Přijměte od nás pozvání do vršovického bytu Honzy Kašpara a jeho partnera Lukáše. Jaký význam pro ně má kuchyně a jaké chytré technologie v jejich domácnosti najdeme?
Rozhovor
Zdroj: Rozálie Růžičková / Se svolením
<Path>

Přijměte od nás pozvání do vršovického bytu Honzy Kašpara a jeho partnera Lukáše. Jaký význam pro ně má kuchyně a jaké chytré technologie v jejich domácnosti najdeme?

Pro Honzu Kašpara je tento byt srdcovou záležitostí. Proč? Dříve zde žila jeho babička s dědou a v mládí sem tedy často jezdíval. Když se ale se svým partnerem Lukášem rozhodli do bytu nastěhovat, bylo jasné, že mají před sebou spoustu potřebných úprav. Během kompletní rekonstrukce, kterou dokončili letos v květnu, vše vybourali, nezbyla ani jedna původní příčka nebo podlaha. Z klasického vršovického bytu se tak stal moderní hřejivý domov pro dvojici i jejich psa Bohouše.
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
15. 12. 2023

Honzo, v předchozím rozhovoru, který vyšel na našem webu, jste zmiňovali, že se u vaření střídáte. Jaký význam pro vás má kuchyně?

Kuchyně byla jednou z nejdůležitějších částí, kterým jsme se při rekonstrukci věnovali. Architektonicky je ve středu bytu, což není úplně tradiční, ale je to kvůli maximálně využitému prostoru.

Architektovi jsme dali zadání, že chceme rozměrnou kuchyň a špajz, což v moderních bytech už také není tradiční a on nám pak na základě naší barevné palety, informací o tom, že chceme betonové sloupy a podobně, navrhl kuchyň v modré barvě. Když jsme poprvé viděli skici, bylo to opravdu nezvyklé, ale nakonec vše dopadlo skvěle. Pečlivě jsme vybírali truhlářské studio, které nám kuchyň vytvořilo. Často se nám stávalo, že studio, které jsme si vyhlídli, nedokázalo dodat některé komponenty, ale s Lukášem jsme se dohodli, že nebudeme dělat žádné kompromisy a takové studio pro nás nebude partnerem.

Věděli jsme, že v kuchyni budeme trávit hodně času, a to nejen vařením. Také když přijdou hosté, je to důležitý prostor. Dlouho dopředu jsme také měli vymyšleno, co přesně v ní budeme chtít za spotřebiče a podobně.

<Path> Pět důvodů, proč si pořídit psaZdroj: Hunter

Je vaše kuchyně v něčem netradiční?

Máme troubu ve výšce očí. To se může zdát trochu netradiční, i když se to už dnes běžně dělá. V žádném ze svých předchozích bytů jsem to neměl. Také vinotéka. To byl mimochodem spotřebič, který tu byl na konci rekonstrukce jako první a který si prosadil Lukáš. 

Lukáši, vznikly během rekonstrukce nějaké neshody?

Nevznikly. Až je to pozoruhodné, všechno jsme dělali společně. Konverzace o tom, zda je vinotéka opravdu potřeba proběhla, ale maximálně během dvou dnů bylo rozhodnuto a nedošlo k nějakým velkým konfliktům. Honza jí dokonce objednal, aniž bych o tom věděl. Ta rekonstrukce byla vlastně zamýšlena tak, že to děláme na dalších 20 nebo 30 let, takže jsme hodně přemýšleli dopředu a tak, aby byt fungoval jako celek. 

V pracovně, která slouží zároveň jako pokoj pro hosty, máte úplně jinou paletu barev. To je něco, co vám poradil architekt? 

Architekt navrhl celé rozložení bytu, pokojů i včetně návrhu barevné škály.To znamená vybral dubové dřevo, shodli jsme se na betonových sloupech a podlaze, což jsme teda hodně chtěli. Pak jsem zmiňoval tu modrou kuchyň, no, ale jinak jsme se rozhodovali sami. Možná to ale také bylo tím, že jsme si za architekta vybrali našeho blízkého kamaráda, který nás zná, ví, co máme rádi a mohl lehce odtušit, jak bude vypadat naše finální představa. Zároveň jsme o tom spolu často mluvili ještě předtím, než jsme se do rekonstrukce pustili. 

Tipy redakce

Nábytek jste s ním také konzultovali?

 Ve finální fázi už ne, ale jak říkám, myslím, že jsme byli všichni naladěni na to samé a on věděl, co budeme objednávat. Věřím, že takové napojení na architekta je vzácnost. Asi se vám to nestane, pokud si ho najdete ve zlatých stránkách. 

Byli nějaké věci, které jste při rekonstrukci přizpůsobovali Bohoušovi? Nesl špatně změnu prostředí?

Máme dvě koupelny, jednu u ložnice a druhou malinkou ve vstupní chodbě. Tak nám to také navrhl náš architekt a nám to nejdřív přišlo zbytečné, ale ve výsledku to je praktické právě kvůli Bohoušovi. Pokud přijdete v zimě domů se psem od bahna, nechcete ho táhnout přes celý byt do sprchy.

Jinak jsme asi nic nepřizpůsobovali. Máme psa už dlouho, takže jsme věděli, co potřebuje. Změnu prostředí nesl vcelku dobře. Jen když se vozil nábytek a objevovali se tu řemeslníci, bylo to pro něj trochu náročnější. Měl ve svém prostředí spoustu cizích lidí, a to nesl trošku hůř. Bylo vidět, že je celý nesvůj, neví, co se děje, stále je tady něco nového a tak. To si vždycky zalezl do koupelny a byl schoulený pod poličkou. 

<Path> Pravý důvod, proč se váš pes honí za svým ocasemZdroj: Reader's Digest, Unsplash

Pořídili jste si do domácnosti nějaké chytré technologie?

Ano, to byla moje podmínka a část zhoršení rozpočtu, haha! Jak jsem zmiňoval, že Lukáš prosadil vinotéku, tak já jsem si prosadil to, že všechna elektronika bude nějakým způsobem smart. Všechny vypínače máme chytré, můžeme je ovládat i na dálku telefonem. Stejně tak reproduktory, pračku a další věci. Já osobně si myslím, že je to super. Hlavně teď v zimě, když se začíná brzy stmívat. Přijdete domů a světla se vám sama rozsvítí, nemusíte nikde skákat ještě v botách za vypínačem. A opačně, když jdete spát.

Můžeme se na závěr pobavit o umění, které provází váš byt?

V jídelním rohu máme takový ústřední obraz. Je od francouzského kubistického malíře Roberta Delaunaye. Pak máme spoustu obrazů, které jsme si vystavili jako odkaz a vzpomínku na Lukášovu maminku. Byla šikovná malířka. A nad gaučem máme vystavený obraz, který namaloval Lukáš na vaší akci LUI CONNECTION. Ten, který jsem maloval já, je lehce zastrčený za dveřmi v pracovně, ale má ve výsledku strategické místo. Když mívám video hovory, je na něj krásně vidět.

Zdroj: Rozálie Růžičková, autorský článek

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop