„Není to teta, ale je to rodina,“ říká gay o náhradní matce svého dítěte. Díky této „bojovnici“ se s mužem stali rodiči po 20 letech vztahu
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

„Není to teta, ale je to rodina,“ říká gay o náhradní matce svého dítěte. Díky této „bojovnici“ se s mužem stali rodiči po 20 letech vztahu

Něco úžasného, co vám a vašemu protějšku ukáže „zcela novou úroveň lásky, obětavosti, odhodlání a síly“ – tak popisuje založení rodiny díky altruismu surogátní matky Kevin Bennett, autor youtubového kanálu KPB. Hrdý gay a novopečený otec se o radost z dcery dělí nejen s manželem Michaelem, se kterým tvoří pár už dvě dekády, ale také se všemi, kdo se chtějí o náhradním mateřství dozvědět více. Natočil totiž sérii videí, která zájemcům přiblíží, jaké to doopravdy je, když si vyberete právě tuto cestu k rodičovství. Přestože celý proces trval čtyři roky a „papírově“ stále není u konce, Kevin nešetří superlativy.
Veronika Košťálková Autor
7. 2. 2025

Dva přírůstky do rodiny – dcera a náhradní matka
„Nemůžu uvěřit, že teď zůstane s námi,“ říká Kevin o dvouapůlměsíční dceři, kterou s manželem Michaelem nedávno přivítali ve svém životě. Náhradní matku na YouTube popisuje jako „bojovnici“ a váží si její obětavosti o to víc, že se vhodnou „adeptku“ zdaleka nepovedlo najít napoprvé.

„Skutečnost, že se rozhodla to pro nás udělat, je prostě výjimečná,“ říká na adresu ženy, která bude mít v životě holčičky vyhrazené speciální místo. „Je to zvláštní druh vztahu, který nemá jméno. Není to sestra, teta ani sestřenice, ale je to rodina. Jsme pravidelně v kontaktu,“ přibližuje vzájemné pouto.

Shánění informací? Jen pro trpělivé
K založení tematického youtubového kanálu Kevina inspiroval především fakt, že s Michaelem poměrně těžko sháněli informace o tom, co surogátní mateřství v praxi obnáší. „Knihy neexistují a online podpora je omezená. Abyste našli, co potřebujete, musíte si někde zařídit členství nebo procházet příručky,“ popsal situaci, jaká teď panuje ve Spojeném království.

Gay páru se osvědčila platforma Surrogacy UK, kterou Kevin popisuje jako „Facebook pro náhradní matky a pro lidi, kteří chtějí náhradní matky“. Než se obě strany vzájemně „oťukají“, obvykle to trvá aspoň tři měsíce. „Veškerou moc má náhradní matka. Ona si vybírá, jak chce pomáhat, je to altruistická záležitost. Má pokryté všechny své náklady – a víc nic,“ připomíná Kevin základní etické pravidlo, tedy že surogátní matka v žádném případě nesmí odnosit dítě za úplatu.

Nouze o surogátní matky trvá
Podle Helen Prosser, spoluzakladatelky Brilliant Beginnings, tedy první organizace ve Spojeném království, která nabízí plně řízenou cestu k náhradnímu mateřství, rodiče musí počítat s tím, že složitosti nekončí ani narozením dítěte – po porodu musí ještě šest až devět měsíců řešit potřebné právní kroky (Kevin s Michaelem proto nyní čekají, než je soud oficiálně uzná jako otce holčičky). Celý proces náhradního mateřství v britských poměrech zabere dva až tři roky – a zájemci musí počítat s „masivním nedostatkem“ žen, které jsou ochotné se stát surogátní matkou. A jak vypadá situace v našich končinách?

Tipy redakce

Právní úprava v Česku? Stále v procesu
Přestože v Česku žijí heterosexuální i stejnopohlavní páry, které už institut náhradní matky využily k založení rodiny, stále zde chybí právní úprava, která by celou tuto problematiku ošetřovala. V praxi to znamená, že je surogátní matka po porodu dítěte zapsána do jeho rodného listu, posléze se novorozeněte vzdá a po uplynutí šestinedělí dá souhlas k adopci. Dohodu s párem, jemuž potomka odnosila, si tak kdykoli může rozmyslet – a její splnění není nijak vymahatelné.

<Path> Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první posledníZdroj: Jakub a Lukáš Horákovi

Na přípravě zákona, který by náhradnímu mateřství stanovil jasné meze, a vyňal ho tak z právní šedé zóny, pracuje ministerstvo spravedlnosti už od roku 2023, a to ve spolupráci s resortem zdravotnictví. Norma pravděpodobně bude stanovena velmi přísně, aby prošla i přes konzervativní poslance, jimž se celý institut náhradního mateřství příčí (v loňském roce dokonce padaly i seriózní návrhy, ať se tyto dohody postaví mimo zákon – jako odnož „obchodu s dětmi“).

Slibovaná restriktivnost by se bohužel měla dotknout i stejnopohlavních párů – aby byla zákonná úprava takzvaně „průchozí“, náhradní mateřství bude bráno jako legitimní nástroj pouze pro heterosexuální páry.

Zdroj: thepinknews.com, aperio.cz, novinky.cz, seznamzpravy.cz

Populární
články

Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI

E-Shop