„Vztah s partnerem mi zničil terapeut,“ myslí si Aleš. „Jednou jsem se probudil a zjistil, že člověka vedle sebe už nepoznávám,“ dodává
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Vztah s partnerem mi zničil terapeut,“ myslí si Aleš. „Jednou jsem se probudil a zjistil, že člověka vedle sebe už nepoznávám,“ dodává

V případě, že člověk cítí, že se potýká s nějakými problémy, v dnešní době často vyhledá odbornou pomoc. Dle toho, čeho přesně se potíže týkají, pak hledá kouče, (psycho)terapeuty či jiné specialisty. Ne vždy je ovšem výsledek takový, jaký bychom čekali – minimálně to naznačuje zkušenost Aleše. Ten se totiž domnívá, že za rozpadem jeho vztahu je právě terapeut, kterého jeho partner začal navštěvovat…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
30. 4. 2025

Aleši, s partnerem jste plánoval společnou budoucnost a vše nakonec dopadlo jinak. Mohl byste nejprve přiblížit, jak dlouho jste spolu byli a jak se váš vztah vyvíjel?

Seznámili jsme se díky kolegům z práce před více jak šesti lety. Pro mě to byl vlastně první vztah, kdy jsem si říkal, že by opravdu mohl být „napořád“. Asi po roce jsme se sestěhovali a všechno se zdálo být dokonalé. Plánovali jsme i společnou budoucnost – mluvili jsme o svatbě a společné rodině. Všechno vypadalo jako naprostá idyla – jasně, v každém vztahu občas přijde nějaký problém, ale vždycky jsme všechno společně vyřešili. Ale loni přišel zlom.

Co se stalo?

Pracovali jsme s partnerem ve stejné firmě, ale on byl v jiném oddělení a na vyšší pozici než já. Navíc se snažil „udělat kariéru“, takže chtěl další povýšení. Prý abychom si mohli pořídit dům. Nic takového jsem po něm nikdy nechtěl – a mnohokrát jsem mu to taky opakoval. Zejména když jsem viděl, pod jak obrovským tlakem kvůli tomu je. V podstatě by se dalo říct, že loni jsme žili jen jeho prací – tu si s sebou nosil i domů, veškerý volný čas taky věnoval práci nad rámec běžných povinností. Pokoušel jsem se mu to rozmluvit, ale vůbec mě neposlouchal. A to byl začátek konce.

<Path> Tajemství úspěšného seznamování? „Nastavit si filtr, nastavit si hranice, mít se rád,“ radí muž, který po letech snahy našel láskuZdroj: anonymní respondent, redakce

Takže jste se rozešli kvůli partnerovu extrémnímu pracovnímu nasazení?

Přímo kvůli němu ne. Partner byl kvůli práci hodně unavený a frustrovaný, to je pravda. Nedokázal vůbec vypnout. Když jsme byli spolu, stejně byl duchem nepřítomný. Pak se taky začal zajímat o osobní rozvoj, nakoupil si spoustu knížek o tom, jak mít rád sám sebe. To všechno jsem považoval za přínosné – a říkal jsem si, že mu to snad pomůže najít to, co hledá. Nakonec přišel s tím, že si našel terapeuta. V první chvíli mi to udělalo radost, že se rozhodl pro odbornou pomoc. Věřil jsem tomu, že by mu to mohlo prospět a že třeba získá novou perspektivu pohledu na práci a náš život. K tomu všemu nakonec došlo, jenže úplně jinak, než jsem očekával. V podstatě nás jeho terapeut postupně úplně rozeštval.

Tipy redakce

To jsou docela silná slova. Kdy jste začal vnímat, že se děje něco „špatně“?

Zpočátku se zdálo, že partnerovi ta sezení pomáhají. Vracel se domů s úsměvem, byl víc pozitivní a nabitý energií. Říkal jsem si, že máme konečně nakročeno správným směrem. Jenže po pár měsících se v naší komunikaci začaly objevovat „red flags“, kterým jsem měl asi věnovat okamžitě pozornost. V té chvíli mě to ale nenapadlo. Byly to drobné náznaky – třeba když jsme se v něčem s partnerem neshodli, on ty spory začal končit pokýváním hlavy a pak obvykle utrousil: „přesně to mi říkal terapeut“… Časem se přidávaly výroky přímo ohledně našeho vztahu a partnerovy pozice v něm. Takže jsem se třeba dozvěděl, že prý kvůli mně partner nemůže být sám sebou, protože dusím jeho potenciál…

Jak jste reagoval? A pokusil jste se s partnerem promluvit?

Měl jsem pocit, že mezi námi roste zeď – tak jsem se ji nejprve snažil narušit. Jenže on spustil něco o svém osobním prostoru a o tom, jak mu do něj pronikám. Cokoliv jsem s ním chtěl probrat, označil za moji snahu nějak s ním manipulovat a přizpůsobovat si ho k obrazu svému. Pokoušel jsem se zjistit, co dělám podle něj špatně, ale konkrétní odpovědi jsem se nikdy nedočkal.

Jak dlouho jste v tomto partnerském nastavení fungovali?

Asi půl roku. Partner ale tak polovinu toho času už žil v nějakém vlastním světě, ve kterém jsem mu já ubližoval a brzdil ho v jeho rozletu. Mezitím jsem si připadal stále zbytečnější a bezcennější. A jednou jsem se probudil, podíval se vedle sebe a zjistil, že vlastně vůbec nevím, kdo je ten člověk, který leží vedle mě.

<Path> „Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?Zdroj: Redakce

Ani při rozchodu jste si své pocity nevyříkali?

Ono to bude znít možná neuvěřitelně, ale i když já jsem najednou žil s úplným cizincem, pořád jsem doufal, že přijde nějaký zlom. Takže ten rozchod nakonec inicioval partner. Jen mi suše oznámil, že náš vztah byl vybudovaný na úplně špatných základech. Bylo to tak chladné a odosobněné, až mě to vyděsilo. Jako kdyby mi citoval nějakou psycho příručku. Zatímco já jsem měl pocit, že mi praskne srdce, on si posbíral věci, předložil mi seznam toho, co kvůli rozchodu musíme vyřídit, a pak se sebral a odešel.

I když člověk často nebývá v případě vztahů úplně schopen racionální sebereflexe, máte sám pocit, že byste se svým chováním na rozchodu nějak přičinil?

Je to už pět měsíců a pořád nad tím přemýšlím. Neustále si v hlavě přehrávám, co jsem mohl udělat jinak. Ale bylo to všechno tak nekontrolovatelné, že prostě nevím. Z partnera se najednou stal někdo jiný, někdo, koho jsem vůbec neznal. Ale jedno vím jistě – ten člověk přišel, když partner začal chodit na terapii. Od té doby jsem ho přestal poznávat.

Jestli to tedy chápu správně, tak spíš viníte terapeuta…

To ano, já si dnes ale nejsem jistý už vůbec ničím. Opravdu jsem žil šest let s někým, koho jsem neznal a dusil – a koho „objevil“ až terapeut? Začal jsem pochybovat i sám o sobě. Jestli jsem třeba nedělal něco, co opravdu partnera mohlo brzdit. Dost se tím pořád užírám a nedaří se mi to vytěsnit.

Často mívají více objektivní pohled na situaci společní blízcí. Jaký je jejich názor?

Ti mě podpořili, podle nich se taky můj partner nepochopitelně změnil. Vlastně i jeho příbuzní mi řekli, že ho nepoznávají. Ale zatímco já jsem se odstěhoval, změnil práci a tahle smutná kapitola pro mě skončila, oni jen bezmocně krčí rameny. Nevím, jestli opravdu může terapie někoho tak změnit, nebo jen otevře dveře, které v člověku vždycky byly, ale v tomhle případě to opravdu nedopadlo dobře, bohužel. Snad alespoň partner se ve své nové roli cítí dobře. 

Zdroj: Redakce/respondent

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop