„Přestaň se stydět, zlato.“ Trans žena rozplakala TikTok videem, ve kterém promlouvá do duše svému „minulému“ já
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

„Přestaň se stydět, zlato.“ Trans žena rozplakala TikTok videem, ve kterém promlouvá do duše svému „minulému“ já

Tušíte, co byste poradili nebo vzkázali svému o čtyři roky mladšímu já? Podobná ohlédnutí mohou být velmi posilující a povzbudivá – připomínají nám, co všechno jsme zvládli a překonali, o kolik zkušeností jsme dnes bohatší, z čeho jsme se poučili nebo co nového jsme se o sobě dozvěděli. Není tedy divu, že se nad videem jisté Bree Christianson dojímá Instagram i TikTok – trans žena totiž před kamerou vede intimní rozhovor se svojí reálnou, notně pochybující „verzí“ z roku 2021, kdy prošla vnitřním coming outem.
Veronika Košťálková Autor
16. 4. 2025

Rozhovor, který „cestuje v čase“

Bree Christianson (která na Instagramu publikuje příspěvky pod účtem @laser.breems) zveřejnila video, v němž její současné já promlouvá k Bree ve verzi „duben 2021“. Tyto starší záznamy, ve kterých Christianson nahlas ventilovala své tehdejší nejistoty a obavy, nejsou vybrány nijak náhodně – vznikly pouhých několik dní poté, co si uvědomila, že je trans.

Dnešní Bree tak prostřednictvím videa oslovuje nejen své mladší já, ale také všechny trans osoby, které se zrovna ocitají na počátku změny pohlaví.

„Je to opravdu těžké. Poslední tři dny byly hrozné,“ svěřuje se před kamerou Christianson z minulosti.

„Každým dnem je to snazší. Poslední čtyři roky mě přiměly znovu žít,“ reaguje o poznání optimističtěji současná Christianson.

Overthinking a špatný úsudek? Ale kdepak

Jak video pokračuje, Christianson s klidnou laskavostí vyvrací svému čerstvě „vyoutovanému“ já mnohá sebezničující přesvědčení. Ve videu její mladší já například slyšíme říkat: „Možná je to jenom v mé hlavě. Možná jsem jen sexuálně potlačená. Možná jen provozuju ‚overthinking‘ a nudím se.“ Jak ale potvrzuje nynější Christianson, žádná z těchto vyslovených obav se postupem let neukázala jako pravdivá. Ba naopak, díky tranzici dnes vede mnohem spokojenější život.

<Path> Nová pravidla pro trans ženy v americkém boxu vytáčí jejich zastánce i odpůrce. Ti mluví o „rozbitých lebkách“ a zabíjení protivnicZdroj: outsports.com

Stačí si to dovolit...

„Přestaň se stydět. Tohle je ta nejopravdovější a nejodvážnější věc, jakou jsi kdy udělala,“ apeluje na své „minulé“ já autorka videa. „A já jsem na tebe tolik pyšná! Doslova ti vděčím za svou existenci. Jsem tu díky tobě.“

„Nenávidím, že nemůžu být tím, kým chci být, protože mi to není dovoleno,“ přiznává její mladší já, zatímco se ve videu objeví koláž, dokumentující mnoho šťastných momentů z posledních čtyř let života Christianson.

„Můžeš být, zlato,“ odpovídá. „Nikdy jsi nepotřebovala povolení. Prostě to jen nech, ať se to stane.“ 

Deníkové záznamy splnily účel dvakrát

Trans žena svým sledujícím také ochotně vysvětlila, co ji přimělo, aby záhy po svém vnitřním coming outu začala natáčet deníková videa. 

„Před čtyřmi lety jsem se vydala na cestu, abych se stala tím, kým jsem vždycky chtěla být,“ pustila se Christianson do vzpomínání na svém Instagramu. „Tehdy jsem nevěděla, co dělám, a tak jsem se rozhodla, že si začnu vést deník. Doufala jsem, že (...) když se uslyším říkat věci nahlas, získám tím náhled na to, co chci a co cítím. Netušila jsem, jakou perspektivu mi tyto deníkové záznamy poskytnou o tolik let později."

Tipy redakce

Světlo v očích hovoří za vše

Video, které nezapře velkou dávku ryzí upřímnosti, se z Instagramu dostalo i na TikTok, kde se rychle stalo virálním – mnozí uživatelé sociálních sítí se doslova rozplývají nad cestou, již Christianson zvládla ujít za čtyři roky. Jak výstižně napsal jeden komentující: „Nejlepší částí každé časové osy tranzice, kterou jsem kdy viděl, je to světlo, co se danému člověku vrátí do očí.“

Zdroj: intomore.com, marianne.cz, jsmetransparent.cz

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop