
Ano, Mezinárodní den mužů ještě pořád existuje. Jaké téma letos přinese?
Mužství a zdraví
Listopad byl vybrán záměrně, protože podle oficiálních stránek jde o měsíc, který symbolicky rezonuje s tématy mužského zdraví (například díky kampani Movember). Mezinárodní den mužů (MDM) vznikl jako oslava pozitivní hodnoty, kterou muži přinášejí do světa, svým rodinám a komunitám. Má upozorňovat na důležité mužské vzory, šířit povědomí o mužském zdraví a otevírat diskuse o problémech, kterým muži v současnosti čelí.
Den mužů poprvé oslavili v Trinidadu a Tobagu v roce 1999. Aktuální podoba tohoto svátku vznikla ve Velké Británii roku 2010, kdy byl založen každoroční konferencí. Postupně se rozšířil do mnoha dalších zemí, včetně Singapuru, Austrálie, Indie, Spojených států, Jižní Afriky, Kanady, Maďarska nebo Moldavska.
Každý rok se MDM slaví 19. listopadu, což pro rok 2025 připadá na neděli. Konkrétní téma pro rok 2025 zatím ještě nebylo oznámeno, loňský ročník ale proběhl ve znamení „Pozitivních mužských vzorů“. Pořadatelé na svých stránkách uvádějí, že cílem dne je „sjednotit společnost v oslavě mužství a zdůraznit pozitivní přínos mužů pro společnost“. Mezi hlavní cíle patří péče o mužské zdraví, zlepšování vztahů mezi pohlavími a podpora rovnosti.
Dnes se Mezinárodní den mužů slaví po celém světě různými způsoby – od seminářů, festivalů a konferencí, přes školní aktivity až po televizní a rozhlasové programy nebo pochody a dobročinné akce. Lidé jsou vyzýváni, aby poděkovali a ocenili mužské vzory ve svém okolí.
I přesto se ale stále objevují hlasy, že mužský svátek je zbytečný nebo že zlehčuje důležitost ženského svátku. Britský komik Richard Herring například každoročně využívá kritických poznámek na adresu MDM jako příležitost k dobročinné sbírce. Komentáře lidí, kteří na svátek reagují negativně, proměnil v úspěšnou charitativní akci na pomoc obětem domácího násilí.
Mezinárodní den mužů se také zaměřuje na vážná témata jako je například prevence sebevražd. Statistiky totiž hovoří jasně – podle organizace Samaritans je číslo sebevražd mezi muži stále alarmující. Ve Velké Británii dosahuje mužská sebevražednost 17,1 případu na 100 tisíc obyvatel oproti 5,6 případu u žen. Nejrizikovější skupinou jsou muži ve věku 45 až 49 let.
Pro rok 2025 tedy pořadatelé vybízejí veřejnost, aby si tento den připomněla poděkováním a oceněním mužů, kteří jim jdou příkladem. A právě 19. listopad je vhodným okamžikem, kdy se zamyslet nad problémy, kterým muži čelí, a vyzdvihnout jejich pozitivní přínos pro společnost.