„Byl jsem na dně. Věděl jsem přesně, jak to ukončím.“ Petr hovoří o šikaně, která ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock/ Se svolením

„Byl jsem na dně. Věděl jsem přesně, jak to ukončím.“ Petr hovoří o šikaně, která ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu

Nenávist kvůli tomu, koho miluje, se přelila ze školy na sociální sítě. Pomluvy, falešné profily, výsměch. Petr se uzavřel do sebe a plánoval, že odejde navždy. Změnila to až věta od kamarádky, která mu zachránila život. Dnes žije v Praze, má partnera a věří, že jeho příběh může pomoct ostatním.
Šimon Hauser Šimon Hauser Autor
3. 6. 2025

Petrovi bylo devatenáct, když si uvědomil, že ho přitahují kluci. Měl tehdy první vztah, tajný, o kterém věděla jen jeho nejlepší kamarádka. Dlouho se snažil nic nedávat najevo, ale ve škole se to rozkřiklo. A pak přišla lavina nenávisti. „Nejdřív to byly jen poznámky. Pak mi začali spolužáci psát hnusné zprávy. Vznikaly falešné profily s mojí fotkou, kde si ze mě dělali srandu. Bylo to všude – Instagram, Facebook, anonymní účty. Nemohl jsem tomu uniknout,“ popisuje dnes devětadvacetiletý Petr.

Každý den byl pro něj stres. Sledoval, co o něm lidé sdílí, a co všechno se o něm šíří. „Bál jsem se chodit ven, do školy, bál jsem se otevřít mobil. A nejhorší bylo, že jsem měl pocit, že mě nikdo nebrání, že jsem na to sám.“

<Path> Violent Czech Republic: the most men in Europe have been physically assaulted in our country in the last year. The incidence of so-called prejudicial violence is also on the riseZdroj: consilium.europa.eu, fra.europa.eu, evropavdatech.cz, in-ius.cz, lgbt-zdravi.cz, hatefree.cz, lui.cz

Situace zašla tak daleko, že přemýšlel o sebevraždě. „Měl jsem v hlavě plán. Věděl jsem, kdy a jak. Cítil jsem se úplně bezmocný. Měl jsem pocit, že už nikdy nebude líp.“ Pomohla mu až blízká kamarádka, které se svěřil. „Řekl jsem jí, že už to nezvládám. Poslouchala mě a pak jen řekla: ‚Já tě neopustím.‘ A v tu chvíli jsem věděl, že to ještě nevzdám.“

Po maturitě se rozhodl změnit prostředí. Přestěhoval se do Prahy a začal znovu. „Ze začátku to nebylo jednoduché, ale cítil jsem, že konečně můžu být sám sebou. Nikdo mě tu neznal, nikdo mě neřešil.“ Postupně si našel nové přátele, práci i partnera. „Poprvé jsem měl pocit, že žiju normální život. Že nemusím nic skrývat.“

<Path> Tajné poděkování za přátelství: „Pro mě je to někdo, kdo mě doslova zachránil,“ říká šikanovaný mladík o své kolegyni z práceZdroj: anonymní respondent, redakce

Dnes žije Petr se svým přítelem na Vinohradech a pracuje v kultuře. O minulosti mluví otevřeně, protože ví, že podobné věci se dějí pořád. „Nezapomněl jsem na to, ale naučil jsem se s tím žít. A chci, aby mladí, kteří teď zažívají něco podobného, věděli, že to může být lepší. Že to, co teď prožívají, není navždy.“

Petrův příběh ukazuje realitu, kterou potvrzují i data. Jak jsme nedávno informovali, podle výzkumu agentury Ipsos pro společnost T-Mobile a organizaci In Iustitia, která se věnuje předsudečnému násilí, zažilo kyberšikanu 67 procent dospívajících. S nenávistnými projevy na internetu se za poslední rok setkalo 94 procent mladých lidí. Téměř polovina z nich takové útoky zažívá alespoň jednou týdně. Nejčastěji jsou urážky zaměřené na LGBT+ lidi nebo mladé Ukrajince.

Výzkumu se zúčastnilo 816 lidí ve věku od 11 do 21 let, z toho 194 respondentů bylo z menšinových skupin. Kyberšikana se nejčastěji projevuje formou pomluv, urážek nebo ponižování. Většina obětí se alespoň jednou svěřila – častěji dívky než chlapci. Přibližně 45 procent mladých se snaží proti nenávistnému obsahu aktivně zasáhnout – například ho nahlásit. Dalších 35 procent alespoň zablokuje uživatele nebo přeruší kontakt.

Pomoc dnes nabízí i specializované projekty. Jedním z nich je online poradna sbarvouven.cz. Ta poskytuje podporu lidem, kteří si nejsou jistí svou sexuální orientací nebo se bojí coming outu. Nabízí bezpečný prostor pro sdílení, anonymní chat s vyškolenými mentory i možnost osobního setkání.

Tipy redakce

„Kdyby něco takového existovalo tehdy, určitě bych to využil,“ říká Petr. „Ale i tak jsem rád, že se dnes o těchto věcech víc mluví. Že mladí lidé vědí, kam se obrátit. A že mají šanci to zvládnout dřív, než budou muset bojovat o přežití jako já.“

Zdroj: Respondent Petr, Výzkum Ipsos

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Účastník Ice Bucket Challenge 2025 v momentě, kdy si na hlavu vylévá vědro ledové vody. Nová verze virální výzvy upozorňuje na důležitost duševního zdraví a šíří se především mezi mladými lidmi na TikToku a Instagramu pod hashtagem #SpeakYourMIND.
TRENDY

TikTok opět zaplavují videa s ledovou sprchou. Ice Bucket Challenge se vrací, tentokrát kvůli duševnímu zdraví

Autor: Šimon Hauser
Mozkové dráhy pod vlivem psychedelik? Výzkum naznačuje, že změny přetrvávají déle, než se dosud myslelo.
TĚLO & MYSL

Týdny po tripu. Vědci potvrdili, že psychedelika mění mozek i dlouho po odeznění účinku

Autor: Šimon Hauser
Každý den nás obklopují momenty, kterým často nevěnujeme pozornost — a přitom právě v nich se skrývá skutečná krása společného soužití.
LIVING

Nejen bouřka. Pro psy je peklo i smích, kýchání a vysavač

Autor: Šimon Hauser

E-Shop