Chytrá domácnost aneb proč byste o ní měli přemýšlet jako o dalším členovi rodiny
BLØG
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Chytrá domácnost aneb proč byste o ní měli přemýšlet jako o dalším členovi rodiny

Život v 21. století nás neustále vyzývá k inovacím a přizpůsobení se novým technologickým trendům. Jedním z těchto trendů, který získává stále větší pozornost, je chytrá domácnost. Možná se teď ptáte: Proč bych do toho měl(a) investovat, když už plně funkční domácnost, byť nechytrou, vlastním? Odpověď spočívá v jejích zajímavých výhodách a tím, jak díky ní můžeme zjednodušit a okořenit náš každodenní život.
Michal Černý Autor
12. 12. 2023

Aktuální a velmi důležité téma je úspora energíí. V domácnostech, které jsou poskládané z mnoha druhů spotřebičů, je nespočet zásadních možností, jak snížit náklady na energie. Na první dobrou jdou přirozeně „k ledu“ ty velké a nákladné, ale jak už to bývá, i v malých detailech, které na první pohled nejsou důležité, je síla. Kupříkladu takový termostat. Konkrétně se tedy bavme o tom chytrém. Ten, kromě úspory času, protože ho můžete ovládat skrze váš telefon, přináší i dost zásadní změnu v udržování teploty domácnosti, která může vést v konkrétní výsledek. Což je větší zůstatek na bankovním účtu.

Takže jestli patříte k lidem, kteří tohle téma řeší, ale nechtějí či nemají možnost si pořídit rovnou celý chytrý dům, je ideální čas a příležitost vyzkoušet třeba tenhle doplněk a možná až překvapivě zjistit, jak moc by vám pomohl. 

Tipy redakce

Další mohou být zmíněna světla. Chytrá domácnost vám umožňuje centralizované řízení, a to pomocí jediné aplikace. Jednoduchým stiskem tlačítka můžete zkontrolovat aktuální stav, i když jste na druhém konci města a koušete si nehty ze stresu, jestli jste před cestou do práce nenechali zapnuté světlo v koupelně.

Má li být řeč o důležitějších aspektech, pak jde samozřejmě na dálku zapnout i pračka. Úspora v domácí spotřebě to sice není, ale úspora jinde ano. Například se při tomhle zjištění nemusíte obracet v autě zpět, což znamená nespálit další litr benzínu. Win pro životní prostředí, win pro peněženku. O čase nemluvě. 

Člen rodiny, který se o vás postará v každém ohledu

Život ale není jen o penězích, to by byla přece nuda. Potřebujeme být i hýčkáni. Potřebujeme si odpočinout. Potřebujeme mít klidnou mysl. A když to zrovna nezařídí sám život, tak aspoň naše domácnost. Díky ní můžeme každé ráno začít s tím, že se o nás postará přesně podle našeho gusta. Hudba, ve správný čas roztažené rolety, vůně... možností je dostatek, důležité je ale to, že se díky moderní technologii pohybujeme v co nejvíc přívětivém prostředí, které nám minimálně pomůže k lepší náladě. Samozřejmě nejen ráno. 

Co ještě patří do činností, které se dají svěřit do roukou našeho nového člena rodiny? Kontrola vybavení, zda je v pořádku, nebo zabývání se tím, co je potřeba dokoupit do lednice. S chytrými senzory a monitorovacími zařízeními, můžete sledovat stav domácnosti a dostávat upozornění na potenciální problémy a hlavně, dostat info, že je potřeba koupit nové mléko. Anebo kdo má klimatizaci, jistě ocení upozornění na blížící se termín výměny filtračního systému. 

Zkrátka, dá se to celé shrnout tak, že díky chytré domácnosti ušetříte spoustu času a v dlouhodobém horizontu pravděpodobně i peněz. Na našem trhu je z čeho vybírat, konkurence tu je zajímavá a lákavá. Takže pokud nad tím uvažujete, určitě chcete vědět, na co si dát při výběru pozor. Teď už trochu seriózněji. 

<Path> Surge – česká seznamovací aplikace, která mění pravidla hryZdroj:

Jak vybrat chytrou domácnost

Při výběru je klíčové zvážit několik důležitých kritérií, abyste zajistili, že technologie, kterou si vyberete, bude plně odpovídat vašim potřebám a představám o moderním životě jako takovém. 

Prvním aspektem je kompatibilita. Ujistěte se, že vybrané chytré zařízení nebo systém bude snadno integrovatelné s tím, co už doma třeba máte. Většinou jsou dnes nové byty a domy vybaveny termostatem, případně nějakou lepší ledničkou či světelnými systémy. Takže pokud se chcete dovybavit, je prostě dobré si dát pozor na to, jestli to spolu bude fungovat. Není to nic automatického. 

Tipy redakce

Dalším důležitým faktorem je jednoduchost použití. Vyberte si chytré zařízení, které není jen plné funkcí, ale také snadno ovladatelné. Je až moc jednoduché si díky špatnému rozhraní pokazit zážitek a případně se vztekat nad jeho používáním. Jakmile se nová technologie stává v tomhle ohledu na obtíž, ztrácí jedno ze svých kouzel. 

Věnujte určitě pozornost zabezpečení. Tady není moc co rozebírat. Zkrátka si vyberte systém s pevnými zabezpečovacími protokoly a pravidelnými aktualizacemi, abyste minimalizovali riziko kybernetických hrozeb.

<Path> Vyhrajte dvoje stylové hodinky Swatch v celkové hodnotě 6 200 Kč!Zdroj:

Rozhodující je samozřejmě i finanční stránka. Stanovte si rozpočet a hledejte takové řešení, které bude odpovídat aspoň základním požadavkům. Nějakou konkurenci tu už máme, takže zařízení a systémy naleznete v opravdu široké cenové nabídce. 

Celkově vzato, rozhodnutí o chytré domácnosti by mělo být založeno na vašem konkrétním životním stylu. Záleží vždy jen tom, co skutečně potřebujete a co naplno využijete v jakémkoliv ohledu. 

Dost ale bylo obecných řečí, pojďme si dát konkrétní příklad produktů, které by vás mohly zajímat v případě, že si chcete sílu chytré domácnosti zatím jen osahat a nechat ji na sebe chvíli působit. Pro tento účel si zvolme výrobky společnosti Vorwerk, která je na trhu oblíbenou stálicí. 

Vorwerk – rodinný podnik s mnohaletou tradicí

Společnost Vorwerk byla založena v roce 1883 v německém Wuppertalu a v průběhu více jak 130 let se z původní továrny na výrobu koberců rozrostla v úspěšnou nadnárodní společnost. Výrobky Vorwerk těší miliony rodin po celém světě svou promyšlenou inovativní technikou i pověstnou dlouhou životností, přičemž se stále daří držet „rodinnou“ tradici.

V České republice Vorwerk úspěšně působí již od roku 1992 a zastoupení u nás mají dvě divize. Kobold, která se zabývá prodejem špičkového úklidového systému i dalších vysávacích pomocníků do domácnosti, a Thermomix, která se zabývá prodejem neméně kvalitního multifunkčního kuchyňského přístroje.

Vysavač Kobold VR7 disponuje nabíjecí základnou, do které se sám přijede vyprázdnit
Foto: Vorwerk / se svolením

Robotický vysavač Kobold VR7 – perfektní domácí asistent!

S robotickým vysavačem Kobold VR7 získáte nejen spousta času navíc, ale také se zbavíte bolesti zad od neustálého ohýbání se při vysávání. To ale samozřejmě nejsou všechna jeho kouzla.

VR7 systematicky vysaje každý kout domova, přičemž se samočinně přizpůsobí různým povrchům od koberců po pevné podlahy. Díky autonomní navigaci pomocí LiDAR technologie a rychlému mapování terénu zvládne úklid rychle, efektivně a spolehlivě. 

Nechcete se každý den starat o zásobník na prach a smetí? Pak teď budete mít radost. Po každém úklidu se totiž VR7 automaticky vyprázdní do své dobíjecí základny, a vy se tak o něj nemusíte reálně i týdny zajímat. S baterií s dlouhou životností a nízkou spotřebou energie nabízí VR7 až 140 minut provozu v režimu ECO.

Jeho přesný a skutečně účinný úklid je zajištěn jak rotujícím bočním kartáčem, tak i vestavěnou navigací, která s ním „vymete“ každý potřebný kout. Vyhnout se překážkám, detekovat schody, a dokonce komunikovat s vámi prostřednictvím hlasového asistenta, to jsou jen některé z mnoha funkcí, které VR7 nabízí.

Součástí balíčku je aplikace MůjKobold, se kterou můžete nastavit vícezónový úklid, definovat zakázané zóny a plánovat úklid podle svých potřeb. Odkudkoliv.

Ke kuchyňskému pomocníkovi Thermomix® existuje spoustu užitečných doplňků
Foto: Vorwerk / se svolením

Thermomix® TM6 - více než jen kuchyňský robot

S Thermomixem® TM6 získáte šikovného parťáka do kuchyně, který vám pomůže s mnoha úkoly od vážení a sekání, až po vaření a pečení. Jeho intuitivní dotykový displej vám usnadní postup podle uložených receptů a umožní vám vytvářet naprosto profesionální menu. 

Díky své všestrannosti dokáže Thermomix® vařit různé ingredience na různých úrovních současně, což je naprosto fantastická úspora času.

Skvělou zprávou je též fakt, že nyní lze pořídit v setu s Thermomixem® i Thermomix® Sensor, což je zcela nový chytrý teploměr, který neustále kontroluje nastavenou teplotu, čímž zajišťuje tepelnou úpravu jídla v té nějvyšší možné kvalitě. Už se tak nemusíte spoléhat na odhadování, zda je či není váš pokrm dopečen. Své domněnky můžete prakticky vystřídat za jistotu. Navíc vám vždy předem zobrazí teplotu, která je vhodná pro daný pokrm, takže se nemusíte bát, že byste se v tomto spletli. To je možné díky integrované platformě Cookidoo®, což je oficiální platforma receptů Thermomix® a lze jich tam nalézt více než 80 000!

Na závěr lze konstatovat, že Thermomix® TM6 se přizpůsobí vašim potřebám ještě lépe než jeho předchůdci, nabízí nové funkce vaření a hlavně pravidelné aktualizace softwaru, které jej „učí“ novým trikům a zajišťují, že bude časem ještě účinnější.

 

 

 

Zdroj: vorwerk.cz, cookido.cz

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop