SOUTĚŽ: Trápí vás plešatění? Vyhrajte bezplatnou konzultaci a vyšetření k transplantaci vlasů!
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

SOUTĚŽ: Trápí vás plešatění? Vyhrajte bezplatnou konzultaci a vyšetření k transplantaci vlasů!

Když je řeč o transplantaci vlasů, mnoho z nás si představí nejrůznější plešatící hollywoodské hvězdy, kterým se na jednou na hlavě objeví bohatá kštice. Tento zákrok ale už dávno není jen módním výstřelkem pro slavné či bohaté osobnosti, ale již celkem běžným úkonem, jenž vede především k obnově sebevědomí. V následujícím článku pro vás máme nejen zajímavé informace ohledně toho, s jakými technologiemi se dnes v této oblasti pracuje, ale hlavně je pro vás připravena soutěž o konzultaci s odborníky, která vás na transplantaci dokonale připraví.
Michal Černý Autor
7. 3. 2024

Transplantace vlasů se začala rozvíjet v Japonsku už ve 30. letech minulého století. V té době byly metody transplantace velmi odlišné od těch, které známe dnes. Průkopníkem v této oblasti byl japonský dermatolog Dr. Okuda, který v roce 1939 publikoval studii popisující použití malých štěpů (přesuny kůže s vlasy) k léčbě ztráty vlasů způsobené jizvami. Tento postup zahrnoval vyjmutí kruhových štěpů kůže obsahujících vlasové kořínky z částí těla, kde vlasy stále rostly, a jejich transplantaci do oblastí bez vlasů.

<Path> Odborníci se shodují – kdy se náš život vrátí k normálu, nikdo neví. Koronavirus tu však zůstaneZdroj: theguardian.com, bbc.co.uk

Dr. Okuda používal k vyříznutí speciální nástroj, který připomínal malou válcovou raznici. Následně tyto štěpy umisťoval do malých otvorů, které vytvořil v oblasti bez vlasů. Tento postup byl revoluční, protože ukázal, že přesunuté vlasové kořínky mohou přežít a růst na novém místě.

Tipy redakce

Nicméně, výsledky této rané metody nebyly tak přirozené, jak bychom očekávali dnes. Vlasy mohly růst v nepravidelných směrech a štěpy většího rozsahu často vedly ke vzniku tzv. „panenky“, kdy vlasy vypadaly neesteticky a nejednotně. Nedůležitější ale bylo zjištění, že vlasové kořínky, které lékaři přemístí z jedné části hlavy na jinou, si zachovávají své původní vlastnosti. Tento objev nazývaný „donor dominance“ znamená, že pokud jsou vlasové kořínky odolné vůči vypadávání ve své původní lokalitě, budou stejně odolné i na novém místě.

Díky druhé světové válce byla na nějakou dobu transplantace opomenuta a znovuobjevena až v 50. letech 20. století v USA. Od té doby se postupy výrazně zlepšily a vyvinuly do sofistikovaných technik, které známe dnes a jež poskytují mnohem přirozenější výsledky. Lékaři nyní pracují s jednotlivými vlasovými kořínky s takovou přesností, že mohou dosáhnout výsledků, které dokonale imitují přirozený růst vlasů. Využívají se dokonce i robotické technologie pro ještě přesnější práci a právě o jedné takové teď bude řeč.

Žádný Terminátor, ale vlasový expert

Konkrétně se budeme bavit o systému ARTAS, prvním a zatím i jediném robotickém systému pro transplantaci vlasů na světě, který vznikl v rámci americké společnosti, jež má bohatou zkušenost v oblasti transplantace vlasů a dalších lékařských a estetických odvětvích, jako je kupříkladu vývoj laparoskopických přístrojů (operace orgánů v břišní oblasti). Tento systém, vyvinutý špičkovými lékaři a výzkumníky, využívá pokročilou technologii, která lékařům pomáhá při náročných, přesných a opakujících se pohybech vyžadovaných tímto typem zákroku.

