
Gay vztahy pod lupou: Jaké výzvy řeší a proč můžou být seznamky pouhou pastí? „Nejdříve musíme akceptovat sami sebe,“ říká k tématu terapeut se zaměřením na LGBT+ seznamování
Vy jste donedávna pořádal něco, co jste nazýval mužské kruhy – queer setkání. Co bylo cílem této skupinové terapie, jestli tomu tak můžeme říkat?
Nebyla to skupinová terapie, spíš takové setkávání, sdílecí prostor. Byla to otevřená skupina, kam mohl jednou za měsíc přijít kdokoliv, ať už opakovaně nebo jednou. Mužských skupin byl dostatek, ale gay skupiny nebyly. Tím, že jsem sám gay, jsem chtěl gay komunitě něčím přispět.
Teď už ale tuhle skupinu nenabízíte. Proč?
Začalo se rozcházet očekávání těch, co chodili, s tím, co jsem nabízel. Muži hledali spíš prostor pro seznámení, někdo chodil víc „na čumendu“, sám moc nesdílel… Bylo tam hodně mužů, co neměli vztah a přáli si ho mít. Já ale nechci vytvářet prostor pro seznamování. To není oblast, které se věnuji. Tak jsem na jaře 2023 tahle setkání přestal dělat.
S jakými tématy muži na setkání přicházeli?
Se vztahy. S tím, že se nemohli seznámit, nebo se mohli seznámit, ale nevycházelo jim to. Pak s tématy různých závislostí. Ať už na Grindru, na alkoholu, na chemsexu.
Liší se nějak vztahové problémy v gay a hetero světě?
Možná vypadají jinak, třeba že gay muži mají sex na prvním rande a pak z toho nic není, ale v hetero světě se to děje taky. Typicky mají lidé seznam požadavků na partnera, a jakmile něco nesedí, tak vůbec nedají šanci dalším rande. Tohle je velmi podobné, ne-li stejné, jako v hetero světě. Ale jde o zástupný problém. Když se někdo nemůže seznámit nebo nemůže udržet dlouhodobý vztah, je to symptom, že je tam něco hlubšího, že nemá něco dořešeného.
Co se s tím dá potom dělat?
Nastupuje psychoterapie, skupinová terapie anebo třeba konstelační práce. Tam se zjistí, že příčina tkví např. v nevyřešených vztazích s rodiči. Nebo má někdo zranění z předchozího vztahu, které sám není schopen vidět a zahojit. A s každým dalším nepovedeným vztahem se to zranění znovu otevírá. S klienty na něj pak postupně přicházíme a hledáme cestu, jak se začít vztahovat s dalšími lidmi.
Jak můžu zkoumat, jestli mám takové zranění?
Samozřejmě terapií. Ale pokud to člověk chce zkoumat sám, je nejlepší a asi jediný způsob meditace – pozorovat, co dělá mysl. Lidé si představují, že se meditací zklidní a budou v pohodě, ale je to naopak. Zklidněná mysl dostane prostor vypouštět na povrch věci, které v ní jsou schované. Začneme vnímat zranění, smutek, vztek. Někdo jde do agrese…
To zní strašidelně
Máme v sobě schované strašidelné věci. Od dětství. Máme je schované, abychom přežili, protože nebyl prostor je řešit. Když jsme pak ale v bezpečí, tak se to manifestuje navenek. My se teď bavíme o vztazích, ale může to být cokoliv. Máme zakořeněná přesvědčení, která si neseme z dětství a dospívání. V gay komunitě je častý nedořešený vztah s otcem, a tím pádem nedořešený vztah k sobě a své identitě, sexualitě. Ve vztahu jsme pak v napětí, neustále bojujeme a partnera odmítáme.
Zmínil jste, že se muži svěřovali se závislostí na Grindru. Co si o ní a této seznamce myslíte?
Je to zase symptom. Jako každá závislost. Grindr je nástroj, na kterém samo o sobě není nic špatného. Jde o to, jak ho používáme. Já jsem přes Grindr našel čtyřletý vztah, ale od roku 2018 ho nepoužívám. Ale rozumím tomu, že ho kluci používají. Někdo ho zapne, když je nadržený, někdo, když přijde do jiného místa a zajímá ho, kdo je kolem. Někdo říkal, že na tom tráví strašně moc času, jiný, že se třeba za den potká se třemi kluky a mají spolu sex.
Co jste jim na to říkal?
Já nic, mluvili ostatní. Ale ptal jsem se, co jim to dává. Protože každá závislost člověku něco dává. A taky jsme hledali situace, kdy to nedělají. „Když sportuju, když jdu s někým na výlet, když vařím…“ Člověk si uvědomí, že to dělá jenom někdy, něco tím nahrazuje, něco hledá. Něco nového, lepšího, jiného. Je to konzum, který nás nikdy neuspokojí.
Dá se s tím bojovat?
Dá se s tím pracovat. První krok je sledovat, co dělám. Jak moc na tom trávím času, na jaké profily klikám, na jaké neklikám, na co se bojím kliknout, komu píšu, komu chci napsat… Postupně se tak dostanete k tomu, co vám Grindr dává. A s tím pak můžete dál pracovat. Třeba přemýšlet, jak to získat mimo seznamku.
Najít spojení na seznamce nebo sociální síti je otázkou pár minut, možná dokonce vteřin. Přesto se spousta lidí cítí osaměle. Z čeho to plyne?
Je to zase symptom. Pokud nejsme smíření sami se sebou, tak i když jsme ve vztahu, cítíme se osamoceni. A zároveň je to taková vlnovka – když jsme sami, chceme partnera, když jsme ve vztahu, chceme být sami, protože nemáme takovou svobodu.
Jak z toho ven?
Jít někam na terapii, na skupinu. Začít prozkoumávat, proč se tak cítím. Mám málo kamarádů? Jsou dostatečně motivující? Co je sociální skupina kolem mě schopná saturovat a co ne? A potom je opravdu velice důležité akceptovat sebe sama. Takového, jaký jsem. V jakékoliv situaci. Většinou chceme po druhých, aby nám naplnili, co nám chybí. Uznání, obdiv, lásku… Nejdřív se ale musíme naučit mít vztah sami se sebou. Se svými zraněními, závislostmi, fetiši, věcmi, které na sobě nemáme rádi. Grindr je dobrým zrcadlem – hledáme dokonalejší verzi sebe sama. A jsme zpět u těch seznamů.
Jak se dá překonat strach ze seznamování?
Strach se nedá překonat. Ale co můžete udělat, je, že ho vezmete za ruku jako kamaráda, kterého moc neznáte a trochu se ho bojíte, a půjdete s ním a začnete se seznamovat. Třeba napíšete na 5 profilů na seznamce. A vystavíte se nebezpečí, že vás někdo odmítne. Zažijete, že se nic nestane. Nebo vás to třeba neskutečně rozbije. A s tímhle materiálem potom meditujete nebo jdete na terapii, skupinu. Už to, že se tím zaobíráte a hledáte řešení, je vlastně ponaučení z chyb. Spousta lidí ale zůstává v pozici oběti a zodpovědnost za řešení odsouvá na druhé.
Ale řešení je vždycky ve mně?
Vždycky. Jedině. Jste jediný, kdo se může ovlivnit, a jste jediný, kdo se může poznat.
---
Michal Nikodem je psychoterapeut s 13letou praxí sídlící v Praze. Absolvoval řadu výcviků a psychologických i jiných seminářů v Česku, Itálii, Indii a dalších zemích. Kromě rozhovoru používá také techniku hypnózy nebo terapeutickou masáž. Ve své praxi se zaměřuje na vztahy – k partnerovi, práci, penězům, závislostem a hlavně k sobě samému.

Foto: Michal Nikodem / se svolením