Toužíte po životě na zámku? Váš sen se může stát skutečností, aniž byste opustili Prahu. Bytový komplex s dotykem historie najdete v Jinonicích
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: CREDITAS Real Estate/se svolením
<Path>

Toužíte po životě na zámku? Váš sen se může stát skutečností, aniž byste opustili Prahu. Bytový komplex s dotykem historie najdete v Jinonicích

Záchrana historických staveb či alespoň jejich ducha je v dnešní době – a to i vzhledem k financím – víceméně záležitostí pro nadšence. Určitou nadějí jsou pak velcí investoři, kteří se již řady podobných staveb ujímají. Příkladem může být i zámek Jinonice. Konkrétně tato pražská historická selská památka až do podzimu 2020 pouze chátrala – následně se však do situace vložila společnost V Invest ze skupiny Creditas, která se (samozřejmě za dohledu památkářů) společně se stavební firmou Emexkon rozhodla celý objekt proměnit v bytový komplex čítající 46 bytových jednotek. A ty svým novým majitelům nabídnou nejen veškerý komfort, ale také skutečně unikátní genius loci.
Redakce Redakce Autor
8. 3. 2023

Dvorec, následně tvrz, klasicistní zámeček a nakonec luxusní zámecké bydlení – přesně tak by bylo možné stručně shrnout historii zámku Jinonice, který během téměř celého tisíciletí (první zmínky o areálu byly totiž zaznamenány již v roce 1088) průběžně měnil svou tvář. Zatímco do roku 1945 zámek vlastnili Schwarzenbergové, následně byl zkonfiskován a po roce 1989 se proměnil v kanceláře a provozní prostory Státního statku hl. m. Prahy. A následně chátral. Vzhledem k atraktivitě lokality o něj však časem zájem projevili investoři, a tak se dnes mění ve skutečně unikátní bytový komplex, Jinonický dvůr, který svou atmosférou osloví nejen milovníky historie, ale i každého, kdo vyznává stylové moderní bydlení.

S citem pro historii

Ačkoliv řada současných developerských projektů se ubírá spíše směrem extrémní modernosti, nic takového v případě Jinonického dvora nepřicházelo v úvahu. Současný areál je citlivě renovován v intenzivní spolupráci s památkáři, se kterými byly také veškeré zásahy do původního vzhledu budovy konzultovány. Zachováno tak bylo maximum historických prvků a konstrukcí jako třeba dvě staletí staré krovy. „Pomocí technologie jsme vytvořili 3D model a každý prvek v krovu dostal přiřazené číslo, díky čemuž bude možné ty, jejichž stav to dovolí, zasadit zpátky na původní pozice. Krovy pak budou v bytech přiznané tak, aby podtrhly staletou historii zámečku,“ vysvětlil Jan Kukla, manažer projektu.

Kromě toho byly v celém objety zachovány (a citlivě zrekonstruovány) barokní i klasicistní nosné konstrukce, nádherné stropy a klenby či původní barokní portál ke schodišti do prvního patra severního křídla. Původní prvky byly zachovány také v případě typické věžičky, v níž se nachází historický hodinový stroj. Obnoveny byly dokonce i někdejší sluneční hodiny.

Historie však bude na obyvatele celého komplexu dýchat v podstatě na každém kroku, a to i venku. Ačkoliv magistrát na přelomu tisíciletí nechal v areálu několik památkových objektů rozebrat, v rámci aktuální výstavby se investor rozhodl, že jeden z nich – původní kašnu – zrenovuje a zajistí i její funkčnost. Celý projekt tak skutečně neztratí nic ze své někdejší atmosféry, ba naopak – vrátí se mu dávno zapomenutý lesk.  

Zámecké bydlení v moderním stylu

Někdejší Jinonický zámek se v posledních třech letech radikálně proměnil a zúročuje všechny své kvality v podobě rezidenčního bydlení. Uzavřený areál poskytující soukromí a bezpečí nabídne unikátní bydlení ve 46 jednotkách o dispozicích 1+kk až 5+kk. Ty pak na první pohled zaujmou nejen svými dispozicemi, uspořádáním, ale i prostorovou velkorysostí. A jelikož se jedná o prémiové bydlení, samozřejmostí je zpracování ve vysokém standardu a důraz kladený na absolutní komfort nových obyvatel.

Za účelem zachování klidu je navíc doprava v celém areálu svedena do podzemního podlaží (podzemní jsou také garáže), obyvatelé tak nebudou projíždějícími automobily vůbec rušeni a budou si moci plně vychutnat veškeré relaxační zóny, posezení v zeleni a také na předzahrádkách.

<Path> Lidé a jejich boj proti zápachu – deodoranty od pravěku až po současnostZdroj: Axe

Pokud jste tedy někdy snili o životě na zámku, bytový komplex Jinonický dvůr vám toto přání může splnit. Navíc nejenže si budete moci plně vychutnat ryze venkovské prostředí čítající klasickou náves s rybníčkem, ale na stranu druhou budete mít (nejedno) velkoměsto na dosah. Metro do centra Prahy se totiž nachází v docházkové vzdálenosti a cesta na letiště je také otázkou pár okamžiků.

A pokud by na vás těch unikátů a lákadel bylo stále málo, Jinonický dvůr se může pyšnit ještě jednou specialitou: v jeho adrese se totiž shoduje číslo popisné a orientační, a to konkrétně číslo 1 (podobnou raritou se pak může pochlubit např. ještě Staroměstská radnice). Pokud vás tedy láká žít si jako zámecký pán/zámecká paní, a to navíc na velmi speciální adrese, Na Vidouli 1/1, můžete se do Jinonického dvora vydat „na exkurzi“. A možná, že vás zdejší atmosféra chytí – a už nepustí.

Zdroj: CREDITAS Real Estate

Populární
články

E-Shop