Robotická transplantace vlasů pomocí ARTAS přináší řadu výhod. Při odběru štěpů systém analyzuje úhel růstu vlasu, čímž minimalizuje riziko jeho poškození s maximální ztrátovostí pouhá 3 % a přispívá tak k přirozenějším a trvalejším výsledkům. Díky neúnavnosti robota probíhá odběr rychleji a efektivněji než u zkušeného lékaře. Metoda je navíc neinvazivní, jelikož se odebírají pouze jednotlivé kořínky, což umožňuje rychlejší hojení.

Systém ARTAS High-Definition Stereoscopic Vision přesně identifikuje vhodné vlasové kořínky pro transplantaci, vybírá zdravé štěpy s dostatečným množstvím těchto kořínků a šetrně je vyřízne. Tým odborníků následně štěpy kontroluje a třídí pod speciálními lupami. Robot se také vyhýbá existujícím vlasům při tvorbě lůžek, což zabraňuje poškození stávajícího vlasového porostu.

Transplantace vlasů robotem ARTAS probíhá v několika fázích. Nejprve se s pacientem projedná celý zákrok, provede se příprava vlasové linie a hlava se oholí na potřebnou délku, což je 1 mm. Poté robot připravuje lůžka pro sázení štěpů a následuje jejich odběr z tzv. dárcovské oblasti na zátylku. Po obědové pauze tým odborníků ručně vkládá štěpy do připravených lůžek. Zákrok je zakončen pooperačními instrukcemi a pacient může odejít domů.

Systém ARTAS má certifikaci od americké Food and Drug Administration (FDA), což je záruka kvality a bezpečnosti. Zkušený lékař je přítomen po celou dobu zákroku a dohlíží na robotickou transplantaci, která je již v zahraničí běžným standardem.

Mezi nevýhody robotické transplantace patří již zmíněné oholení vlasů v den zákroku a vyšší cena v závislosti na kvalitě. Nicméně, výhody jako vyšší přesnost, rychlejší zotavení a přirozený vzhled mají rozhodně silnou přesvědčovací schopnost.

 Jedna klinika vládne všem

Nejspíše si teď říkáte: „No, to je všechno skvělé, ale kdo tuhle robotickou operaci u nás provádí? A kde je ta soutěž?!

Pokud vás výše uvedené informace zaujaly a po ničem jiném, než je robotická transplantace vlasů, netoužíte, pak nebudete mít rozhodně těžký výběr. Tuto službu totiž v ČR nabízí jen jedna klinika – CLINICAL HAIR & HEALTH, jež se věnuje trichologii (péče, hygiena a léčba vlasů včetně vlasových cibulek a vlasové pokožky) a zdraví vlasů více než 25 let. Tamní lékaři mají navíc mnohaletou praxi právě v oboru transplantace vlasů.

Její pobočky se nachází v Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích a právě na jedné z nich můžete absolvovat odbornou konzultaci, kterou můžete vyhrát v avizované SOUTĚŽI. A ta se nachází právě zde!

Soutěž
Odpovězte na soutěžní otázku – Kolik štěpů se vejde na 1 cm2?
Tím získáte možnost vyhrát konzultaci k transplantaci vlasů, která představuje hodinu času odborníků na transplantaci v hodnotě 1200 Kč. V rámci hodinové konzultace je také zahrnuto trichologické vyšetření, jenž odhalí případné překážky v transplantaci – lupy, seboroickou dermatitidu, citlivou pokožku hlavy apod. Tyto překážky však dokáží lékaři odstranit a připravit vás na bezproblémový zákrok.

Nápovědu naleznete zde: https://robotickatransplantace.cz, konkrétně v sekci FAQ.

Ze správných, odpovědí zaslaných do 15.3.2024, vylosujeme celkem tři výherce. Hodně štěstí!

 

 

 

 

 

 

Zdroj: robotickatransplantace.cz, IG transplantace_vlasu_clinical

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop