Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Nabíjení telefonu je běžnou součástí našeho každodenního života. Většina z nás ho připojí do zásuvky hned po vyčištění zubů, aby bylo vše připravené na další den plný sociálních sítí a prokrastinace. Děláme to automaticky, aniž bychom nad tím přemýšleli – tedy až do chvíle, kdy se objeví problém.
Michal Černý Autor
23. 3. 2025

Vše má svoji životnost...

V určitém bodě životnosti telefonu si začnete všímat, že baterie nevydrží tak dlouho jako dřív. Najednou se ocitnete v situaci, kdy neustále hledáte nabíječku, protože bez ní váš telefon přežije sotva půl dne. Osobně jsem poslední telefon používal asi čtyři a půl roku. Ke konci už jsem bez záložní powerbanky, kabelů a adaptérů nemohl vyrazit ven. Nejhorší na tom bylo, že telefon kromě mizerné výdrže baterie pořád fungoval celkem dobře (i když fotky, které pořizoval, byly katastrofální).

Rád bych si svůj současný telefon udržel co nejdéle v dobrém stavu – a v době, kdy se všichni snažíme šetřit, předpokládám, že i vy. Dá se ale vůbec zpomalit nevyhnutelný pokles kapacity baterie? Klíčem je podívat se na to, jakým způsobem své zařízení nabíjíme, a zjistit, zda mu náhodou nevědomky neškodíme.

Jak fungují baterie v telefonech?

Váš telefon využívá lithium-iontovou baterii – stejně jako notebook, tablet nebo elektrický zubní kartáček. Pokud máte elektrické auto nebo e-cigaretu, i ty běží na stejném principu.

Tato technologie se začala rozvíjet už v 70. letech a od 90. let se stala klíčovou součástí přenosné elektroniky, například ručních videokamer. Je oblíbená díky své vysoké energetické hustotě – baterie dokáže uložit hodně energie do malého prostoru, rychle se nabíjí a má delší životnost než jiné typy baterií.

Jak vlastně lithium-iontové baterie fungují? Baterie vytváří elektřinu prostřednictvím chemické reakce, která se při nabíjení obrací. Uvnitř jsou dvě elektrody – anoda (obvykle z grafitu) a katoda (z oxidu lithno-kobaltitého) – a elektrolyt, tedy vodivá látka. Při používání telefonu se ionty lithia pohybují od anody ke katodě a při nabíjení se vracejí zpět. Tento proces umožňuje baterii ukládat a uvolňovat elektrickou energii.

Bohužel, i když lithium-iontové baterie vydrží déle než jiné technologie, nejsou nezničitelné. Časem se opotřebovávají v důsledku elektrochemických procesů. Jakmile dosáhnou přibližně 500 nabíjecích cyklů (což odpovídá asi dvěma až třem letům používání), jejich kapacita začne výrazně klesat.

<Path> Když lenost není lenost, ale obava: Prokrastinace a tipy, jak se neflákat a udělat, co se nám vůbec nechceZdroj: Americká psychologická asociace, McLean Hospital

Jak prodloužit životnost baterie?

První chybou, kterou mnoho lidí dělá, je neustálé nabíjení telefonu na 100 %. Možná se vám zdá logické mít baterii stále plně nabitou, ale ve skutečnosti jí tím škodíte.

Tipy redakce

Podle odborníků je ideální udržovat nabití mezi 20 a 80 %. Když je baterie dlouhodobě na 100 %, dochází k jejímu zbytečnému namáhání, což urychluje její degradaci. Proto se doporučuje telefon nabíjet během dne a odpojit ho ještě před dosažením plného nabití. Nabíjení přes noc je pro baterii méně vhodné, protože se během celé noci zbytečně udržuje na maximální kapacitě.

Většina nových telefonů má funkce pro optimalizaci nabíjení. Například iPhony mají možnost „Optimalizované nabíjení baterie“, která upravuje nabíjecí cykly podle vašeho denního režimu. U Android telefonů existuje podobná funkce zvaná „Adaptivní nabíjení“.

Dalším faktorem, který baterii škodí, je teplo. Pokud se telefon při nabíjení zahřívá, může to urychlit jeho opotřebení. Proto se nedoporučuje používat telefon při nabíjení nebo ho nechávat pod polštářem či dekou. Stejně tak extrémní zima může baterii ublížit.

Dávejte si také pozor na rychlonabíječky. Ačkoli umožňují nabít telefon během pár minut, časté používání vysokého proudu může baterii zbytečně zatěžovat. Proto je lepší používat standardní nabíječky doporučené výrobcem. Levné nabíječky z neznámých zdrojů mohou dodávat nestabilní proud nebo způsobit přehřívání, což může vést až k poškození telefonu.

<Path> Hashtag neonacistické skupiny Proud Boys si díky Donaldu Trumpovi přivlastnili gayové. Twitter plní fotky líbajících se mužůZdroj:

Co nás čeká v budoucnu?

V minulosti bylo možné baterie snadno vyměnit – stačilo odklopit kryt telefonu a vyměnit ji za novou. Dnes jsou ale baterie často pevně zabudované a jejich výměna je složitá. To je jeden z důvodů, proč mnoho lidí po dvou letech raději koupí nový telefon, než aby se snažili vyměnit starou baterii.

Evropská unie se ale rozhodla s tímto trendem bojovat. Od roku 2027 budou muset výrobci telefonů zajistit, že baterie půjdou snadno vyměnit bez speciálních nástrojů nebo odborné pomoci. To by mohlo pomoci snížit množství elektronického odpadu a prodloužit životnost zařízení.

Do té doby nám nezbývá než se o své baterie starat co nejlépe. A pokud se vám nechce neustále hlídat nabití telefonu, možná je nejlepším řešením strávit méně času na mobilu – ale ruku na srdce, kdo by to chtěl?

Zdroj: © Independent Digital News & Media Ltd, independent.co.uk, engineering.mit.edu, electronics.howstuffworks.com, thedroidguy.com, sciencedirect.com, edmtunes.com, článek vytvořen s pomocí generativní AI (ChatGPT)

Populární
články

Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
Umělci začínají otevřeně kritizovat, že pod pódiem pravidelně vidí statický „les“ mobilních telefonů
TRENDY

„Děláte si srandu?!“ Umělci vytýkají generaci Z, že je mizerné publikum. Bude nutné zakázat mobily na koncertech?

Autor: Veronika Košťálková
Buranské a nevkusné? Záleží na úhlu pohledu...
STYL

Z „módního pekla“ na výsluní: (Bílé) ponožky do sandálů prý patří a historie to potvrzuje

Autor: Mirka Dobešová
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová
Observatoře na Roque de Los Muchachos
CESTOVÁNÍ

Jak jsme se na La Palmě „prošli“ po Mléčné dráze a zažili blízké setkání třetího druhu aneb Astroturistika v praxi i pro úplné laiky

Autor: Mirka Dobešová
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop