Chytrá domácnost: Když i kávovar může rozumět světu více než my
BLØG
Zdroj: HDL Automation/ Se svolením
<Path>

Chytrá domácnost: Když i kávovar může rozumět světu více než my

V dnešní době, kdy se technologie ubírá vpřed rychlostí blesku, jsou naše domácnosti transformována v místa, která začínají připomínat sci-fi filmy. Automatizace a chytrá zařízení se stávají našimi nejlepšími, a postupně i nezbytnými přáteli v boji s každodenní rutinou. Ačkoliv může být někdy těžké zvykat si na myšlenku, že lednička nám velmi pravděpodobně napíše lepší nákupní seznam než kdokoliv z naší rodiny, vyplývá z toho velmi důležitá otázka: Jak daleko tohle zajde?
Michal Černý Autor
21. 12. 2023

Někteří namítají, že chytrá domácnost nám odebírá nejen dost podstatnou část lidskosti, ale také naše přirozené reflexy, nebo že nám díky jejímu zneužívání zakrní minimálně polovina mozku. Ti se následně ptají, co se stane, až většinu našich běžných, tisíce let pěstovaných, denních úkonů vykoná umělá inteligence, a my se staneme pouhými pasivními diváky, kteří sledují tenhle koncert chytrých zařízení. Jsme snad na cestě k budoucnosti, kdy si během přípravy kávy budeme moct popovídat o světové politice či kvantové fyzice s kávovarem?

A co by se stalo, kdyby naše zařízení začala mít smysl pro humor a skutečně nás dokázala rozesmát? Jak by si s tímto faktem poradili poslové apokalyptické budoucnosti, ve které nás chce AI kompletně vyhubit, zejména vezmeme-li za potvrzený fakt, že smích prodlužuje život?

Celá tahle legrace vede jen k realitě, že naše domácnosti se stávají stále komplexnějšími a nezávislejšími na nás coby jejich obyvatelích. Dneska to tak úplně nemusí vypadat, ale ve velmi brzké budoucnosti se jistě dočkáme plně autonomní domácnost, která bez nás vydrží mnoho týdnů a i po naší nepřítomnosti najdeme čerstvě doplněnou lednici, nábytek bez zrnka prachu, pročištěnou klimatizaci a snad i nově vymalované pokoje.

Vraťme se ale v podstatě k původní otázce.

Jednoduchost a styl, i tak může vypadat chytrá domácnost
Foto: HDL Automation/ Se svolením

Může nás chytrá domácnost zotročit?

Pokud jste někdy sledovali seriál Simpsonovi, jistě si budete pamatovat halloweenský speciál, kdy se celý „chytrý dům“ zamiloval do Marge a postupně odstraňoval všechny další členy rodiny. Nejen podobné výjevy nám pak vkládají do hlavy často i dost nereálné scénáře a my pak často odmítáme určitý technologický pokrok z důvodů, které vlastně ani sami neznáme. Není to škoda?

Ačkoliv se doslova bojíme o naši budoucnost, existuje něco nesmírně poutavého na představě, že naše domácnost, kterou považujeme za to nejvíce bezpečné útočiště, se může stát místem, kde nám bude nařizováno, co dělat.

<Path> Jako hvězdné nebe nad hlavou: Inspirujte se designovými svítidly a dodejte svému interiéru jedinečnou atmosféruZdroj: eglo.cz, EGLO, IG: @eglo.cz, medium.com, powerofpositivity.com, moving.com

Je potřeba si uvědomit, že jakmile máme plně integrovanou chytrou domácnost a využíváme její potenciál naplno, jde v podstatě o obří statický mobil. Systém o nás ví úplně všechno. Naše chutě, naše preference v jakékoliv oblasti, naše zvyky a návyky, oblíbenou hudbu, podcast… prostě, pokud bychom uvažovali až za hranu možností, dokázala by plně uvědomělá domácnost manipulovat s našimi myšlenkami tak, že během několika měsíců bychom jedli, pili a poslouchali všechno, co by nám připravila.

A tady přichází moment, který je v tomto ohledu asi nejdůležitější. Je potřeba se totiž naučit, jaký je rozdíl mezi pomocí a ovládáním, mezi odpočinkem a závislostí. Konečné rozhodnutí, ať je jakékoliv, by mělo záležet jen a pouze na nás. Umělá inteligence by měla být nástrojem, ne vládcem. Může být sice roztomilé a vtipné, když spolu se svým kuchyňským robotem budeme kombinovat recepty a vařit podle nich, ale vždy mějme na paměti, že konečný verdikt mají naše chuťové pohárky a rozum, že nic, co vymyslí AI není svaté a každé její rozhodnutí bychom si měli dobře a dvakrát rozmyslet. Samozřejmě, pokud něco takového nastane, bavíme se přeci jen o ještě vzdálené budoucnosti.

Tipy redakce

Může nás tedy umělá inteligence zotročit?

Rozhodně si nepředstavujte, že se ráno vzbudíte, rolety budou zatažené a vy, svázáni prostěradlem a omámeni jakoukoliv psychotropní látkou, budete muset pokleknout před svým chytrým domem a plnit jeho tajné elektronické tužby. Ostatně, ať byste se snažili, jak byste chtěli, vědomí do termostatu nebo robotického vysavače rozhodně nedostanete. A taková technologie ještě ani neexistuje. 

S chytrou domácností osudu navzdory

Umělá inteligence nás obklopuje na každém kroku. A přestože můžeme všude vidět potenciální hrozby a dystopické scénáře, které vyvolávají strach, existuje také mnoho důvodů, proč bychom si třeba právě onu chytrou domácnost aspoň zčásti měli vyzkoušet.

Za prvé, přináší obrovský potenciál pro zlepšení našeho každodenního života. Tím je na mysli hlavně úspora času a energií, což se odrazí nejen na naší náladě, ale i peněžence. No a nemuset pořád myslet na to, jestli je doma všude zhasnuto, jestli se vypnul trouba, nebo jestli bude tentokrát termostat spolupracovat, to je také značná úleva, hlavně od stresu.

Za druhé, přátelská spolupráce s umělou inteligencí nám otevírá dveře k mnoha novým zkušenostem a zážitkům. Domácnost vám asi úplně neporadí, na co jít na rande do kina, ale rozhodně se po „poradě“ s vámi naladit na vše potřeby a zajistit vám doma takovou atmosféru, do které se budete s nadšením vracet a neradi ji opouštět.

No a za třetí, aktivní účast na vývoji a využívání této technologie umožňuje mít vliv na to, jak bude zahrnuta do našich životů. Její vyzkoušení s otevřeným srdcem a zvědavým duchem může být klíčem k odhalení potenciálu, který by mohl obohatit naši každodenní existenci.

Obavy o bezpečnost jsou srozumitelné, ale měli bychom si zachovat i nadhled a odvahu experimentovat.

A jak už to bývá, na konkrétním příkladu bývá vysvětlení nejlepší. Pojďme se tedy seznámit se společností HDL Automation, která se vývojem automatizačních systémů věnuje přes 30 let a je jednou z nejžádanějších, když se jedná o výběr systému do chytré domácnosti. Ten v tomhle případě využívají lidé už v 88 zemích světa, díky čemuž si HDL vysloužilo přes 80 000 veskrze pozitivních referencí. Skrze tuto společnost si navíc dokážeme i to, že z chytré domácnosti není třeba mít, i přes ten poměrně apokalypticky filosofický úvod, žádné obavy. 

<Path> Bydlení u Vltavy a golfu táhne. V Praze vyrůstá nová čtvrť ZahálkaZdroj: Karlín Group

Chytrá domácnost nemusí být úplně celá automatizovaná. Pokud máte jakékoliv obavy, vždy stačí začít opatrně a po jednotlivých krocích. Světla, klimatizace či termostat jsou dostatečným prubířským kamenem vašeho vztahu s tímto novým prostředím, takže doplňky jako chytrá lednička nebo pračka nejsou na začátku vůbec nutné. Co je však důležitější, ať se jedná o jakýkoliv přístroj, téměř vše funguje na elektřinu, takže pokud by se vám cokoliv nezdálo a chtěli se něčeho zbavit, stačí jen vypojit eletřinu. Tak jednoduché to je. 

Klasické mechanické prvky jako klika nebo rolety se dají samozřejmě „ovládat“ starým dobrým manuálním pohonem, tedy vlastní rukou. Nyní ale už zpět ke slíbenému konkrétnímu příkladu. 

HDL: Chytrý design, bezproblémová integrace

Když přemýšlíte o chytrém domě, co vás jako první napadne? Slovo „design“ asi není hned na špičce seznamu, ale v HDL věří, že spojení estetiky a inteligence může změnit způsob, jakým vnímáte svůj domov.

Design totiž není jen otázkou vnějšího vzhledu, ale i o schopnosti systému skvěle zapadnout do vašeho interiéru. Inteligentní systémy HDL jsou přesně takhle koncipovány. Všechny viditelné komponenty systému jsou nabízeny v pestré škále barev a provedení, aby dokonale splynuly s okolím a podtrhly váš osobní styl.

Tipy redakce

Co se týká plnění požadavků a očekávání, i zde je využita co nejmodernější technologie, aby byl systém plně funkční, ale zároveň prakticky neviditelný. Pro tento účel HDL využívá také bezdrátovou technologii Buspro Wireless, která má několik výrazných výhod.

Buspro Wireless má neuvěřitelně velký dosah. Na rozdíl od centrálního vysílače signálu, každá jednotka sama šíří signál – tato technika se nazývá „meshování“. Díky tomu je velikost sítě prakticky neomezená. A vůbec ta nejlepší vlastnost? Žádné stavební úpravy! Žádné kabely a dráty, které by vám komplikovaly život. Vše je skutečně bezdrátové v pravém slova smyslu.

<Path> FOTO: Jak se žije pod zemí? Australské městečko s podzemními domy se stalo lídrem v udržitelném rozvojiZdroj: bbc.co.uk, flickr

Výhodou je určitě i mobilita zařízení, protože když něco nemá dráty a vy se chcete stěhovat, pak to jednoduše popadnete a vezmete s sebou.

Jak už bylo řečeno, systém je navržen tak, aby bez problémů spolupracoval s jakýmkoli jiným systémem a zařízením. Pomocí převodníků tedy můžete propojit HDL systém s tím, co už doma máte, a tak nejste omezeni výběrem technologií, ani se nemusíte vzdávat svých oblíbených spotřebičů. Zkrátka se zde pracuje s myšlenkou – Používej to, co máš rád. Bez omezení.

Tipy redakce

Nezapomeňme ani na udržitelnost, velké téma posledních let. V tomto ohledu není nutné pravidelně svůj systém vyměňovat za jiný. Software je průběžně aktualizován, staré součástky jsou vyměňovány za modernější, a systém lze snadno kdykoliv upravit podle vašich měnících se potřeb. Není zbytečný odpad, není zbytečné zatěžování planety.

HDL je také zapojeno do systému sdruženého plnění EKO-KOM a řádně plní své povinnosti stanovené zákonem o obalech. Mají dokonce osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí - zpětný odběr elektrozařízení a následné zpracování přes kolektivní systém Elektrowin.

Když to zkrátíme, je to úplně jednoduché. Systém automatizace HDL může být upraven tak, aby vždy vyhovoval vašim nárokům a byl dostupný jak pro maličký byt v paneláku, tak i pro potřeby kongresového centra.

Pokud už tedy jakkoliv dlouho přemýšlíte nad chytrou domácností, teď je ten nejlepší čas ji vyzkoušet. S jedním přístrojem nebo kompletní výbavou… vždy ušetříte buď čas anebo peníze, což je v dnešním světě velmi cenné. 

 

Zdroj: hdl-automation.cz, YT kanál HDL Automation

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop