Karlínské bydlení malíře Jana Gemrota: "Já bych věci hromadil, má žena ale vyznává minimalismus!"
Rozhovor
Zdroj: Alexandra Šnaid pro LUI
<Path>

Karlínské bydlení malíře Jana Gemrota: "Já bych věci hromadil, má žena ale vyznává minimalismus!"

Jan Gemrot je uznávaným českým malířem, jehož díla patří k cenným sběratelským kouskům. Umělec také nedávno vytvořil své první NFT dílo Maják naděje, které je s magazínem LUI pevně spjato. Stalo se totiž odrazem více než dekádu trvajícího vydávání magazínu, který se jako jediný v Česku dlouhodobě věnuje LGBTQ+ agendě. Za Janem Gemrotem jsme vyrazili do bytu, kde žije se svou ženou.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
18. 12. 2023

Nacházíme se v pražském Karlíně. Jak dlouho už tady bydlíte?

Myslím, že to bude už skoro pět let.

Za poslední roky se Karlín proměnil v cool čtvrť a vznikla zde spousta zajímavých podniků. Máte možnost a čas toho využívat?

Přiznám se, že tohle místo vybírala spíše manželka, ale já s tím souhlasil. Z této čtvrti jsem opravdu nadšený. Předtím jsme bydleli na pomezí Vinohrad a Žižkova, kde to bylo dost kopcovité. Tady se mi líbí, jak je vše na rovině. Dobře se tady běhá a mám to tady fakt moc rád. Nicméně většinu času trávím v ateliéru, který mám přes kopec na Žižkově, Dostanu se tam pěšky tunelem pod Vítkovem asi za 15 minut. Nejčastěji chodím tunelem, ale existuje i možnost vystoupat po „fitness schodech“, které vedou přímo přes park Vítkov, ale tam se většinou vydávám pouze na cestu zpět, z kopce dolů. (smích)

Takže možností využívat karlínských kavárniček a restaurací moc nemáte?

Ale to víte, že občas chodím, ale není to každý den. Máme tady oblíbené podniky a nedávno tady kamarád otevřel bistro KRO, kde to s ženou máme moc rádi. Příjemné je také Krystal bistro a rád si zajdu na pivo do Lokálu. Z pohledu neomezených gastronomických možností je Karlín fakt skvělý.

Proč jste se rozhodli zrovna pro tento konkrétní byt a co musel splňovat, abyste byli opravdu spokojení?

Budu teď mluvit spíše za svou ženu, protože já toho zase tolik nepotřebuju. Mně jde hlavně o můj ateliér a v rámci bydlení jsem moc rád, že většinu věcí vymyslela a zařídila ona. Nicméně musím říct, že je skvělé, že má tento byt dvě koupelny. Když jsme ho rekonstruovali, počítali jsme s tím, že budeme mít ložnici, která bude mít vlastní koupelnu. Ono se to nezdá, ale strašně to ušetří čas, a když k nám přijde nějaká návštěva, má každý svůj klid. Nejdůležitější ale pro mě byla především ta lokalita.

Co se tedy týče finálního sestavení bytu, hlavní slovo měla vaše žena?

Ano, hlavní slovo měla žena. Když se tento byt řešil, byl jsem zrovna dost pracovně zaneprázdněný, ale samozřejmě jsem projevoval zájem a také jsem se snažil přinést své postřehy, ale v tomto případě měla více času moje žena. Nicméně já jsem se vším, co navrhla, souhlasil a byl spokojený. Hezky se nám to tady vytříbilo, protože já jsem spíše typ, který věci hromadí, a všude na zdech bych nejradši měl umění a artefakty, kdežto má žena to má úplně naopak a vyznává spíše minimalismus. Takže z toho vznikla jakási kombinace obojího.

Kde rádi nakupujete vybavení a dekorace?

My jsme to ve velké míře vyřešili tím, že jsme si nechali dělat věci na míru. Chtěli jsme využít veškerý prostor do posledního detailu, takže jsme vše nechali dělat na zakázku u truhláře, díky čemuž v bytě vznikly velké úložné prostory. Máme ještě jeden malý byt na Šumavě, ten jsme dávali dohromady celý pouze s truhlářskou firmou a nechali jsme si dělat na míru všechno.

Máme rádi designéry a ikonické věci a pořídili jsme si například předměty, které vytvořil Philippe Starck. Máme od něj například citrusovač, což je doslova mercedes mezi odšťavňovači. Moje žena má ráda Kartell, takže občas koupíme něco tam, a je zde i pár věcí od designéra Stanislava Libenského a Ronyho Plesla.

Takže v rámci vybavení se rádi koukáme po nějakých uměleckých kouscích, ale máme tady i věci z klasických nábytkářských obchodů známějších značek. Obecně, když něco nakupujeme, snažíme se, aby ta věc byla kvalitní a nějakým způsobem unikátní, protože toho nechceme kupovat moc a plýtvat, ale je důležité, aby vydržela co nejdéle

<Path> „Kdybychom věděly dřív, že na klinice pomohou k dítěti i nám, nezkoušely bychom to po vlastní ose,“ říkají maminky z Frýdku-MístkuZdroj: Rodina Pláničkových

Kde jste při vybavování čerpali inspiraci?

Musím se přiznat, že mě v tomto směru dost ovlivňuje má žena Sandra, která sleduje trendy a více to řeší. Já spíše chci, aby se vše poskládalo tak, aby vynikly obrazy a sochy. Aby vybavení zkratka akcentovalo umělecké dílo.

Z kolika pokojů se byt skládá?

Teď se nacházíme v obývacím pokoji, který je spojen s kuchyní a jídelním koutem. Pak je tady ještě pracovna a ložnice. Tento velký obývací pokoj jsme si vymysleli až sami, protože původně byly obývák a kuchyň rozdělené. Museli jsme proto vybourat zeď a spojili jsme místnosti dohromady.

V obývacím pokoji vidím nádhernou obrovskou knihovnu. Čtete rád?

Je to naše společná záliba se ženou. Kromě knih se snažíme nehromadit tolik věcí, ale u knih se to často stává, a proto tady máme velkou knihovnu.

Vidím tu i několik uměleckých děl. To jsou vaše vlastní práce?

Nejsou. To je má drobná sbírka, která se skládá z prací různých umělců. Jsou to spíše drobná díla, protože se snažím nakupovat umění od renomovaných autorů, ale finanční možnosti jsou samozřejmě omezené. Nejvíc děl mám v pracovně a jen něco málo v obývacím pokoji. Jeden z obrazů nás s manželkou provází již od začátku, práce Romana Výborného. Jde o jeho ranou tvorbu ze studií na UMPRUM. Mám zde také obraz od renomovaného autora Zdeňka Trse, kterého si moc vážím.

Nechybí mi doma ani vzpomínka na mého profesora Zdeňka Berana. Jde pouze o drobnou skicu, kterou jsem měl možnost pořídit v jedné aukční síni, protože k jeho obrazům se dnes už nedostanu. Mám tady i jednu kresbu, kterou jsem dostal darem od manželky. Je tu i naše společná věc, kterou jsme si kupovali dohromady. Jde o dílo Martina Skalického, což je sochař, který před pár lety proslul technikou tzv. „mačkaných soch“. Příhodně u kuchyně je obraz s jitrnicí, který je od Lukáše Miffka. Mám tady ale třeba i plakát k filmu Ztraceni v Mnichově podepsaný od Petra Zelenky, ale nejvíc pyšný jsem na to, že mám dva kvaše od Zdeňka Buriana.

<Path> 5 trendů, které měly skončit v roce 2016, ale někteří na to ještě nepřišli...Zdroj:

Takže docela hezká sbírka…

To ano, ale je taková roztěkaná a nemá úplně strukturu. Záleží vždy na tom, jaké jsou možnosti a příležitosti. Já bych chtěl samozřejmě všechno, ale velkou roli v tom hrají peníze. Musím se zkrátka dívat na to, co je možné koupit, protože ceny jdou občas do astronomických výšin. Nicméně na všem, co jsem koupil, jsem již jednoznačně vydělal. U ničeho z toho, co mám, rozhodně hodnota neklesla. Umění je skvělá investice, ale já to rozhodně nedělám kvůli penězům. Mně dělá radost, že to dílo zkratka mám.

Během focení jste říkal, že jste doma občas jako na návštěvě, protože tam moc nejste. Když už se to poštěstí, kde trávíte nejvíc času?

Nejvíc času trávím tady v obýváku, když se koukáme třeba na nějaký seriál. Případně pak spím v ložnici, nic moc dalšího tady nedělám. (smích) Málem bych zapomněl, že jsem i rekreační hráč PlayStationu. Nejsem žánrově nijak vyhraněný, ale teď se chystám na horor a na poslední řadu Resident Evil. Pro mě je hraní v podstatě stejné médium jako film nebo knížky.

Kromě vaší ženy tu bydlí i váš čtyřnohý miláček?

Ano, máme pejska Ludvíka, který je zároveň tak trochu pánem domácnosti. (smích) Rád bych řekl, že je to má manželka Sandra, ale sám jste viděl, že tady velí Ludvík. Ovšem co se týče chodu domácnosti, ten má na starosti má žena.

Tipy redakce

Takže díla tvoříte především na plátně, v kuchyni ne? (smích)

Já docela rád vařím, ale špatně. Takže takové ty různé kuchařské soutěže moc nesleduju a jedu podle intuice, nicméně výsledky pak nejsou úplně boží. (smích) Raději zůstávám u umění, kde jsou výsledky lepší. To říkala i moje babička: „Honzík zvládá malování, ale k ostatním věcem ho moc nepouštějte.“ (smích)

Zdroj: Jan Gemrot, Redakce

Populární
články

Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová
Dlouhodobý pocit osamělosti se řadí ke stejným nebezpečím jako je kouření. Přesto je ještě velmi málo prozkoumaným jevem
TĚLO & MYSL

Cítíte osamělost? Nepropadejte depresi a raději začněte lovit bobříky, nebo se zavřete do tmy

Autor: Michal Černý
Eutanázie – měl by mít člověk absolutní právo ukončit svůj život s asistencí lékařů? Otázka, kterou budeme řešit ještě hodně dlouho
LIDÉ

Je dobrovolná eutanázie řešením problémů, anebo neexistuje hranice, kdy by se měl člověk vzdát?

Autor: Michal Černý
Jak dlouho by měl trvat sex?
HOT!

„A není to málo?“ Víme, jak dlouho by měl trvat „průměrný sex“ a kolikrát jej „průměrně“ mít

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Anální sex je často obávanou praktikou, ale při správném přístupu je to příjemné zpestření života
LIDÉ

Bojíte se análního sexu, anebo ho chcete naopak ozvláštnit? Přinášíme pár tipů pro bezpečný a příjemný zážitek

Autor: Michal Černý
I drag queens již dostaly prostor ve filmu i divadle
KULTURA

Muži se pro pobavení druhých převlékají za ženy od nepaměti. Ženskou roli si „střihli“ mnozí hollywoodští šviháci a třeba i Vlasta Burian

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop