
Elon Musk volal po „legalizaci komedie“. Teď baví svět dotčenou reakcí na „brutální“ scénku, v níž jeho dvojník „vylepší“ setkání v Oválné pracovně
Bojovník za „legalizaci komedie“ promluvil
Scénku, kterou někteří označili za „brutální“, pořad SNL odvysílal v sobotu 1. března – komici tedy na prezidentské setkání Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, které proběhlo minulý pátek v Oválné pracovně, reagovali s maximální bezprostředností. Během nechvalně proslulé schůzky se ukrajinský vůdce ze strany amerického prezidenta a viceprezidenta J. D. Vance (místo potřebné pomoci) dočkal sdělení, že je „nevděčný“ a „neuctivý“.
Tvůrci skeče tento dějinný moment vylepšili po svém – nechali do Oválné pracovny vpadnout fiktivního Elona Muska v podání kanadského baviče Mikea Myerse. Ten se na schůzku vetřel, aby se oháněl motorovou pilou, skákal do vzduchu, vtipkoval a křičel „legalizujte komedii“. Komici tím naráželi na Muskovu rétoriku, která začala už jedním z prvních příspěvků, jež publikoval poté, co převzal Twitter pod vlastní křídla. V říjnu 2022 sklidil přes dva miliony pochvalných srdíček, když zveřejnil stručný tweet: „Komedie je nyní na Twitteru legální.“
Na konzervativní konferenci CPAC (Conservative Political Action Conference) v Marylandu, kde Musk vystoupil koncem letošního února, Trumpův oblíbenec kritizoval korektnost současné společnosti slovy: „Chceme mít smysl pro humor. Levice chtěla komedii postavit mimo zákon. Nemohli jste si dělat legraci z ničeho, takže komedie stála za hov*o. Legalizujte komedii!“
Zaměstnanec Big Balls a oddělení DOUCHE
Skeč SNL si dále vzal na paškál i Muskovo působení v Oddělení pro efektivitu vlády (Department of Government Efficiency, DOGE) – mezi vtípky se objevilo tvrzení, že Musk spolu se zaměstnancem jménem Big Balls založili ještě Oddělení pro zrušení dětské zdravotní péče a vzdělávání (The Department of Undoing Child Healthcare and Education, DOUCHE). Slůvko „douche“ se totiž ve slangové mluvě používá jako nadávka.
Nikoho asi nepřekvapí, že samotnému Muskovi scénka k smíchu nepřišla – přesto ale mnohé uživatele sítě X zarazila jeho reakce. Do příspěvku z neděle 2. března si napsal: „Humor selhává, když lže.“
Musk si tímto dvojím metrem rázem naběhl na ironické komentáře typu: „Chci, abyste legalizovali komedii, pokud se netýká mě, pak je prostě nepřijatelná.“
Jiný uživatel označil Muska za „nejvíc cringe člověka, jaký kdy existoval“.
Třetí komentující suše napsal: „To vysvětluje, proč jsi ten nejméně vtipný člověk v okolí.“
Že si humor vymýšlí? Co jiného mu zbývá…
V očích jednoho z nejbohatších mužů planety se veškeré použití nadsázky, satiry nebo fabulace zjevně rovná lhaní – a tudíž i selhání humoru jako takového. Kdybychom se Muskovou perspektivou dívali i na jiné situace, kdy si lidé dělali z aktuálního politického dění legraci, aby nemuseli plakat nad vlastní bezmocí, museli bychom tvrdit, že selhal i český odvážlivec, který za nacistické okupace nechal v Národní politice otisknout smyšlený inzerát znějící: „Vyměním protiplynovou masku za německo-český slovník.“
Když pomineme obecný fakt, že záměrně přehnaná scénka kolikrát umí nejvěrněji vystihnout podstatu věci, během válečných konfliktů je humor, který k holé pravdě přidává i trochu té kreativní fantazie, prakticky životně nutný. Okolní realita průměrného „diváka“ spíš děsí, paralyzuje a deprimuje – a z pravdivých skutečností zkrátka nejde vykřesat nic moc úsměvného. S trochou tvůrčí fantazie se ale smutné reálie dají všelijak vtipně nafouknout nebo překroutit – a právě v tom tkví akt svobody, který lidem dodává aspoň malou, úlevnou jiskřičku naděje.
V posledních dnech se stáváme svědky toho, že selhává kde kdo a kde co. Ale humor? Ten se naopak tříbí, takřka v přímém přenosu. A dokud nemalé části lidstva dodává naději, že ještě není tak zle, když můžeme vtipkovat nahlas, rozhodně se nedá říct, že by svoji funkci plnil špatně. Na rozdíl od jiných.