Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř
Rozhovor
<Path>

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

S LUI se vydáme do středočeských Osečan, kde se na starém zámku usídlili partneři Matěj Stropnický a Daniel Krejčík. Ačkoliv se může zdát, že život na zámku je jako z pohádky, v jejich případě to zatím není úplně pravda.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
24. 3. 2023

Na zámku v Osečanech totiž Matěje i Dana čeká ještě spousta práce, než jej přetvoří do jeho původní podoby. Oba jsou ale velmi stateční a dělají vše pro to, aby se jim to povedlo co nejdřív. Jejich finální vize se přibližuje i díky usilovné pomoci mnoha cizích lidí.

Ještě dříve, než se na zámek v Osečanech s LUI podíváme, můžete v následujícím rozhovoru zjistit, jak se partnerům vedlo ve společné hře Úplné zatmění a co dalšího v dohledné době chystají.

<Path> Perfektní nápady designérů, které můžete použít nejen ve vašem bytěZdroj: Topdezigners

Zámek si detailně prohlédneme, ale prozraďte mi – byli jste do tohoto projektu od začátku zapálení oba dva?

Matěj: Tak každý měl jiný okamžik toho opravdového zapálení. Ve fázi, kdy jsme sháněli peníze, a pak i v době podepisování smlouvy. Dana to pak možná na chvíli opustilo, ale když už to bylo jisté, „kousnul“ jsem se a říkal jsem si, že to musíme dotáhnout.

Dan: Když vám přítel nabídne koupi zámku, tak se zeptejte, zda je opravený, jelikož jinak je to trošku průšvih. (smích) Nicméně časem se to tak nějak proměňovalo a v době, kdy jsme se sem nastěhovali, jsme tomu museli propadnout oba. Je to náš hlavní koníček a zároveň tak trochu boj o přežití.

Matěj: Hlavně v zimě musíte každé ráno prorazit takovou „ledovou kru“ a trošku překonat sám sebe. Ale tyhle věci musí dělat i spousta jiných lidí. Já už jsem měl vlastně toho pohodlí v Praze plný zuby.

Jsme teď sice na malé vesničce, ale co třeba nějaká politická ambice v tomto místě, Matěji?

Matěj: Zatím jsem se pustil do první akce, což je obnovení autobusového spojení s Prahou, jelikož do té doby je zkrátka nutnost tady mít auto. Kdysi tu spojení bývalo, ale bylo pak zrušeno.

Dan: Ty cesty do Prahy jsou jinak zatím trochu dlouhé. Kdybych měl jet vlakem, tak to znamená jít tak šest kilometrů do Sedlčan, případně tři kilometry na autobus. Ale zase je to „kochací“ krajina, takže něco za něco.

Nemyslíte si, že by tento projekt opravy zámku mohl váš vztah nějak ohrozit?

Dan: Naopak. Myslím si, že je to dobré a má to svou výhodu. Když to srovnám se vztahy v Praze, tak ty pražské možná trochu trpí. Tady není tolik pokušení. (smích) Jsou tu jen srny, gayové ne. (smích) Takže si myslím, že náš vztah se díky mnoha činnostem, které tady společně provádíme, stal pevnějším.

Zámek v Osečanech

Nejenže spolu pracujete na této stavbě, hrajete spolu také v divadelní hře...

Dan: Přesně tak. Jmenuje se Úplné zatmění a nejbližší představení bude 21. května v La Fabrice.

Matěj: Dan si vymyslel, že nechce na zkoušky do Prahy jezdit sám a že by bylo dobré, kdybychom jezdili spolu, takže kromě společné práce na zámku jsme spolu zkusili i hrát. (smích)

Dan: Ale zvládli jsme to dobře a ani jsme se během toho nijak nehádali. Bylo a je to příjemné. Našli jsme moc šikovného režiséra Jakuba Čermáka, vzniklo představení s námi dvěma a Sandrou Novákovou a velmi nás to baví. Vyšly na to i krásné recenze a většinou je i vyprodáno. Myslím si tedy, že představení bude mít dlouhý život. Mně osobně se na něm líbí, že je i hodně výtvarné, a když na něj přijdete, tak uvidíte třeba laserové brýle či zářivě žlutou scénu. Zkrátka takový velký pop-art a designové představení. Film Úplné zatmění, ve kterém hraje mladý Leonardo DiCaprio, byl už divadelně zpracován několikrát, ale vždy dobově hodně identicky, my jsme se chtěli vydat jiným směrem.

Matěj: Možná přemýšlíme o tom, zda neudělat něco dalšího.

Na to jsem se zrovna chtěl zeptat. (smích)

Dan: Jedna nabídka už nám přišla, ale zatím jsme si text jen přečetli, ještě jsme se úplně nerozhodli.

Matěj: Mou podmínkou je, aby to bylo v zimě, protože je to jeden ze způsobů, jak tady tu zimu na zámku přežít – jet se ohřát do Prahy. (smích) Ne, to byl žert, přes zimu se nedá moc čistit park ani stavět, navíc nejsou prohlídky, tak mám víc času. Uvidíme. Má to být nějaká politická hra, tak se třeba do ní ještě pustíme.

Když jsme zase u té politiky, co vaše politická kariéra?

Matěj: Je pravda, že nikdy jsem neměl tak málo protivníků, jako mám teď. Naopak nám lidé píšou, podporují nás, dávají nám najevo, že se jim naše práce líbí, a to je pro mě trochu nezvyk. Uvidíme, jak to půjde dál. Teď je hlavním projektem zámek. Ten chci dotáhnout do konce a pak se uvidí. Teď se nikam vracet neplánuji.

V určité míře je i samotný zámek takovou trochu politikou. Alespoň co se týče vyřizování různých dotací a grantů, které by vám s renovací mohly pomoct, nemyslíte?

Matěj: Celý život je politika.

Dan: Já jsem myslel, že život je divadlo. (smích)

Nespoutaná láska prokletých básníků v podání Dana Krejčíka a Matěje Stropnického. Představení „Úplné zatmění“ láká na kontroverzi22. 2. 2019

Možná tak trochu obojí. V jakém divadle můžeme v nejbližší době vidět vás, Dane?

Dan: Já jsem nedávno nastoupil na Fidlovačku a máme teď úplně skvělou věc. Budeme mít v listopadu světovou premiéru Dánské dívky, což je představení podle známého filmu. Je to o prvním muži, který se v třicátých letech nechal přeoperovat na ženu. Ten film má na kontě i Oscara. Hrajeme s Petrou Horvátovou, Anetou Krejčíkovou a třeba také s Jirkou Kornem. Bude to obrovské, jelikož v momentě, kdy ten film vznikl, jeho režisér Tom Hooper zakázal veškeré divadelní adaptace. Nám se povedlo, že právě v Praze bude světová premiéra. Nikde jinde ve světě se Dánská dívka nehraje.

Téma transgender osob se teď řeší hodně...

Dan: Já myslím, že to teď nejvíce otevřel seriál Most. Ale na představení se také moc těším, bude to zase o něčem jiném.

A co třeba nějaké divadlo na zámku?

Matěj: Ano, určitě zde chceme pořádat víc různých společenských akcí. K tomu budou některé místnosti a sály v zámku přímo určené. Připravujeme i expozici dobových fotografií zámku, snad bude do léta otevřená. Dá se říct, že teď máme velkou spoustu plánů. Tady to doslova vybízí k plánování. (smích) Nejdřív je v plánu letní divadelní festival, který připravuje hlavně Dan.

Dan: Bude tu k vidění asi dvanáct divadelních inscenací různých pražských divadel. Na nádvoří bude stát takové malé jevišťátko a bude to vlastně benefiční program na opravu zámku. Veškerý zisk půjde na to. Bude tady hrát třeba Vilma Cibulková, Zuzka Bydžovská, Kaira Hrachovcová, ale třeba také Ljuba Krbová. Vlastně i spousta dalších lidí, kterým byl tento projekt sympatický, což je krásné. Tohle tady bude každý víkend během léta.

Zdroj: JW, Matěj Stropnický a Dan Krejčík; Foto: Lucie Desmond

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop