Gay vztahy pod lupou: Jaké výzvy řeší a proč můžou být seznamky pouhou pastí? „Nejdříve musíme akceptovat sami sebe,“ říká k tématu terapeut se zaměřením na LGBT+ seznamování
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Gay vztahy pod lupou: Jaké výzvy řeší a proč můžou být seznamky pouhou pastí? „Nejdříve musíme akceptovat sami sebe,“ říká k tématu terapeut se zaměřením na LGBT+ seznamování

Mají gayové jiné problémy ve vztazích než heterosexuální muži a ženy? S jakými obtížemi se svěřují terapeutovi a ostatním mužům ve sdílecí skupině a co může člověk dělat, když má pocit, že mu seznamky začínají nezdravě zasahovat do života? Vztahy, seznamování a taky zraněné duše jsme probrali s psychoterapeutem Michalem Nikodemem.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
6. 3. 2025

Vy jste donedávna pořádal něco, co jste nazýval mužské kruhy – queer setkání. Co bylo cílem této skupinové terapie, jestli tomu tak můžeme říkat? 

Nebyla to skupinová terapie, spíš takové setkávání, sdílecí prostor. Byla to otevřená skupina, kam mohl jednou za měsíc přijít kdokoliv, ať už opakovaně nebo jednou. Mužských skupin byl dostatek, ale gay skupiny nebyly. Tím, že jsem sám gay, jsem chtěl gay komunitě něčím přispět.

Teď už ale tuhle skupinu nenabízíte. Proč? 

Začalo se rozcházet očekávání těch, co chodili, s tím, co jsem nabízel. Muži hledali spíš prostor pro seznámení, někdo chodil víc „na čumendu“, sám moc nesdílel… Bylo tam hodně mužů, co neměli vztah a přáli si ho mít. Já ale nechci vytvářet prostor pro seznamování. To není oblast, které se věnuji. Tak jsem na jaře 2023 tahle setkání přestal dělat.

S jakými tématy muži na setkání přicházeli?

Se vztahy. S tím, že se nemohli seznámit, nebo se mohli seznámit, ale nevycházelo jim to. Pak s tématy různých závislostí. Ať už na Grindru, na alkoholu, na chemsexu.

Liší se nějak vztahové problémy v gay a hetero světě?

Možná vypadají jinak, třeba že gay muži mají sex na prvním rande a pak z toho nic není, ale v hetero světě se to děje taky. Typicky mají lidé seznam požadavků na partnera, a jakmile něco nesedí, tak vůbec nedají šanci dalším rande. Tohle je velmi podobné, ne-li stejné, jako v hetero světě. Ale jde o zástupný problém. Když se někdo nemůže seznámit nebo nemůže udržet dlouhodobý vztah, je to symptom, že je tam něco hlubšího, že nemá něco dořešeného.

Tipy redakce

Co se s tím dá potom dělat?

Nastupuje psychoterapie, skupinová terapie anebo třeba konstelační práce. Tam se zjistí, že příčina tkví např. v nevyřešených vztazích s rodiči. Nebo má někdo zranění z předchozího vztahu, které sám není schopen vidět a zahojit. A s každým dalším nepovedeným vztahem se to zranění znovu otevírá. S klienty na něj pak postupně přicházíme a hledáme cestu, jak se začít vztahovat s dalšími lidmi.

<Path> Grindr představil rozhraní pro web: Nabízí velké fotky, víc profilů a rychlý útěk, je ale jen pro „vyvolené“Zdroj: blog.grindr.com

Jak můžu zkoumat, jestli mám takové zranění?

Samozřejmě terapií. Ale pokud to člověk chce zkoumat sám, je nejlepší a asi jediný způsob meditace – pozorovat, co dělá mysl. Lidé si představují, že se meditací zklidní a budou v pohodě, ale je to naopak. Zklidněná mysl dostane prostor vypouštět na povrch věci, které v ní jsou schované. Začneme vnímat zranění, smutek, vztek. Někdo jde do agrese…

To zní strašidelně

Máme v sobě schované strašidelné věci. Od dětství. Máme je schované, abychom přežili, protože nebyl prostor je řešit. Když jsme pak ale v bezpečí, tak se to manifestuje navenek. My se teď bavíme o vztazích, ale může to být cokoliv. Máme zakořeněná přesvědčení, která si neseme z dětství a dospívání. V gay komunitě je častý nedořešený vztah s otcem, a tím pádem nedořešený vztah k sobě a své identitě, sexualitě. Ve vztahu jsme pak v napětí, neustále bojujeme a partnera odmítáme.

Zmínil jste, že se muži svěřovali se závislostí na Grindru. Co si o ní a této seznamce myslíte?

Je to zase symptom. Jako každá závislost. Grindr je nástroj, na kterém samo o sobě není nic špatného. Jde o to, jak ho používáme. Já jsem přes Grindr našel čtyřletý vztah, ale od roku 2018 ho nepoužívám. Ale rozumím tomu, že ho kluci používají. Někdo ho zapne, když je nadržený, někdo, když přijde do jiného místa a zajímá ho, kdo je kolem. Někdo říkal, že na tom tráví strašně moc času, jiný, že se třeba za den potká se třemi kluky a mají spolu sex.

<Path> Seznamka Grindr stane u soudu za sdělování HIV statusu uživatelů reklamním agenturámZdroj: theguardian.com

Co jste jim na to říkal?

Já nic, mluvili ostatní. Ale ptal jsem se, co jim to dává. Protože každá závislost člověku něco dává. A taky jsme hledali situace, kdy to nedělají. „Když sportuju, když jdu s někým na výlet, když vařím…“ Člověk si uvědomí, že to dělá jenom někdy, něco tím nahrazuje, něco hledá. Něco nového, lepšího, jiného. Je to konzum, který nás nikdy neuspokojí.

Dá se s tím bojovat?

Dá se s tím pracovat. První krok je sledovat, co dělám. Jak moc na tom trávím času, na jaké profily klikám, na jaké neklikám, na co se bojím kliknout, komu píšu, komu chci napsat… Postupně se tak dostanete k tomu, co vám Grindr dává. A s tím pak můžete dál pracovat. Třeba přemýšlet, jak to získat mimo seznamku.

Najít spojení na seznamce nebo sociální síti je otázkou pár minut, možná dokonce vteřin. Přesto se spousta lidí cítí osaměle. Z čeho to plyne?

Je to zase symptom. Pokud nejsme smíření sami se sebou, tak i když jsme ve vztahu, cítíme se osamoceni. A zároveň je to taková vlnovka – když jsme sami, chceme partnera, když jsme ve vztahu, chceme být sami, protože nemáme takovou svobodu.

Jak z toho ven?

Jít někam na terapii, na skupinu. Začít prozkoumávat, proč se tak cítím. Mám málo kamarádů? Jsou dostatečně motivující? Co je sociální skupina kolem mě schopná saturovat a co ne? A potom je opravdu velice důležité akceptovat sebe sama. Takového, jaký jsem. V jakékoliv situaci. Většinou chceme po druhých, aby nám naplnili, co nám chybí. Uznání, obdiv, lásku… Nejdřív se ale musíme naučit mít vztah sami se sebou. Se svými zraněními, závislostmi, fetiši, věcmi, které na sobě nemáme rádi. Grindr je dobrým zrcadlem – hledáme dokonalejší verzi sebe sama. A jsme zpět u těch seznamů.

Jak se dá překonat strach ze seznamování?

Strach se nedá překonat. Ale co můžete udělat, je, že ho vezmete za ruku jako kamaráda, kterého moc neznáte a trochu se ho bojíte, a půjdete s ním a začnete se seznamovat. Třeba napíšete na 5 profilů na seznamce. A vystavíte se nebezpečí, že vás někdo odmítne. Zažijete, že se nic nestane. Nebo vás to třeba neskutečně rozbije. A s tímhle materiálem potom meditujete nebo jdete na terapii, skupinu. Už to, že se tím zaobíráte a hledáte řešení, je vlastně ponaučení z chyb. Spousta lidí ale zůstává v pozici oběti a zodpovědnost za řešení odsouvá na druhé.

Ale řešení je vždycky ve mně?

Vždycky. Jedině. Jste jediný, kdo se může ovlivnit, a jste jediný, kdo se může poznat.

---

Michal Nikodem je psychoterapeut s 13letou praxí sídlící v Praze. Absolvoval řadu výcviků a psychologických i jiných seminářů v Česku, Itálii, Indii a dalších zemích. Kromě rozhovoru používá také techniku hypnózy nebo terapeutickou masáž. Ve své praxi se zaměřuje na vztahy – k partnerovi, práci, penězům, závislostem a hlavně k sobě samému.

 

Vztaholog Michal Nikodem
Foto: Michal Nikodem / se svolením
Zdroj: Michal Nikodem

Populární
články

Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Pornhub každoročně zveřejňuje přehled Pride Insights s daty o sledovanosti queer obsahu.
TRENDY

Kdo vládne gay filmům pro dospělé? Pornhub zveřejnil nejpopulárnější hvězdy roku 2025

Autor: Šimon Hauser
Jack Twist (Jake Gyllenhaal) a Ennis Del Mar (Heath Ledger) v jedné z klíčových scén filmu Brokeback Mountain (2005). Příběh o lásce dvou mužů, která vzniká na izolované pastvině ve Wyomingu, se stal symbolem queer reprezentace na filmovém plátně a změnil způsob, jakým Hollywood vypráví o intimitě, touze a vnitřním zápasu.
KULTURA

Nejslavnější gay romance všech dob znovu v kinech. Zkrocená hora zůstává jedním z největších příběhů queer kinematografie

Autor: Šimon Hauser
Politika podle něj není jen o sloganech, ale o konkrétních opatřeních. „Na rozdíl od jiných stran nabízíme řešení, která opravdu reagují na to, co mladou generaci trápí,“ říká.
LIDÉ

„V patnácti jsem chodil na plesy a politika šla mimo mě. Dnes vedu Mladé Pirátstvo a kandiduju do sněmovny,“ říká Kristián Sušer, trojka jihočeské kandidátky za Piráty

Autor: Šimon Hauser
Monika Pločová ví, jak vypadá závislost zevnitř. Dnes pomáhá lidem najít cestu zpátky k sobě i k životu bez útěků.
LIDÉ

„Při léčbě závislostí je klíčové, aby terapeut uměl odložit vlastní ego,“ říká žena, která závislost poznala na vlastní kůži a dnes lidem pomáhá skrze jedinečný léčebný program

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser

E-Shop