
Kdo jsou toxičtí influenceři (nejen) z mužské internetové scény, na které by si rodiče měli dát pozor?
Andrew Tate
Pravděpodobně nejznámější osobnost manosféry. Sám o sobě říká, že je „mizogyn“ (tedy nepřítel žen), a v minulosti prohlásil, že „panny jsou jedinou přijatelnou variantou pro sňatek“ a ženy, které nechtějí mít děti, označil za „ubohé, hloupé krávy“. Čelí obvinění ze znásilnění od čtyř žen ve Velké Británii, které na něj podaly občanskoprávní žalobu.
Tate byl zablokován na platformách jako YouTube, Facebook a Instagram, ale jeho videa se nadále šíří dál – jeho fanoušci je znovu nahrávají. Ve svých výstupech propaguje „mužnost“, tvrdou disciplínu, podnikatelské nastavení a tvrdý přístup k ženám. Na síti X (dříve Twitter), kde má 10 milionů sledujících, mu byl účet obnoven Elonem Muskem.
Adin Ross
Americký streamer Adin Ross (24 let) natáčí videa, ve kterých hraje hry jako Grand Theft Auto, ale je známý spíše svým problematickým chováním a hosty. Během volební kampaně například zpovídal Donalda Trumpa a opakovaně dal prostor bělošskému supremacistovi Nicku Fuentesovi. V roce 2023 dostal na Twitchi doživotní zákaz poté, co se na jeho streamu objevily rasistické zprávy.
Po zatčení Andrewa Tatea v Rumunsku kvůli obvinění z obchodování s lidmi Ross prohlásil, že Tate „dělal Boží práci, než ho zavřeli kvůli těmhle nesmyslům“.
Myron Gaines
Gaines je autor knihy Why Women Deserve Less (Proč si ženy zaslouží méně), která má na Amazonu přes 1700 pětihvězdičkových recenzí. V knize píše například: „Vztahy mezi muži a ženami byly po většinu dějin čistě obchodní. Byla to prostituce. Všichni muži jsou klienti. Všechny ženy jsou děvky.“
Gaines je také spolumoderátorem podcastu Fresh&Fit, který slibuje, že z „lůzrů udělá alfy“. Silně podporuje tzv. „red pill“ ideologii – odkaz na film Matrix, který v tomto kontextu znamená, že svět je zmanipulovaný proti mužům a pod vlivem feminismu. V podcastu často vystupuje i Andrew Tate a moderátoři se ho otevřeně zastávají.
Pearl (JustPearlyThings)
Hannah Pearl Davis, známá jako Pearl nebo JustPearlyThings, má na YouTube téměř 2 miliony odběratelů a vystupuje jako kulturní komentátorka s konzervativními názory. Ve svých videích často útočí na feminismus – například názvy jako „Feministky chtějí rovnost jen tehdy, když se jim to hodí“. Na Twitteru (X) sdílela i výroky typu: „Byl opravdu násilník, nebo jsi to z něj vytáhla ty?“
Zastává silně tradiční hodnoty – například tvrdí, že rozvody by měly být zakázány. I když YouTube její účet demonetizoval (tedy odstranil možnost vydělávat z reklamy), její videa dál sbírají stovky tisíc zhlédnutí.