Jak se bydlí v modulovém domě za Prahou? O svou zkušenost se podělili Vladimír a Radek Vachovi
Radek a Vladimír spolu žijí již přes šest let, znají se však o něco déle. „Seznamovali jsme se postupně asi dva roky, poznali jsme se totiž náhodou. Radek byl tou dobou ve vztahu a ani jeden z nás necítil potřebu dávat se dohromady,“ vypráví Vladimír. Lépe se poznali i díky nutnosti školní praxe, kterou musel Vladimír splnit. Tu nakonec našel právě v Radkově firmě. „Slovo dalo slovo, kafe dalo kafe a oběd dal oběd,“ směje se. „Já jsem ale nechtěl být třetí kolo u vozu, takže do vztahu jsme šli až ve chvíli, kdy měl Radek svůj předchozí vztah vyřešený.“
Časem se Vladimír přestěhoval k Radkovi do pronajatého rodinného domu se zahradou, kde několik let žili společně ještě se dvěma psy. „Uvažovali jsme ale nad tím, že bychom rádi bydleli ve vlastním,“ říká Vladimír. Prvním nápadem bylo odkoupení domu, v němž již bydleli, ale s majitelem se nakonec nedohodli. Proto se zamýšleli i nad dalším řešením. „Trochu nás tlačil čas a i z toho důvodu jsme se nakonec odhodlali právě k modulové stavbě. Jsou to vlastně dva moduly na způsob lodních kontejnerů, jen s tím rozdílem, že jde o dřevostavbu,“ popisuje.
Bydlení za čtyři měsíce
Vladimír s Radkem na českou společnost „Modulární domky“ narazili na veletrhu FOR ARCH, kam vystavovatelé vyrazili s jedním modulem na kolech. „S majitelem společnosti jsme se zapovídali, vyptávali se na různé možnosti a ten koncept nás oslovil,“ říká Vladimír. Velkým bonusem byl také fakt, že společnost neměla problém vyjít zákazníkům vstříc s různými změnami a požadavky. „Chtěli jsme dřevěné podlahy, kuchyň s ostrůvkem, jiné rozdělení společenské části a celou řadu dalších požadavků. Ve všem nám nakonec vyšli vstříc,“ pochvaluje si.
Jako velkou výhodu vnímali pánové také fakt, že samotná stavba byla hotová za čtyři měsíce a navíc nabízí i možnost rozšíření do budoucna. „Kdybychom někdy chtěli nebo potřebovali, můžeme přidat ještě další modul do patra a získat další dva pokoje navíc. Jsme spolu už docela dlouho, a kdybychom se rozhodli naši rodinu zvětšit a mít děti, tak ta možnost přizpůsobit tomu dům se nabízí,“ mluví Vladimír o možných plánech do budoucna.
Aktuálně ale dům obývají právě Radek s Vladimírem a jejich dva psi. Jak už bylo řečeno, pánové chtěli mít větší společenskou část, aby se zde mohli scházet s přáteli a rodinou. „I když k nám teď z důvodu bydlení dál za Prahou jezdí někteří přátelé méně, máme zde návštěvy poměrně často. A nejde jen o přátele, ale také obě naše rodiny, které spolu velmi dobře vychází,“ prozradil Vladimír.
Srdce domácnosti
I z důvodu častých návštěv měli pánové větší nároky na samotnou kuchyň, která se společně s jídelnou stala opravdovým centrem domácnosti. „Když se tu sejdeme, tak nesedíme u televize u filmu nebo hloupého seriálu. Naopak hrajeme různé hry, povídáme si a k tomu nám nejčastěji slouží kuchyň. Do té jsme si navrhli ostrůvek s barem a někdy to dopadne tak, že místo sezení u stolu stojíme právě kolem ostrůvku, jíme jednohubky nebo jídla, která nám Radek připravil!“ Je tedy zřejmé, že změny v dispozici společenské části byly nejen dobře promyšlené, ale hlavně perfektně slouží zamýšlenému účelu.
Vladimír také prozradil, že kuchyň je pouze Radkovým královstvím. „Kuchyň je manželova starost! Já nevařím, skoro si neuvařím ani čaj,“ říká s nadsázkou. „Zařizování kuchyně jsem tak nechal zcela na Radkovi. Já měl zase na starost třeba koupelnu. Některé místnosti jsme zařizovali společně, jiné jsme si rozdělili mezi sebou. Oba jsme věděli, že si v tomto ohledu můžeme věřit a že se nám to vzájemně bude líbit,“ dodává.
A jeho slova potvrzuje i fakt, že celkový ráz všech místností je stylově soudržný. Vladimír popsal styl bydlení slovy „moderní a pánský“ a nezbývá, než souhlasit. Moderní ale není jen styl, ale také technické zařízení domácnosti. „Já mám v práci notebook, pak telefon a tím pro mě technické záležitosti končí. Chytrou domácnost si prosadil manžel, ale i já vidím, jak je to praktické. Všechno můžeme ovládat přes telefon – osvětlení, venkovní bezpečnostní rolety na oknech, vytápění. Můžeme si nastavit, aby nám topení jelo pouze v době, kdy je levnější proud, můžeme se podívat na bezpečnostní kamery a podobně. Když třeba někam odjedeme, pořád máme přehled, co se kolem domu děje, pár kliknutími můžeme celý dům zabezpečit a ještě díky chytré domácnosti ušetříme i za energie,“ vyjmenovává Vladimír výhody.
Dům, domov, vysněné bydlení
Přesto, že už na tomto místě Vladimír s Radkem strávili třetí Vánoce, pořád si úplně nezvykli na to, že jsou zde doma. „Je to i pro to, že Radek na předchozím místě bydlel asi 13 let, zasadil tam stromy, které mezitím dorostly, hodně toho tam zažil. To ale neznamená, že bychom tu nebyli spokojení, spíš se s tím místem sžíváme a jde to pomaleji,“ prozrazuje Vladimír. Kdyby ale měl najít nějaký nedostatek, pak je to absence šatny.
„Líbilo by se mi mít místnost, kam prostě uklidím oblečení nebo kufry po dovolené tak, abych je neměl na očích, když zrovna nemám čas. Znáte to, přijdete po práci domů unavení, převléknete se do pohodlné mikiny a to ostatní pohodíte na postel nebo na židli, kde vás to pak štve. Takhle bych to prostě dal do šatny a uklidil až později,“ směje se Vladimír. Kvůli šatně však zatím další modul do patra pánové přidávat nebudou.
Vysněné bydlení obou ale není domek za Prahou. „Oba dva máme rádi teplo a tak máme takový sen v bydlení někde u moře, ideálně přímo u pláže. Pak bych mohl sedět někde jen v tričku a kraťasech, vyhřívat se na sluníčku a víc bych nepotřeboval. Kdo ví, třeba to jednou vyjde,“ uzavírá Vladimír naše povídání.