Vědci objevili recept na „dokonalý den“ – a mají naprostou pravdu
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Vědci objevili recept na „dokonalý den“ – a mají naprostou pravdu

Vzpomínám si, kdy jsem si naposledy pomyslela: „Tohle je ideální den.“ Tak ideální, že bych ho mohla prožívat znovu a znovu ve stylu filmu Na Hromnice o den více, aniž bych na smrtelné posteli něčeho litovala. Byla jsem v Los Angeles a psal se únor 2024. Ráno jsem šla na spinning, pak jsem pracovala až do oběda, kdy už všichni v Británii odcházeli z práce domů. Poté jsem zamířila do knihovny a několik hodin si rešeršovala jedno téma, co mě zajímá. Následovala brzká večeře, kterou jsem snědla bez telefonu, pozorovala jsem Kaliforňany s jejich osobními trenéry, psy a módním vkusem, který je ležérní i sexy, načež jsem zakončila den blbnutím s kamarádkou u ní doma. V daném roce jsem od té doby zažila dobré, zábavné i zajímavé dny, ale žádný už nebyl tak dokonalý.
Veronika Košťálková Autor
19. 4. 2025

Dokonalý den průměrného člověka? Existuje

Nebylo to tím, že jsem se ocitla v „dovolenkovém režimu“ mimo Londýn; šlo o tu rovnováhu, proporčně vzato. Mohla jsem jít, kam mě instinkty táhly, užívat si života a přitom splnit, co bylo třeba. To mě přivedlo k myšlence, že ideální den má určitou chemii – a přesně to nyní objevili vědci z University of British Columbia.

Sociální vědci analyzovali data z American Time Use Survey, kde účastníci zaznamenávali, kolik času strávili u 100 různých aktivit – včetně těch nejběžnějších, jako je doomscrolling na telefonu, cvičení nebo společenský život. Poté zkoumali, jak účastníci popisovali „den lepší než obvyklý“ a kolik času v takových dnech věnovali jednotlivým činnostem. Tak vznikl vzorec pro dokonalý den průměrného člověka.

Čas strávený u obrazovky? Maximálně hodina

A tady je menu: šest hodin kvalitně stráveného času s rodinou, dvě hodiny s přáteli, hodina a půl společenských aktivit, šestihodinový pracovní den s krátkým, patnáctiminutovým dojížděním do práce, dvě hodiny pohybu a maximálně hodina u obrazovky.

Jediné, co mi tu přijde zvláštní, jsou dvě hodiny cvičení – to se zdá většině lidí přehnané – ale možná se tím myslí i dvouhodinová procházka parkem s přáteli, tedy kombinace aktivit. Aby tento vzorový den dal dohromady běžný počet hodin bdění, stejně byste museli některé aktivity spojit.

Tipy redakce

Osm hodin práce má k dokonalosti daleko…

Obecně ten vzorec dává naprostý smysl. Naše schopnost ho aplikovat ale naráží na fakt, že jsou naše pracovní dny příšerně dlouhé, obvykle osm nebo devět hodin – daleko od „dokonalých“ šesti. Osobně dokážu mít hyperfokus čtyři až pět hodin, pak už jsem vyčerpaná, mimo a předurčená k tomu, abych zbytek pracovní doby trávila zásadními úkoly, jako je scrollování na telefonu, popíjení extra kávy nebo rozptylování ostatních. Pokud nepodnikáme, zdá se, že jsme v dosahování mnoha dokonalých dní vedoucích k dokonalému životu odkázaní na firmy, pro které pracujeme.

<Path> Nikotinové sáčky VELO na českém trhu bodují. Jejich příznivci se nyní mohou zapojit do soutěže o návrh designu limitované ediceZdroj: BAT/Spolupráce

A co lidé bez rodiny?

Mít dostatek času na přátele a pohyb je samozřejmě důležité. Většina mých podprůměrných až špatných dnů spadá mezi ty, kdy jsem to nestíhala nebo nenaplánovala (nebo obojí). A pokud máte rodinu, předpokládám, že strávit s ní šest hodin bude opravdu dobrá věc. Ale vzhledem k tomu, že spousta lidí žije stejně jako já daleko od rodiny, je single nebo rodinu nemá, by mě zajímalo, jak vypadá dokonalý den pro nás, a nikoli pro průměrného Američana se 2,4 dětmi. Já bych těch šest hodin raději věnovala kvalitnímu času o samotě, jako v L.A. – objevování, učení, čtení nebo koníčkům.

I práce patří k perfektnímu dni

V konečném důsledku mi tento vzorec připomíná pořekadla „všeho s mírou“ a „klíčem je rovnováha“. Všechny prvky života mají ve vzorci své místo, jsou téměř uctívány za to, co nám mohou dát. I to, co vnímáme jako povinnost, třeba práce, zde má své důležité místo v rámci celkové smysluplnosti našeho času. Je až smutné, že jsme tak odtržení od svých přirozených rytmů, že potřebujeme, aby nám někdo rozvrhl den. Přitom už teď žijeme podle šablony devíti hodin práce a pěti hodin u obrazovky denně. Možná opravdu potřebujeme nový vzorec, abychom se zamysleli.

© Independent Digital News & Media Ltd

Pro Independent připravila Hannah Ewens.

Zdroj: independent.co.uk, marianne.cz, dailymail.co.uk

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser

E-Shop