Zapomínání, zvracení i krevní sraženiny. Jak vypadá tranzice v Nepálu, kde si trans ženy „ordinují“ hormony na základě „recenzí“ od kamarádek?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Zapomínání, zvracení i krevní sraženiny. Jak vypadá tranzice v Nepálu, kde si trans ženy „ordinují“ hormony na základě „recenzí“ od kamarádek?

Sanju Mahato se na doporučení svých kamarádek vypravila z Nepálu do Indie – překročila hranici, vydala se do lékárny a po několika minutách odešla s léky na hormonální terapii. Nikdo se jí na nic neptal. Nikdo jí neporadil s dávkováním. Šlo to snadno, což Mahato uvítala jako příjemnou změnu – v jejím rodnému městě Birgunj totiž hormonální přípravky pro trans osoby nemají na skladě.
Veronika Košťálková Autor
10. 2. 2025

Vyšší sebevědomí i zdravotní komplikace
Poté Mahato začala léky užívat. Každým dnem se její tělo více přibližovalo tomu, jaké chtěla mít. Rostla jí prsa. Žíly na rukou začaly vypadat jemněji. Získávala vyšší sebevědomí. Pak ale přišly komplikace: nevolnost, zvracení, únava. Přibrala asi 25 kilogramů a začala zapomínat. Trápily ji ledvinové kameny a potřebovala operaci, ale kvůli hormonální terapii se jí ztenčily žíly natolik, že lékař zákrok zamítl kvůli riziku nadměrného krvácení.

Nejvyšší soud v Nepálu v roce 2007 rozhodl, že zavede třetí oficiální možnost sebeurčení pohlaví (změna byla provedena speciálně s ohledem na transgender osoby), ale reálný proces tranzice zůstává i nadále obtížný. Chirurgické zákroky (tzv. gender-affirming surgeries) jsou postavené mimo zákon a léků na hormonální terapii je nedostatek – stejně jako lékařů kvalifikovaných k jejich předepisování.

Místo lékaře rady kamarádek
Trans ženy tím pádem spoléhají na hormonální terapii, kterou si „předepisují“ samy. Léky často nakupují v lékárnách za hranicemi v Indii. (Pro trans muže je přístup k maskulinizačním hormonům obtížný i v Indii). Tato léčba sice pomáhá se změnou pohlaví, ale nese s sebou značná zdravotní rizika, včetně život ohrožujících komplikací.

Global Press Journal vyzpovídal v Birgundži šest transgender žen, které překročily hranici a koupily si hormonální léky v Rakšaule. Udělaly to bez konzultace s lékařem – řídily se především radami svých kamarádek, které už hormonální léčbu podstoupily, a tím pádem mohly předat instrukce, kde co sehnat a jaké vedlejší účinky očekávat.

<Path> Jedna z prvních trans žen pocházela z českého pohraničí. Co se od dob její tranzice před téměř 100 lety u nás (ne)změnilo?Zdroj: theguardian.com, nicic.gov, reuters.com, queergeography.cz, ct24.ceskatelevize.cz, historyvshollywood.com, them.us, britannica.com

Podle Madhusudana Kafleho, pracovníka veřejného zdravotnictví z Káthmándú, jde o dost problematický jev. Kdo užívá hormony bez lékařské indikace, může si způsobit vážná zdravotní rizika, včetně kardiovaskulárních onemocnění, krevních sraženin, a dokonce i rakoviny. Někteří laici navíc užívají nesprávné léky nebo míchají různé druhy. „Trans [lidé] už tak bojují s psychickou diskriminací a stigmatizací – a náhodné užívání hormonů přidává další komplikace,“ upozorňuje.

I lék na akné může být nebezpečný
Selina Chaudhary, trans žena z Birgundže, začala na radu své transgender kamarádky z Indie užívat Diane-35, hormonální blokátor. Chaudhary si lék koupila v Raxaulu a začala každý den užívat dávku, již považovala za správnou.

Zpočátku se zdálo, že je vše v pořádku. Pak Chaudhary pocítila, že se zhoršilo její duševní zdraví. Později se u ní objevil diabetes a přidaly se problémy se štítnou žlázou. Tyto komplikace si s užíváním hormonů nijak nespojovala. Jednoho dne ji silně bolela noha a začala modrat. Nechala si ji vyšetřit v Indii a lékaři zjistili krevní sraženinu, kterou podle nich způsobilo její neregulované užívání Diane-35.

Nyní čtyřicetiletá Chaudhary říká, že kvůli negativním účinkům hormonů bude po zbytek života odkázaná na užívání léků na kompenzaci cukrovky a nízkého krevního tlaku.

Diane-35, který se v nízkých dávkách používá k léčbě akné, může při určitých dávkách rychle vyvolat tělesné změny. Endokrinolog z Káthmándú Dr. Sunil Pokharel ale varuje, že nadměrné užívání nese svá rizika. „Lidé se chtějí změnit přes noc,“ komentuje.

Tipy redakce

Lékárna bez lékárníka? Běžná praxe
Indie sama sebe označuje za „lékárnu pro svět“. Dodává přibližně 20 % světových léčiv, včetně čtvrtiny léků ve Velké Británii a 40 % generických léků ve Spojených státech.

Nepál je na Indii v oblasti dodávek léků silně závislý. Obě země mají své předpisy, co se se prodeje léků týče, ale jejich uplatňování často bývá laxní. Indické zákony vyžadují, aby byl v lékárnách přítomen lékárník, ale často tomu tak není. Dostupnost levných generik v Indii způsobuje to, že je trh na hranicích nasycen zejména levnějšími variantami a snadno si koupíte léky bez lékařského předpisu.

Poptávka po hormonech roste
Prasad Tiwari, majitel lékárny v Raxaulu, říká, že v posledních sedmi letech došlo k prudkému nárůstu poptávky po hormonech. Prodejci vydávají léky bez předpisu a bez informací o vedlejších účincích. Podle Tiwaruho jim jde především o výdělek – a o Diane-35 je zájem.

Narayan Prasad Dhakal, generální ředitel nepálského ministerstva pro správu léčiv, říká, že v Nepálu je k dispozici hormonální léčba pro trans lidi, její vedlejší účinky ale vláda nesleduje.

Dr. Prakash Budhathoki, mluvčí nepálského ministerstva zdravotnictví, tvrdí, že se vláda snaží situaci zvládnout: „Snažíme se kontrolovat jejich užívání, protože existuje mnoho negativních účinků.“ Podrobnosti o plánech vlády na regulaci ale neposkytl.

Snadný přístup? Nezbytnost
Sona Gupta se rozhodla, že touha po tranzici převažuje nad riziky. Přála si mít hebké vlasy a hladkou pleť – jak jí kamarádky slibovaly v souvislosti s hormonální léčbou. Jejich varování, že by to mohlo vést ke zdravotním problémům, smetla ze stolu. Říká, že během několika měsíců po zakoupení hormonálního léku v Raxaulu měla ženštější hlas, méně ochlupení a zářivou pleť.

Ale stejně jako Mahato zažívá nevolnost, únavu, častější pocit hladu, nízký krevní tlak – a občas dokonce omdlévá. Pracuje jako tanečnice, kvůli závratím a vyčerpání proto raději neužívání léky před vystoupeními. Zvažovala, že se o správném dávkování poradí s lékařem v Káthmándú, ale obává se diskriminace – a to nejen ze strany lékařů, ale také ze strany ostatních pacientů v nemocnici. Za nejbezpečnější variantu považuje, když si jede pro prášky do Indie a léčí se sama.

Mahato říká, že strávila čtyři roky mícháním různých léků: Sunaulo Gulaf, Ovral G a Nilocon White. V jednu chvíli dokonce přešla na injekce, i když si nepamatuje, o jaký typ se jednalo. To vše dělala bez konzultace s lékařem. Pak přešla na tablety Estradiol a zůstala na nich dalších pět let. Pamatuje si doby, kdy pro ni užívání hormonů za účelem tranzice znamenalo vše, ale důsledkem bylo i příliš mnoho zdravotních komplikací.

V době tohoto rozhovoru je přestala brát úplně, stále však věří, že jsou důležité. „Snadný přístup je nezbytný.“ Obratem ale dodává, že je potřeba, aby existovala určitá odpovědnost. „Pokud hormon způsobí komplikované onemocnění, kdo převezme zodpovědnost?“

Pro Worldcrunch připravila Sunita Neupane.

Zdroj: worldcrunch.com, jsmetransparent.cz, business-standard.com

Populární
články

Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Existují jídla, která vám zvýší hladinu oxytocinu, tedy vás udělají šťastnějšími? Ano
TĚLO & MYSL

Znáte potraviny, které zvyšují hladinu „hormonu dobré nálady“? Jsou doslova všude kolem nás

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Je na gay páry jako plnohodnotné rodiče česká společnost plně připravena?
LIDÉ

„Když lidé poznají gay páry osobně, přestává jim vadit, že mají dítě,“ říká Jakub, který s partnerem vychovává adoptovaného syna

Autor: Michal Černý
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Za pozvánku na večírek pro „normální gaye“ sklidili američtí queer republikáni vlnu posměchu a kritiky
AKTUALITY

Konzervativci uspořádali večírek pro „normální gaye“. Slibovali koktejly a „zdravý rozum“, teď sklízí posměch i „ohromující zájem“

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop