„Nejsem členem LGBT komunity, protože neexistuje. Je to jen zbytečná nálepka,“ říká zpěvák a pedagog Nathaniel Filip de Aras
Rozhovor
Zdroj: Nathaniel Filip de Aras/Se svolením
<Path>

„Nejsem členem LGBT komunity, protože neexistuje. Je to jen zbytečná nálepka,“ říká zpěvák a pedagog Nathaniel Filip de Aras

Komentářů a připomínek je pod našimi články v souhrnu opravdu dostatek, a protože se často jedná o společensky třaskavá témata, lze v nich najít pestrou směs názorů z celého spektra podpory i nenávisti. Občas slyšíme, že nepohodlné názory média jako my umlčujeme, proto sem tam vybereme někoho náhodně z davu a dáme mu příležitost promluvit nahlas v osobním rozhovoru. Tentokrát získal tuto možnost Nathaniel Filip de Aras. Nathaniel je pedagog, zpěvák a člen politické strany Koruna Česká. Vystudoval obor Pedagogika volného času na Střední pedagogické škole v Litomyšli, v bakalářském programu vystudoval obor Andragogika na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze a Náboženskou výchovu na Univerzitě Hradec Králové, taktéž má za sebou profesní magisterské studium Executive Management (MBA) a Business Law (LL.M.) na EDU Effective Business School. V magisterském oboru vystudoval Aplikovanou etiku na Univerzitě Karlově. Jak jeho postoj k LGBTQ+ komunitě ovlivnilo studium náboženství? Co konkrétně mu na současném queer prostředí vadí? A jak podle něj vypadá LGBT propaganda?
Michal Černý Autor
17. 3. 2025

Zaujalo mě, že máte náboženské vzdělání. Studoval jste náboženskou výchovu na univerzitě, a i dnes se zabýváte teologií. Má váš vztah k LGBTQ+ komunitě něco společného s náboženstvím, nebo jde čistě o vzdor proti tomu, co se dnes děje?

Náboženství do toho vůbec netahám, a když už, tak opravdu jen minimálně. Když se totiž k němu přistupuje správně, tak zjistíte, že je velice tolerantní. Ve výsledku může člověk v Bibli najít odpovědi úplně na cokoliv, je to něco jako Google. Když vás něco zajímá, tak najdete tisíc věcí pro, ale i tisíc věcí proti. Tím chci jen říct, že mě to nijak v otázce LGBT zásadně neformovalo.

Je nějaký náboženský směr, který je vám aktuálně sympatický? A když vás neformovala Bible, co to bylo?

Byla to Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů neboli mormoni. Dokonce jsem s nimi sloužil dvouletou misi v Anglii. Momentálně ale mám blízký vztah ke katolické církvi, takže o sobě někdy říkám, že jsem katolický mormon nebo mormonský katolík. Zní to zvláštně, ale já jsem člověk plný rozporů. Pro doplnění, jsem také zároveň homosexuál i konzervativec. Jde to proti sobě, ale nijak mi to nepřekáží. Ale jak říkám, náboženství mi pohled například na homosexualitu, vlastní i u jiných lidí, nikdy neutvářelo. Spíše naopak, bez toho bych byl možná ještě více kritický.

Co je tedy ta konkrétní věc, která vám ohledně queer prostředí vadí?

Je to přehnaný aktivismus a tvoření jakési virtuální komunity, která neexistuje. Je to pořád jen nějaká forma škatulkování. Já nejsem členem žádné LGBT komunity, nikam jsem se nehlásil. Stejně tak není žádná heterosexuální komunita. Ono se to pořád říká, možná aby se to všechno zjednodušilo, ale nechápu to.

Ano, ten protiargument může znít tak, že se skutečně jedná o zjednodušení. Označení „ LGBTQ+ komunita“ prostě srozumitelně a zapamatovatelně označuje specifickou část společnosti, kde se vyskytuje mnoho nových a leckdy složitých slov a pojmů...

Já to chápu, ale nemám to rád, protože to dává jistou nálepku, že ti lidé mají všichni stejný názor. Když se totiž řekne LGBT komunita, každý si okamžitě většinou představí pouze ty hlučné aktivisty. Což mi přijde, stejně jako samotný aktivismus, hodně škodlivé. Všichni moji známí, co jsou lesby či gayové, nemají zájem o to být v nějaké komunitě, aby se tak o nich mluvilo.

Aktivismus ale má být ze své podstaty nepřehlédnutelný. Je pravda, že někteří jednotlivci to mnohdy přeženou, což se ale děje v jakékoliv skupině. Nicméně samotný aktivismus je přeci v pořádku, pokud přináší těm, pro které je určený, výsledek v podobě například rovných práv. Slyšel jsem argument, že dnes už není LGBT aktivismus potřeba, protože podstatné věci jsou již vyřešené. S tím byste souhlasil?

Samozřejmě, z legislativního pohledu tu ještě nějaké mezery jsou, nic není dokonalé. Ale jako homosexuál nepotřebuji mít striktně manželství místo partnerství. Ta práva by ale rovná být měla, na tom se určitě shodneme i jako společnost. A že už není v případě LGBT lidí potřeba žádný velký aktivismus, s tím bych souhlasil. V zemích, kde je to skutečně potřeba, tak se skoro nikdo neodváží na to poukázat, natož aby šel demonstrovat.

<Path> Trans žena Andrea (23): „Trans lidé mají v Česku větší práva než gayové a lesby. Jsem vděčná za to, jaké u nás máme podmínky“Zdroj: Jan Witek

V mnoha těch zemích je problém, protože za veřejně projevené liberální názory leckdy čeká občany smrt...

To je pravda, ale ani u nás v republice nejsou žádné demonstrace za práva lidí v Saúdské Arábii apod.

Tipy redakce

Takové akce tu samozřejmě jsou, ale spíše nejsou mediálně či politicky zajímavé, proto se o nich nedozví tolik lidí. Mě ale zajímá jiná věc týkající se politiky. Vy jste totiž monarchista. Jak byste tedy v takovém politickém zřízení, pokud byste se dostal k moci, choval ke queer lidem?

To by se nejspíše jinak nelišilo od toho, co tu máme dneska. Opět, zavedl bych klidně rovná práva úplně ve všem. Co se týká homosexuálů, ti myslím už dneska nikomu nevadí. Když se nad tím ještě zamyslím, klidně bychom mohli nahradit slovo manželství úplně novým slovem, ať vyhovuje všem, ale na slovíčkaření bych se nezadrhával. To už je zbytečný aktivismus, který život stejně nijak nezlepší.

I vás se zeptám na něco, co se ve veřejné debatě stále zmiňuje, ale nedá se říct, že by mi někdo poskytl jasnou odpověď. Existuje podla vás „LGBT propaganda“? A jak se případně projevuje?

Určitě ano, ale spíše bych hovořil o přecitlivělosti. Dnešní mladší generace, která je co do počtu zastoupení LGBT osob největší, si všechno bere strašně osobně. Když takové lidi za něco zkritizujete, okamžitě to převedou na útok na jejich identitu nebo sexualitu, což vede k ještě hlasitějším protestům z jejich strany. Což je ta propaganda – protlačit a co nejvíce zviditelnit svoje přesvědčení, že jim záměrně ubližuje celý svět. A že čím radikálnější svoboda ve výběru identit a pohlaví, tím lépe se budeme mít.

Dneska už nestačí být „jen gay“. Podívejte se na všechny ty filmy a seriály. To, co se do nich cpe například ohledně pochybností o svém pohlaví apod., se ve skutečnosti týká strašně malého procenta lidí.

No, po celém světě to budou desítky až stovky milionů lidí, to není zase tak strašně málo. A jen v USA počet nebinárních a trans lidí lehce roste...

Podle mě je to hlavně způsobené tím, že se lidi nudí. Žijeme v blahobytu. Se studenty často řeším všechno to, o čem si tu povídáme, leckdy velmi otevřeně. Dokonce je mezi nimi jeden trans muž. A můžu říct, že všech těch zhruba 120 mých studentů se o čemkoliv podobném dokáže bavit úplně normálně bez hádek a agresivity, protože to berou vážně. Vím, že mládež nebere podobná témata na lehkou váhu. Na druhé straně tu pak jsou opět ublížení a ukřičení aktivisté, kteří tuhle klidnou a rozumnou debatu něčím rozbijí. A taky pozoruji, že ani ti studenti, kteří se o LGBT témata zajímají i ve svém volném čase, nebo je skutečně žijí na vlastní kůži, nemají k těmto aktivistům příliš kladný vztah.

Co se týká konkrétně trans lidí, opět nemám problém s tím, když někdo skutečně cítí, že se narodil do špatného těla, a potom roky pracuje na tom, aby ho kompletně změnil. Ale jakmile do toho vstoupí zákon jako například v Německu, tedy že si můžete libovolně měnit úředně pohlaví, jak se vám zlíbí, tak se z toho stala úplná fraška.

<Path> Aktivista Kryštof Stupka: „Smyslem boje za lidská práva je, aby lidé byli šťastní, včetně LGBTQ+ komunity. Aktivismus je rozhodně potřeba“ (2. část)Zdroj: Jan Witek

Tady jen dodám, že v Německu je skutečně mnohem jednodušší si změnit v úředních dokumentech pohlaví, ale nejde to ze dne na den. Nejprve proběhne tříměsíční lhůta, kdy si to člověk může rozmyslet, a po změně nastává roční lhůta, kdy člověk pohlaví změnit nemůže. Navíc tam jsou i nějaké věkové limity...

To ale nic nemění na tom, že pokud to budeme brát legislativně na lehkou váhu, což tenhle případ je, tak to je špatně. A navíc se do toho přidala i mediální debata nad tím, že o takových věcech by se mělo mluvit s malými dětmi, což mi přijde strašné. Chápu proto veřejnost, že takovou debatu pak kompletně odmítá. Stejně se to ale většinové společnosti vůbec netýká.

Celé společnosti se to možná netýká, ale celá společnost pak volí politiky, kteří schvalují zákony, jež ovlivňují životy LGBT lidí. Vše je propojené, takže takhle jednoduše odbýt to určitě nejde. Ale když už jsme u zákonů a školství, co například říkáte na nový RVP (rámcový vzdělávací program), jenž od roku 2027 zavádí LGTB témata ve výuce?

Zareaguji na argument a hned ho spojím s tím RVP. Souhlasím s tou politickou rovinou, ale stojím za tím, že s dětmi by se tranzice určitě probírat neměla. Ostatně nic by se nemělo dělat pod nátlakem. Pokud informace k člověku přijít má, tak se to i stane. Samozřejmě, nikdo neovlivní to, co učitel řekne svým žákům, ale mějme na paměti, že na prvním místě je názor či postoj rodičů, který musí učitel respektovat. Za žádných okolností nemůže jít učitel proti jejich výchově. Zavádět povinně něco takového ve školní výuce je podle mě jen další důsledek přílišného aktivismu, který, jak určitě vidíte, jen zbytečně rozděluje společnost.

Co bych zavedl plošně je například výuka tolerance a etických zásad. Etická výuka je teď mimochodem na vzestupu, už ji mají stovky základních a středních škol. Pokud je člověk zdravě tolerantní, tak to podle mě stačí. A to se může klidně učit už od školky, což by myslím nevadilo vůbec nikomu. Ale jakmile budeme debatu konkretizovat do LGBT směru, rozčílí to opět zbytečně mnoho lidí.

Zdroj: Redakce/Respondent (Nathaniel Filip de Aras)

Populární
články

Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Buranské a nevkusné? Záleží na úhlu pohledu...
STYL

Z „módního pekla“ na výsluní: (Bílé) ponožky do sandálů prý patří a historie to potvrzuje

Autor: Mirka Dobešová
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Umělci začínají otevřeně kritizovat, že pod pódiem pravidelně vidí statický „les“ mobilních telefonů
TRENDY

„Děláte si srandu?!“ Umělci vytýkají generaci Z, že je mizerné publikum. Bude nutné zakázat mobily na koncertech?

Autor: Veronika Košťálková
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová
Observatoře na Roque de Los Muchachos
CESTOVÁNÍ

Jak jsme se na La Palmě „prošli“ po Mléčné dráze a zažili blízké setkání třetího druhu aneb Astroturistika v praxi i pro úplné laiky

Autor: Mirka Dobešová
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop