Vojtěch Piruchta: "8 tipů, jak úspěšně prodat nemovitost v roce 2023"
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Vojtěch Piruchta
<Path>

Vojtěch Piruchta: "8 tipů, jak úspěšně prodat nemovitost v roce 2023"

O tom, že se realitní trh v posledních letech neustále mění a dramaticky vyvíjí asi není pochyb. Na začátku roku ceny nemovitostí poklesly a pro prodávající tak může být současná situace přinejmenším stresující. Vojtěch Piruchta vám však přináší osm rad, jak přece jenom nemovitost prodat úspěšně i v roce 2023.
Redakce Redakce Autor
9. 3. 2023

Pokud sledujete realitní trh, jistě jste si všimli, že ceny nemovitostí v současnosti zaznamenaly pokles a na začátku letošního roku se vrátily až na hodnoty z podzimu 2021. Pro prodávající je pokles cen špatnou zprávou, pro investory naopak velkou příležitostí. Jestli však patříte na stranu prodávajících a chcete prodat i v roce 2023 svoji nemovitost výhodně a relativně rychle, mám pro vás 8 praktických rad, kterých byste se měli držet. Pojďme se na ně společně podívat.

1)    Nastavte správnou tržní cenu

Správně stanovená tržní cena nemovitosti je naprostým základem úspěšného prodeje. Pokud se udělá chyba již v tomto kroku, další vynaložené úsilí, čas i peníze s prodejem spojené může přijít vniveč.

Existuje hned několik metod, díky kterým můžete stanovit prodejní cenu své nemovitosti. První možností je se spolehnout na vlastní průzkum realitního trhu a porovnat nabídky podobných nemovitostí prostřednictvím cenových map a inzerátů na realitních portálech. Lepší volbou je pak vyrazit za realitním makléřem a nechat si zpracovat profesionální cenový odhad, který zohledňuje aktuální data z katastru nemovitostí a znalost lokálního realitního trhu.

<Path> Fenomén mini domů jako reakce na nedostupné hypotéky?Zdroj: Jan Witek, ČNB, BeautifulLife

2)    Vyzdvihněte na své nemovitosti to nejlepší

Každý byt i každý rodinný dům má svoji přednost, svoji silnou stránku. Vaším úkolem je tuto přednost najít, vyzdvihnout a ukázat potenciálnímu zájemci, že o toto přijde, pokud nemovitost nekoupí. V praxi se většinou setkávám s tím, že spousta majitelů tuto přednost buď nedokáže vůbec najít, nebo ji určí špatně. Majitelé pak nevyzdvihnou nic, nebo oceňují něco, co je pro běžného člověka naprosto nevýznamné. Pokud však odkryjete pravý potenciál své nemovitosti, zájemci se pohrnou.

A co bývá běžně silnou stránkou nemovitosti? Mnohdy se se jedná o lokalitu, respektive výjimečnost prostředí, ve kterém se nemovitost nachází. Ve větších a rušnějších městech obyvatelé oceňují zejména lokality, které jsou tiché, klidné a přesto snadno dostupné do centra města. U menších měst, či obcí na periferiích budoucí majitelé upřednostní lokality, v nichž je dostupná základní občanská vybavenost. Pokud bydlíte v místě, kde žádná není, zkuste zjistit na příslušném úřadě, jestli se třeba v budoucnu taková výstavba neplánuje. Ta by totiž budoucímu majiteli dokonce zvýšila tržní hodnotu kupované nemovitosti, a tak byste získali další prodejní argument. Potenciál musíte u každé nemovitosti vyhodnotit individuálně. Když se vám to povede, máte způli vyhráno.

3)    Z nedokonalostí udělejte příležitosti

Stejně jako silné stránky má každá nemovitost i své slabé stránky. Vaším cílem není je skrýt. Měli byste je však před prodejem sami odhalit a zamyslet se nad tím, jaké příležitosti díky nim vznikají. Co mám na mysli?

Klasickým strašákem majitelů je prodej nemovitosti, který je ve špatném technickém stavu. Pokud však nebudete nabídku prezentovat jako „chalupu před nákladnou rekonstrukcí“, ale jako „chalupu v malebném údolí, kterou si budoucí majitelé mohou přizpůsobit zcela dle svých požadavků“ a přiložíte navíc platnou územně plánovací dokumentaci obce, aby budoucí majitelé věděli, jaké změny mohou provést, říkáte sice jednu a tu stejnou věc, nicméně vyvolané emoce budou odlišné. A o ně při prodeji jde především.

4)    Do prodeje investujte dostatek energie, času i peněz, vyplatí se to

Na začátku byste měli vědět, že se s prodejem pojí nemalé finanční a časové investice, které vás v případě prodeje svépomocí čekají. Pokud oslovíte seriózní realitní kancelář, veškeré finanční náklady vezme zcela na sebe. Vám tak odpadá riziko ztráty peněz a budete mít čas na své běžné aktivity. Největší položkou finančních nákladů je vždy marketing, dále také právní servis a ostatní administrativní poplatky s prodejem spojené. Nesnažte se s penězi za každou cenu šetřit. Efektivně vynaložené peníze se vám násobně vrátí.

5)    Vytvořte přitažlivou prezentaci nemovitosti a zaměřte ji na vhodnou cílovku

Sami určitě víte, že pokud si prohlížíte nějaké zboží v internetovém obchodě, musí vás na první pohled zaujmout, abyste na něj klikli. Na realitním trhu u inzerce nemovitostí to není jiné. Cílem marketingové prezentace je vytvořit unikátní inzerci na míru vaší nemovitosti, která vyzdvihne její silné stránky a spolehlivě zaujme potenciálního zájemce. Prezentace by měla v divákovi vzbudit silné emoce a přesvědčit ho, že právě tohle musí vidět na vlastní oči.

Je zapotřebí zmínit, že prvním krokem při tvorbě propagačních materiálů je vždy příprava, úklid a odosobnění nemovitosti. Doporučuji nemovitost uvést do takového stavu, aby vzbuzovala příjemné pocity a zájemce se na prohlídce cítil jako při své první návštěvě pětihvězdičkového hotelu.

Profesionální fotky a videoprohlídka jsou v dnešní době již standardem profesionální prezentace. Jsou to na internetu nejvíce vyhledávaná média, která dokáží poměrně snadno oslovit konkrétní, a přesto široké obecenstvo. Měli byste také myslet na to, že si budou prezentační materiály procházet i lidé, kteří se denně ve světě realit nepohybují, tedy neumí číst ve složitých půdorysech a dalších technických dokumentech. Tyto materiály nechte pro zvýšení komfortu potenciálních kupujících vždy graficky zpracovat, ať je schopný v nich číst i naprostý laik.

Inzerci propagujte všude, kde se pohybuje cílovka prodávané nemovitosti. Samozřejmostí jsou sociální sítě, kde zaujmete originálním videem a možnosti cílení reklamy jsou bohaté. Tištěná inzerce v časopisech zase pomůže oslovit konkrétní skupiny čtenářů, na které cílíte. Možností je opravdu mnoho. Vždy se zamyslete nad tím, jakého člověka by vaše nemovitost mohla zajímat a kde ho najdete a vhodně oslovíte.

<Path> Americká hypotéka, obratová hypotéka nebo třeba hypotéka na pronájem: Znáte všechny své možnosti řešení (nejen) bydlení?Zdroj: erstepremier,cz, Česká spořitelna, kurzy.cz, deloitte.cz, epujcka.cz, redakce

6)    Dejte si záležet na informování zájemců

Poskytněte potřebné informace a veškerou dostupnou dokumentaci zájemcům ještě před osobní prohlídkou. Zájemce se tak bude moct rozhodnout, jestli mu návštěva nemovitosti za to stojí, a bude přesně vědět, co v případě její účasti může očekávat. Předejdete tak ztracenému času s irelevantními zájemci, anebo zklamání zájemců na prohlídce kvůli odlišným očekáváním. Zároveň si budujete dobrou vyjednávací pozici, neboť odzbrojíte případné námitky již předem. Mimoto vaše inzerce bude díky poskytnutí veškeré dokumentace daleko důvěryhodnější a bude výrazně převyšovat konkurenční nabídky na trhu.

Jaké informace byste měli zájemcům předat? To záleží, jestli prodáváte byt, dům, nebo pozemek. Pokud se budeme držet nejjednoduššího případu, tedy prodeje bytu, neuděláte chybu, když zájemcům předáte kompletní list vlastnictví, předpis plateb, stanovy SVJ/BD, informace o ekonomice a plánu investic SVJ/BD, či průkaz energetické náročnosti budovy, jehož předání je ze zákona povinné. U rodinných domů a stavebních pozemků je situace složitější a vždy záleží na konkrétním případu. Obecně se dá říct, že je vhodné poskytnou zájemcům ještě navíc projektovou dokumentaci, kolaudační rozhodnutí, technickou zprávu, platnou územně plánovací dokumentaci, či plán inženýrských sítí.

7)    Důkladně prověřte každého zájemce

Jestliže inzerujete exkluzivní nemovitost, jistě budete mít zájemců o prohlídku víc než dost. Otázkou je, kolik z těchto zájemců zvažuje její koupi a kolik z nich se chce jen podívat. Určitě na prohlídku neberte každého, kdo si o ni řekne. Dopředu si zájemce alespoň telefonicky prověřte a zjistěte motivaci koupě, způsob financování a zkontrolujte bezdlužnost.

8)    Oslovte zkušenou realitní kancelář

Výběr dobré realitní kanceláře může být zárukou úspěšného prodeje. Díky svému know-how dokáže kancelář se svými odborníky na všechny oblasti garantovat nejvyšší kvalitu realitní transakce, vyhledání vhodného kupujícího a zaručit spokojenost svých klientů. I proto jsem já se svým týmem členem nejdůvěryhodnější realitní kanceláře v Praze, RE/MAX Alfa, se kterou zajišťujeme našim spokojeným klientům nejvyšší prodejní standard, který je na českém trhu dostupný. Pokud vás zajímá více, určitě se mi ozvěte, rád vám poradím a vše s vámi proberu.

Zdroj: Vojtěch Piruchta

Populární
články

Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
„Moje manželka zemřela na rakovinu žaludku. Něco nemohla strávit. Myslím, že jsem to byl já,“ říká muž v otevřeném rozhovoru
LIDÉ

„Moje manželka zemřela na rakovinu žaludku. Něco nemohla strávit. Myslím, že jsem to byl já,“ říká muž v otevřeném rozhovoru

Autor: Irena Piloušková
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Bojíte se globálního blackoutu? V dnešní době to sice těžce uškodí, ale nezničí
LIDÉ

Blackout: Co se stane, když vypadne globálně elektřina? Hezké to nebude, ale apokalypsu nečekejte

Autor: Michal Černý
Dlouhodobý pocit osamělosti se řadí ke stejným nebezpečím jako je kouření. Přesto je ještě velmi málo prozkoumaným jevem
TĚLO & MYSL

Cítíte osamělost? Nepropadejte depresi a raději začněte lovit bobříky, nebo se zavřete do tmy

Autor: Michal Černý
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Máte změřeno, jak moc se váš penis zvětší při erekci? Určete si, jestli máte „masáka“, nebo „krváka“
TĚLO & MYSL

Máte „krváka“ nebo „masáka“? Dva typy penisů teď mají oficiální definici. Pánové, můžete se přeměřit, do škatulek se ale vejde málokdo

Autor: Martin Lyko
Jak dlouho by měl trvat sex?
HOT!

„A není to málo?“ Víme, jak dlouho by měl trvat „průměrný sex“ a kolikrát jej „průměrně“ mít

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop