
Elon, Beyoncé a placatá Země. Konspiračním teoriím věří 4 z 5 příslušníků generace Z, tvrdí nová studie
Popová zpěvačka jako „velekněžka satanistů“
Nejsou v tom sami. Obecný zájem o konspirační teorie roste, přičemž v posledním čtvrtletí vzrostlo vyhledávání „běžných konspiračních teorií“ přes Google o 245 %. Pro mnoho příslušníků generace Z se tyto konspirační teorie točí kolem celebrit, přičemž 77 % z nich věří, že celebrity „něco skrývají“.
Ale kdo by jim to mohl mít za zlé? S nedávnými skandály celebrit, jako je případ obchodování s lidmi P. Diddyho, případ Blake Lively versus Justin Baldoni a v podstatě vše, co se dělo v britské královské rodině za posledních deset let, se ukazuje, že se toho v zákulisí vyšších vrstev děje mnoho.
Mezi oblíbené konspirační teorie o celebritách patří teorie, že Beyoncé je členkou Iluminátů (věří tomu 31 %) a že Taylor Swift je satanistická velekněžka (věří tomu 1 z 7 příslušníků generace Z).
Zdroj: Giphy
Řídí USA Melania, nebo spíše ruská rozvědka?
Tyto konspirační teorie se rozšiřují i do politiky. Generace Z zpochybňuje, kdo je v americké politice skutečně u moci. Čtvrtina respondentů průzkumu EduBirdie věří, že má globální události pod palcem tajný světový řád, ale detaily jsou předmětem debaty: 1 ze 3 říká, že skutečným vládcem Ameriky je Elon Musk, 1 z 5 věří, že Trump byl naverbován ruskou rozvědkou, a 1 ze 6 je přesvědčen, že celou „show“ tajně šéfuje Melania Trump.
Některé konspirační teorie oblíbené generací Z mají větší opodstatnění než jiné: zatímco 67 % věří, že jejich chytré telefony tajně nahrávají jejich rozhovory (zpráva z roku 2024 zjistila, že už jedna společnost přiznala, že nás naše mobily skutečně poslouchají, aby nám posílaly cílenou reklamu), 1 z 8 příslušníků generace Z také věří, že Země je placatá. Inu, není každý den posvícení.
Jednoduchá vysvětlení konejší (ale i škodí)
„V nejistých časech instinktivně hledáme vzorce a spojitosti, i když neexistují. Konspirační teorie nabízejí pocit kontroly a ‚zasvěcené‘ znalosti, poskytující jednoduché odpovědi na složité otázky,“ komentuje výsledky David Robbins, odborník na chování generace Z a mediální analytik společnosti EduBirdie.
„Nicméně, i když se mohou zdát uklidňující, také podporují dezinformace a potenciálně škodlivé chování. Někteří příslušníci generace Z si uvědomují rizika: 24 % podporuje cenzuru konspiračního obsahu na sociálních sítích, zatímco 28 % jde ještě dál a prosazuje ověřování identity povinné pro všechny uživatele internetu.“
© The Standard Ltd