál naznačovaly.

Snad i v duchu klasického rčení „člověk míní, život mění“ následně přišly války, což další generaci Rosetů přivedlo k nutnosti přehodnotit „podnikatelský plán“. Po odeznění válečných konfliktů se tedy Antoinův vnuk Jean rozhodl věnovat výrobě nábytku určeného řadě různých veřejných institucí – školám, nemocnicím a také domovům pro seniory. A dostavil se úspěch.

Rosetovi tedy pochopili, že právě kvalitní nábytek je tím, co na trhu může zaujmout – ovšem jen za podmínky, že nebudou pod svou značkou vyrábět jen tak ledajaké židle, stoly a křesla. Ke spolupráci tedy přizvali talentované a známé designéry (jako „osudové“ se ukázalo především seznámení s designérem Michelem Ducaroyem) a společně utvořili základ, na němž následně v roce 1973 postavili značku Ligne Roset. Právě v roce 1973 tak byla slavnostně otevřena také první prodejna Ligne Roset, kde se doslova začala psát designová historie – v tentýž den slavnostního otevření prodejny totiž byla představena také sedačka TOGO, která se stala doslova ikonickou.

Ikonická sedačka TOGO

Ačkoliv by se mohlo zdát, že umělci a designéři potřebují různé kultivované múzy, faktem je, že konkrétně Ducaroyovi, tvůrci pohovky TOGO, prý jako zdroj inspirace posloužila obyčejná (byť v roce 1973 ještě hliníková) tuba zubní pasty. Právě tu tedy do jisté míry pohovka TOGO připomíná – a jejím „poznávacím znamením“ je, že nemá žádnou viditelnou konstrukci. Ostatně, právě to způsobilo poprask již při jejím představení veřejnosti na pařížském Salon des Arts Ménagers. „Hlavním šokem bylo, že pohovka neměla žádný patrný základ. Lidé si mysleli, že jsme zapomněli nebo jsme neměli čas prostě jej postavit,“ vzpomíná tak Antoine Roset, globální marketingový ředitel a prapravnuk zakladatele společnosti.

Až čas nakonec ukázal, že se jednalo (a stále jedná) o designérské mistrovské dílo. Výroba pohovky TOGO totiž pokračuje dodnes – a během pěti dekád k ní jen přibyly různé další komponenty a doplňky. V rámci celé série tak lze zakoupit i jednotlivé modulární kusy, které je možné vzájemně kombinovat. Své fanoušky pak tato sedačka má po celém světě – zatímco v minulosti se jí ve svém pařížském bytě chlubil Lenny Kravitz, dnes se z TOGO stal hit i mezi instagramovými influencery.

<Path> Dvojí život v praxi: Doma „neschopným synem a mamánkem“, v Praze gayem, který se bojí odhaleníZdroj: Anonymní respondent, redakce

Stálice na trhu s designovým nábytkem

A svou pověst a postavení na trhu s designovým nábytkem si rodinná společnost Ligne Roset udržuje i po více jak 160 letech své existence. Je to i díky tomu, že stále udržuje vysoký standard kvality a v průběhu let si i skrze spolupráci s takovými jmény designérského světa, jako jsou Didier Gomez, Peter Maly, Pierre Paulin ad., vybudovala prakticky neotřesitelnou pozici. Tu pak stvrzuje o tím, že klade důraz nejen na špičkové zpracování a design, ale i udržitelnost. „Udržitelný rozvoj pro nás začíná potěšením, které získáváme z práce v tak pozoruhodné lokalitě, jako je Briord ve Francii. Když má člověk to štěstí růst a rozvíjet se v prostředí takové kvality, chce ho přirozeně chránit,“ říká Pierre Roset, prezident Ligne Roset. Veškerý nábytek je tedy vyráběn v souladu s certifikací FCBA a také laky firma užívá takové, které minimalizují znečištění ovzduší. Kromě toho je již téměř 60 %  továrního odpadu dále recyklováno. „Generujeme stále méně znečištění díky naší vlastní bdělosti a požadavkům, které klademe jak na naše dodavatele, tak na nás,“ dodal také Pierre Roset.

Z malé továrny „u lesa“ se tedy díky vytrvalé práci stal významný hráč na trhu s designovým nábytkem ověnčeným řadou prestižních ocenění. Firma provozuje dvě stovky obchodů po celém světě a také spolupracuje se skoro tisícovkou maloobchodních distributorů. Produkce Ligne Roset pak dnes, stejně jako před desítkami let, osloví všechny ty, co milují originalitu a neotřelý styl – a je tak jen v rukou dalších generací členů rodiny Roset, kudy a jak firmu  do „druhé stošedesátky“ povedou.

Zdroj: Ligne Roset

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop