„Přílišné spojování pojmů síla a mužství často vede ke ztotožňování mužství a moci,“ říká Tomáš Pavlas, zakladatel projektu Genderman
Rozhovor
Zdroj: Pexels/se svolením
<Path>

„Přílišné spojování pojmů síla a mužství často vede ke ztotožňování mužství a moci,“ říká Tomáš Pavlas, zakladatel projektu Genderman

Tomáš Pavlas je odborník na genderovou rovnost, který se věnuje zkoumání mužských rolí a jejich proměn v dnešní společnosti. Po studiu techniky na ČVUT se vydal směrem humanitních věd a jako jeden z prvních se v Česku začal věnovat tématu mužské identity. Na Fakultě humanitních studií UK deset let vedl kurz Kritická mužská studia. Pracuje v Otevřené společnosti, o. p. s., a stojí za projektem Genderman, který podněcuje muže k podpoře a prosazování rovnosti žen a mužů.
Michal Černý Autor
25. 2. 2025

Původně jste studoval technický obor na ČVUT. Co vás přitahovalo na genderových studiích a proč jste se rozhodl přejít z technického světa do této oblasti?

Těch důvodů je více. Technické vzdělání, a to je kybernetika hodně široký obor, jsem vnímal jako nedostatečné. Chtěl jsem si doplnit rozhled v humanitních vědách. Zároveň jsem již v té době dost přemýšlel o maskulinitě. Tehdy se otevíral první magisterský obor genderových studií na Fakultě humanitních studií Karlovy univerzity. Genderová studia mají velmi „horizontální“ charakter, dotýkají se historie, sociologie, filozofie, práva, psychologie atd. S odstupem času mohu říci, že studium má očekávání splnilo. Na katedře jsem poznal skvělé osobnosti, které mi pomohly rozšířit si obzory. S dalším odstupem času jsem, jako externí lektor, sám vedl kurz mužských studií. 

Ten jste převzal v roce 2009. Co bylo tehdy vaším cílem? Co si měli studenti z vašeho kurzu odnést?

Mým cílem bylo zprostředkovat studujícím detailnější vhled do představ o mužství, seznámit je nejprve s klasickými pojmy a analýzami maskulinit a probádat různé proudy mužských hnutí s jejich motivacemi a východisky. Také jsem chtěl věnovat pozornost specifičnosti našeho prostředí a společnosti, její unikátní historii, která například v období státního socialismu měla specificky utvořenou veřejnou a domácí sféru, což se výrazně odrazilo na chápání i prožívání maskulinity a feminity.      

V letech 2015–2020 jste byl také členem výkonného výboru Genderové expertní komory ČR. Jaké problémy nebo témata jste ve výboru v této době řešili a jsou aktuální i dnes? 

Hlavní problém byl a je naše státní reprezentace, která některé věci zkrátka přehlíží. Kdyby náš stát fungoval více racionálně, využíval by know-how, které je členkami a členy Genderové expertní komory dávno vymyšlené. Chcete-li v 21. století dělat dobrou politiku, chcete-li stačit nejvyspělejším státům, nemůžete tyto znalosti ignorovat. V tom vidím velký význam a přínos této komory, a proto jsem se také na jejím ustavování spolupodílel.

Otevírat oči se snažíme vlivným mužům, zejména politikům, také projektem Genderman.

Kdo je vlastně Genderman a proč by muži měli o tento titul usilovat? A nejen ti, kteří spadají do kategorií politických či veřejně známých osobností. Co dělá Gendermana výjimečným?

Genderman je muž, který, ačkoliv žije v prostředí, které jej chápe jako normu člověka, tuto výhodu neakceptuje a odmítá ji. Navíc se snaží ostatním, mužům zejména, předestírat, proč je to důležité. Titul Genderman roku, to byl nápad, jak můžeme jako nevládní organizace s malým rozpočtem udělat efektivní kampaň. Jádro iniciativy Genderman je v diskusích speciálního formátu, na kterých se muži společně s ženami probírají na nás navalenými a uvalenými představami o mužství a snaží se dobrovolně definovat takové postoje, které budou fér. Z desítek diskusí vzešlo dost postřehů a návrhů, co by muži mohli/měli/musí dělat, aby se s klidným pocitem na sebe mohli podívat do zrcadla. Vše je shrnuto v policy paperu Muži a moc ve veřejné sféře.

<Path> Sorry, Rambo, tvrďáci už neletí. Novým ideálem mužství je „měkký muž“. Čím se vyznačuje?Zdroj: courtauldian.com, cs.wikisource.org, thefilmagazine.com, chronicle.com, the-take.com, brandgenetics.com, researchgate.net, .tandfonline.com, worcester.ac.uk

Mnozí dnešní muži mají pocit, že aby se na sebe mohli do zrcadla podívat, musí „něco změnit“. A tak hledají svou mužskou sílu a maskulinitu, třeba i prostřednictvím různých kurzů. Mají podle vás potenciál skutečně pomoci mužům najít jejich vlastní identitu? A jaká vlastně je, nebo by měla být, identita muže?

O velké části těchto komerčních iniciačních mužských kurzů si myslím, že kdyby jejich účastníci místo nich investovali čas například do přečtení a promyšlení knihy Druhé pohlaví od Simone de Beauvoir, bylo by to mnohem přínosnější. Ty kurzy navíc často staví na falešné představě aktuální krize mužství. To je velmi zajímavý manipulativní fenomén. Těžko vystavíte dobrý kurz na falešném východisku, byť vaše motivace může být pozitivní. Já raději než pojem identita používám pojem subjektivita, aby bylo jasnější, že to, kým jsem, je do nějaké míry vždy částečně odvozené i od prostředí, ve kterém žiji. Dobrý člověk musí zohledňovat ve svém jednání, co se děje v jeho okolí. Z toho mi vyplývá, že jako muž v současném Česku musím být feminista.

Zmiňujete falešnou představu krize mužství. Někteří muži se ale právě kvůli této krizi potýkají i s toxickou maskulinitou, která může být zdánlivou cestou k tomu, „jak být muž“. Jak se s těmito představami mají muži vypořádat, aniž by ztratili pocit vlastní identity a síly?

Zdá se mi, že přílišné spojování pojmů síla a mužství často vede ke ztotožňování mužství a moci. Co je to síla? Reprezentuje ji například politik, který se snaží vystupovat jako alfa samec, aktuálně třeba Robert Fico? Síla je přece schopnost sebereflexe, ochota jít proti proudu, je-li to třeba, ale také schopnost vzájemnosti a solidarity. Síla je schopnost kritického myšlení a jeho využívání i v přemítání o sobě samém. Nebudu-li si vlastní identitu budovat snižováním důstojnosti někoho druhého, žádnou sílu neztrácím, právě naopak. 

<Path> Honza a Tomáš: "Z focení jsme byli nervózní. Je to pro nás něco nového!"Zdroj: Spolupráce/LUI X ZALANDO

Přesto tradicionalisté stále více „straší“ tím, jak se ze společnosti vytrácejí „praví muži“ – ať už to tedy z jejich pohledu znamená cokoliv. Mužství ale samozřejmě stejně jako všechno prochází vývojem. Jací budou (či měli by být) podle vašeho názoru muži za 15–20 let? 

Muži jsou heterogenní skupina. Je spousta vlastností a postojů, které mají podobnější například muži a ženy obdobného věku či vzdělání než muži jako skupina versus ženy jako skupina. Když jsem mluvil o nerovnosti žen a mužů, na niž se v Otevřené společnosti, o. p. s., zaměřujeme, je třeba dodat, že aby někdo byl vnímán jako ten „pravý muž“, měl by se vymezit vůči jiným, nedostatečným mužům. Gayové byli, a stále do značné míry jsou, právě těmito muži, vůči kterým se takzvaní „alfa samci“ takzvaně „statečně“ vymezují, protože samostatně, sami za sebe, to nezvládnou. To je třeba mít na paměti, lépe pak pochopíme, proč se například o uprchlících mluví tak, jak se o nich mluví. Nebo o bezdomovcích či o Romech. I muži, a zejména ti, kteří nejvíce zapadají do normy a obsazují nejvýznamnější funkce, tedy bílí heterosexuálové ze střední třídy, by jednoduše měli být schopni toho, co očekáváme, minimálně od osvícenství, od člověka jako takového. Řečeno slovy Immanuela Kanta: vykročit se sebou samým vstříc zaviněné nesvéprávnosti. Pokud mají dost síly, historické souvislosti mužské nadvlády by jim v tom neměly zabránit.

Zdroj: Tomáš Pavlas

Populární
články

Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Buranské a nevkusné? Záleží na úhlu pohledu...
STYL

Z „módního pekla“ na výsluní: (Bílé) ponožky do sandálů prý patří a historie to potvrzuje

Autor: Mirka Dobešová
Umělci začínají otevřeně kritizovat, že pod pódiem pravidelně vidí statický „les“ mobilních telefonů
TRENDY

„Děláte si srandu?!“ Umělci vytýkají generaci Z, že je mizerné publikum. Bude nutné zakázat mobily na koncertech?

Autor: Veronika Košťálková
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová
Observatoře na Roque de Los Muchachos
CESTOVÁNÍ

Jak jsme se na La Palmě „prošli“ po Mléčné dráze a zažili blízké setkání třetího druhu aneb Astroturistika v praxi i pro úplné laiky

Autor: Mirka Dobešová
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop