Marek a Josef se z Prahy neplánovaně přestěhovali na vesnici. Jak se jim bydlí v bývalém zájezdním hostinci?
Rozhovor
Zdroj: Robo Melo
<Path>

Marek a Josef se z Prahy neplánovaně přestěhovali na vesnici. Jak se jim bydlí v bývalém zájezdním hostinci?

V rámci našich návštěv u čtenářů jsme vyrazili za dvěma kluky do Středokluk nedaleko od Prahy. Když jsme dorazili ke krásné historické budově, přivítal nás textař a blogger Marek s partnerem Josefem , kostýmním výtvarníkem. Pár zde bydlí téměř dva roky a v žádném případě by neměnil. Po několika minutách strávených v tomto prostředí je nám zcela jasné proč! Venkovská přátelská atmosféra je tu cítit i ve vzduchu.
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
22. 3. 2023

Naše návštěva začala na zahradě, jež patří ke všem bytům, které se v nachází v komplexu sousedících. Postupně se dozvídáme, že velká historická budova, u které jsme zastavili, je bývalý zájezdní hostinec. „Tady zastavovali pocestní mířící do Prahy z německy mluvící části Čech,“ upřesňuje Josef. „My bydlíme přímo v budově hostince, v bývalé hospodské kuchyni máme kuchyň i my a v místě výčepu je náš obývák a ložnice,“ dodává. Několik bytů se nachází přímo v hostinské budově a další jsou pak i v okolních, dříve hospodářských staveních.

Původně si Marek s Josefem pořídili tento byt hlavně na víkendy, ale později se rozhodli, že svůj byt v Praze vymění za venkovský klid natrvalo. „Odešli jsme sem z bytu přímo na nábřeží, odkud jsme měli výhled na Petřín a na Pražský hrad,“ vypráví Marek. „Ze začátku jsme sem jezdili jen na víkendy, jenže jsme pokaždé řešili, jestli jsme něco nezapomněli, co ještě potřebujeme s sebou a tak. Proto jsme si řekli, že by bylo lepší zůstat tady!“ vysvětluje.

<Path> TOP 5 největších "mamánků" z řad světových celebrit. Neuvěříte, kdo ze slavných boháčů stále ještě bydlí s rodiči!Zdroj:

Hlavní výhodou místa je nepochybně přátelská sousedská atmosféra. „V Praze většinou ani nevíte, s kým bydlíte v domě. Tady si mezi sebou nosíme koláče, co jsme upekli, grilujeme na zahradě nebo chodíme hrát volejbal!“ popisuje Marek. „Říkáme tomu Gayrose Place, protože tu jsme dva gay páry a jeden lesbický pár. Rozhodně tu nejsme v menšině!“ směje se. „Naproti je plovárna s hospodou, kam pravidelně chodíme, a místní štamgasti nás tu berou za své! Když se tam objevím sám, hned se ptají, kde mám Marka,“ říká Josef. O dobrou náladu zde tedy není nouze.

Samotný byt vyzařuje velmi osobitou atmosféru. Když se ptám, jak by pánové pojmenovali styl, ve kterém je byt zařízen, Marek se smíchem vykřikuje: „To nikdo neví!“ – „Je to taková sbírka. Oba máme rádi věci s příběhem. Máme zde bruselské křesílko, které Markova maminka našla někde u popelnic. Můj oblíbený kus nábytku, kovovou skříňku na léky, jsem objevil vyhozenou na Karlově náměstí,“ doplňuje Josef. „My nechodíme do showroomu, ale do frců!“ směje se Marek.

Sbíráme umění, hlavně různé obrazy!“ říká Josef. Obrazy a obrázky skutečně najdete v celém bytě. Jsou to díla jak přátel, tak významných umělců, jako je malířka Toyen nebo fotograf Goran Tačevski a výtvarník Eugenio Percossi. V ložnici naproti posteli visí obraz od Tomáše Němce. „Tam měla být televize. Ale pak jsme si řekli, že když se probudíme, chceme vidět něco hezkého a ne hrůzy, které v televizi vysílají!“ vysvětluje Marek.

Kromě obrazů a grafik Josef sbírá také sklo z  60. až 80. let. „Dělá mi radost, když někde v antiku nebo bazaru najdu zajímavou vázu za pár korun a pak zjistím, že díla stejného autora se v aukcích prodávají za tisíce,“ říká. Jak už bylo řečeno, Josef se živí jako kostýmní výtvarník a jedním z jeho větších projektů byl film Anthropoid. „Oblékal jsem Jamieho Dornana, Aňu Geislerovou a další. Z queer projektů jsem pracoval například na filmu My 2 režisérky Slobodanky Radun, podílel jsem se i na organizaci Lollypop party v Radosti XF a založil jsem charitativní sdružení Art for Life,“ prozrazuje.

Z našeho rozhovoru je naprosto jasné, že veselý životní styl je Markovi s Josefem velmi blízký a že návštěvy jsou tu vítány! „Bydlíme v bývalé hospodě a lidé sem chodí jak do hospody!“ říká nadšeně Marek. Trochu provokativně se ještě ptám, zda uvažují nad tím, že by se odsud odstěhovali, ale odpověď je jasná předem. „Rozhodně tu chceme zůstat! Byt je bezbariérový, jediné schody vedou na zahradu, a to se dá obejít. Ideální na stáří!“ vysvětlují.

Zdroj: Ondřej Josef Kubáček

Populární
články

Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Módní fotograf Lukáš Kimlička se z Bratislavy přestěhoval na malé město
Living 2023

Módní fotograf Lukáš Kimlička: "Rád kombinuju na první pohled nesourodé věci, materiály a struktury!"

Autor: Redakce
Záchrana se podařila
LIDÉ

Utajené soukromí doktora Káji ze Slunce, seno… Koho skrýval v ložnici, s kým zažil harašení a co se mu stalo osudným

Autor: Albert Prokop
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
STYL

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce

E-Shop