Moderní domácí spotřebiče pomáhají šetřit přírodu více než kdy dříve. Nevěříte? Tady je důkaz!
BLØG
Zdroj: AEG/ Se svolením
<Path>

Moderní domácí spotřebiče pomáhají šetřit přírodu více než kdy dříve. Nevěříte? Tady je důkaz!

Věděli jste, že výroba domácích spotřebičů je mnohem šetrnější k přírodě než jejich samotné používání? Že více jak polovina lidí ráda tvrdí, že chce žít a nakupovat udržitelně, ale pouze třetina se do toho skutečně pustí? Ne? Pak je správný čas se pustit do čtení!
Michal Černý Autor
10. 10. 2023

Stejně jako všem ostatním, i vám se během dne prožene hlavou stovky myšlenek, vizí a nápadů, takže pokud nemáte pracovně či v osobním životě nic společného s životním prostředím, jednoduše přehlédnete detaily každodenního charakteru, které jsou s ním spjaté. 

Tipy redakce

Řeč je hlavně o pravidelném používání běžných domácích spotřebičů. Pračka, sušička, chladnička, trouba… pomocníci, bez kterých si dnes velké množství domácností nedokáže představit svůj provoz. Koho ale napadne uvažovat dál, za hranici svých zdí a kabelů?

Používání domácích spotřebičů má totiž významný vliv na životní prostředí, a to zejména skrze spotřebu elektřiny a vody. Tato spotřeba energie znamená větší zátěž na elektrické sítě a větší produkci skleníkových plynů, což má negativní dopad na kvalitu vzduchu a klimatické změny. Otázkou sice zůstává, jak moc, ale dopad, ať už jakkoliv velký, je nezpochybnitelný.

Kromě toho je také důležité zmínit se o samotné výrobě i následné likvidaci, což má zcela logicky a nepřekvapivě taktéž vliv na životní prostředí. 

Výroba spotřebičů vyžaduje technologické zpracování mnoha surovin, což se rovná vynaložení velkého množství energie. Negativním dopadem výroby jsou odpadní produkty, byť jak už jsme si řekli, není to na takové úrovni, jako jejich přímé a pravidelné používání. Na základě vědeckých výzkumů je totiž prokázáno, že přibližně 85 % environmentální zátěže nevzniká při výrobě, ale právě během používání spotřebiče.

Nejdůležitější je ale vždy vědět, že pro snížení negativního vlivu používání spotřebičů na životní prostředí je důležité investovat do energeticky úsporných spotřebičů, používat je efektivně a starat se o jejich správnou údržbu.

<Path> Jak nám technologie a jiné věci mění život? Umělec vytvořil několik všeříkajících ilustracíZdroj: Foto: Instagram

Desetiletí ohleduplnosti

Historie vývoje spotřebičů šetrných k životnímu prostředí sahá až do druhé poloviny 20. století, kdy začaly vznikat první iniciativy a technologie zaměřené na snižování ekologického dopadu domácích spotřebičů. Jedním z klíčových milníků bylo zavedení energetických štítků na začátku 90. let, což umožnilo spotřebitelům lépe porovnávat energetickou účinnost různých spotřebičů a zcela logicky se tento ukazatel stal jedním z nejdůležitějších bodů při výběru čehokoliv elektronického do domácnosti.

V průběhu dalších let došlo k rapidnímu pokroku v technologiích, které umožnily výrobu stále efektivnějších a šetrnějších spotřebičů. Výrobci se začali zaměřovat na inovace, jako jsou energeticky úsporné chladničky, pračky, myčky nádobí a LED osvětlení. Tyto pokročilé technologie nejenže začaly rapidně snižovat spotřebu energie a vody, ale také minimalizovaly emise škodlivých látek do ovzduší.

Moderní domácnost myslí i na přírodu
Foto: AEG/ Se svolením

Dnes jsou energeticky úsporné spotřebiče běžným standardem na trhu a často jsou podporovány vládními regulacemi a pobídkami pro spotřebitele, aby se podíleli na ochraně životního prostředí. Tento vývoj směřuje k udržitelnějšímu způsobu života a pomáhá snižovat ekologickou stopu domácností po celém světě.

Tím se dostáváme ke konkrétnímu příkladu, a to společnosti AEG, která má u spotřebitelů rozhodně dobré jméno díky svým kvalitním produktům, a také filosofii, která obsahuje i starost o svět okolo sebe. Nyní proto přišla s novými, úspornějšími modely domácích spotřebičů, jež byly navrženy tak, aby se snížil jejich dopad na životní prostředí a zároveň poskytovaly vysoce kvalitní výkon.

Tipy redakce

AEG EcoLine – technologie spjatá s přírodou

Značka AEG, dlouhodobý lídr v oblasti udržitelnosti, uvedla na trh výběr nejúspornějších modelů s názvem EcoLine, které splňují nejpřísnější kritéria pro energetickou účinnost při každodenním používání. Nabídka AEG EcoLine zahrnuje domácí spotřebiče napříč kategoriemi. Základem každého modelu jsou technologické inovace a funkce navržené tak, aby dopad na životní prostředí byl co nejnižší. A jaké to vůbec jsou?

Pračky AEG EcoLine, s energetickou třídou lepší, než nejlepší třída A na trhu, přináší funkce jako je AutoDose, která šetří prací prostředky, a program PowerClean 59, který účinně pere na 30 °C a ušetří až 30 % energie.

Pračky AEG EcoLine disponují technologií ProSteam®, která nabízí parní osvěžení oděvů za pouhých 25 minut a díky které ušetříte až 96 % vody. Pára také snižuje pomačkání prádla, čímž minimalizuje potřebu žehlení.

Sušičky prádla AEG EcoLine s technologií tepelného čerpadla mohou ušetřit až o 68 % více energie než kondenzační sušičky.

Trouby AEG EcoLine při vaření v páře zachovávají v pokrmech minerály a vitamíny a zároveň spotřebují až o 20 % méně energie. Funkce parního čištění pak ušetří až 95 % energie ve srovnání s pyrolytickým čištěním.  

Chladničky AEG EcoLine představují energeticky nejúčinnější modely s vnitřním prostorem vyrobeným až ze 70 % z recyklovaného plastu a se speciální zásuvkou GreenZone, která zachovává až 95 % vitamínů v potravinách.

Myčky AEG EcoLine s technologií AirDry díky cirkulaci vzduchu zajišťují efektivnější sušení a zároveň minimalizují spotřebu energie.

Spotřebitelé chtějí skvělý výkon a úsporu zdrojů, a to bez kompromisů. Přesně to splňuje AEG EcoLine,“ sděluje Petra Kuníková, marketingová manažerka společnosti Electrolux Group. „Naším cílem je lidem usnadnit výběr nejúspornějších spotřebičů pomocí označení EcoLine a nabídnout jim modely, které pomáhají výrazně snižovat náklady na energie a vodu.

Uvedení AEG EcoLine jde ruku v ruce s prezentací výzkumu založeného na studii zveřejněné společností Electrolux Group. Ta jednoznačně prokázala, že spotřebitelům záleží na používání spotřebičů šetrnějších k životnímu prostředí a preferují modely, které jim pomáhají snižovat náklady na energie. Zde jsou její výsledky:

  • 58 % respondentů považuje energetickou úsporu za rozhodující faktor při výběru svého příštího spotřebiče
  • 65 % spotřebitelů tvrdí, že chtějí nakupovat udržitelné věci, ale pouze 26 % tak skutečně činí
  • 88 % respondentů by si přálo, aby jim značky pomáhaly být v každodenním životě šetrnější k životnímu prostředí a chovat se k přírodě ohleduplněji
  • 86 % dospělých v Evropě se v posledních 12 měsících snažilo snížit spotřebu energií v domácnosti
  • 88 % respondentů si myslí, že v příštích 12 měsících budou muset šetřit peníze za energie

Pokud jde o šetření zdrojů, značka AEG používá pro definici životního cyklu spotřebiče vědecky podložený přístup, který ukázal, jak důležité je vyrábět produkty využívající zdroje co nejefektivněji. Jelikož přibližně 85 % celosvětových emisí CO2 ze spotřebičů vzniká při jejich používání, mohou zákazníci produkty AEG používat bez výčitek. Právě snížení emisí CO2 je pro klimatické cíle společnosti AEG zásadním bodem. Nedávno jsme oznámili, že jsme snížili emise o více než 25 % ve srovnání s rokem 2015, a spotřebiče AEG EcoLine nám pomůžou tento dopad ještě více snížit,“ komentuje Sarah Schaefer, viceprezidentka pro udržitelnost společnosti AEG pro Evropu.

Všechny modely AEG s označením AEG EcoLine jsou rovněž snadno porovnatelné díky klasifikaci Youreko, která vám spočítá, kolik spotřebič ušetří na nákladech za energii ve srovnání s nejméně účinným podobným modelem na trhu. Řadí modely podle spotřeby energie (kWh z energetického štítku) a používá systém medailí. Spotřebitelé tak mohou transparentně zjistit, jak si jejich vybraný spotřebič stojí v porovnání s ostatními spotřebiči na trhu.

<Path> Pomůžou při sportu i v nesnázích. Chytré hodinky jsou hitem posledních měsíců!Zdroj:

Youreko – udržitelný pomocník

Na stránkách www.aeg.cz naleznete nástroj Youreko, díky kterému snadno získáte podrobný přehled o úsporách a nákladech jednotlivých modelů AEG spotřebičů v kategorii praní a sušení nebo u kuchyňských spotřebičů jako jsou trouby, myčky nebo chladničky. Stačí zadat informace o tom, jak často byste rádi spotřebič používali a kolik platíte ve vašem tarifu za elektřinu. S čím vám Youreko může konkrétně pomoct?

Technologie, která si s přírodou rozumí
Foto: AEG/ Se svolením

Zorientujete se při výběru spotřebiče, zjistíte, jak si spotřebič stojí na trhu v porovnání s podobnými produkty a jaké náklady na provoz jsou s ním spojené, porovnáte si náklady (respektive úspory) spotřebované energie po celou dobu životnosti podobných modelů a vyberete si pro vás ten nejvhodnější a nejúspornější spotřebič. Více informací o nástroji Youreko naleznete zde.

Zaujalo vás propojení svých domácích spotřebičů s přírodou okolo? Chtěli byste vědět víc ohledně toho, jak tyto nové technologie fungují? Více informací o domácích spotřebičích AEG naleznete na webových stránkách www.aeg.cz (od 2.10. do 24.12. probíhá zajímavá promo akce), newsroom.doblogoo.cz nebo newsroom Electrolux Česká republika.

 

Zdroj: YT AEG Česká republika, aeg.cz, newsroom.doblogoo.cz, electroluxgroup.com

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Věk by neměl být člověku překážkou vůbec v ničem
CESTOVÁNÍ

Na cestování není nikdy pozdě. 94letá seniorka boří svými dobrodružstvími z cest Instagram a zvládá to, o čem my ostatní jen sníme

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop