„Táta mi řekl, že jela do speciálních lázní,“ vypráví muž o maminčině odchodu. Rodičům milosrdné lži s odstupem nezazlívá
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

„Táta mi řekl, že jela do speciálních lázní,“ vypráví muž o maminčině odchodu. Rodičům milosrdné lži s odstupem nezazlívá

O upřímnosti a vztazích v rodině jsme si povídali s mužem, který si není jistý tím, že je přímost vždy nejlepším řešením. Mlčky prošel coming outem mamince a v pavučině lží strávil většinu dětství, když se ho rodiče snažili chránit před realitou. Jak se na pohádky a polopravdy dívá nyní, z pozice dospělého?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
7. 2. 2025

rozhovoru, který na LUI vyšel minulý týden, jsme spolu mluvili o tvém vkusu a o tom, jak tě přijímá okolí, když jsi sám sebou i na pohled – tedy, že například máš rád upravené a nalakované nehty nebo že nosíš šperky, a to často dámské. Specificky jsme si povídali o zásnubním prstenu po mamince a domluvili jsme se, že si o rodině ještě řekneme víc. Jak vzpomínáš na dobu, kdy byla maminka ještě s vámi?

My jsme byli opravdu úplně normální rodina. Poslední dobou mám pocit, že každý vyrůstal v nějakých hádkách rodičů, ale já ne. Jestli se naši hádali, tak jsem o tom nevěděl a řešili si to v soukromí. Jsem jedináček, a navíc vymodlené dítě. Celý život jsem poslouchal dokola historku o tom, jak se naši snažili o dítě dvanáct let, ale nedařilo se jim. Až najednou, když už to vzdali, jsem se najednou zjevil. A taky se o mně říká, že to mi vydrželo dodnes, protože já opravdu všude chodím pozdě. (smích)

Pocházím z rodiny, která nikdy neměla dluhy – nebo opět platí to, že jsem o tom možná nevěděl. Naši mě jako dítě nezatěžovali dospělými problémy.

Měl jsi pocit, že ti nic nechybí? Materiálně ani emočně?

Přesně. Když se spolužáci třeba bavili o tom, že někdo má zaracha nebo že ho rodiče „zabijou“ za známku, já jsem věděl, že mě se to netýká a naplňovalo mě to vnitřním klidem. Když se mi něco nepovedlo, nikdy jsem neměl průšvih ve smyslu, že by na mě doma křičeli nebo že by mě nějak trestali. A já jsem ani nebyl zlobivé dítě, neprožil jsem vzdorovitou pubertu, takže musím říct, že jsem vyrůstal opravdu v klidu a pohodě.

Přesto jsi ale prožíval náročné stavy. Naznačil jsi nějaké existenciální myšlenky. Co vede dítě nebo dospívajícího kluka k hloubání nad smyslem života?

Já jsem hodně přemýšlel nad nějakou mojí úlohou, smyslem, co vlastně dělám na světě a proč. Připadal jsem si divný a jiný. Dlouho jsem o tom nemluvil, protože jsem ani nevěděl jak. Jako bych předstíral skoro každou situaci. Když jsme se třeba s klukama bavili venku před školou nebo když mě táta vzal na plavání nebo mamka na nákupy: všude jsem měl pocit, že jsem tam nepatřičný, že to nejsem já, že hraju roli, abych prošel úkolem, ale nebyl jsem přítomný.

Takhle hluboce jsi nad tím uvažoval už jako žák?

Neuměl jsem to takhle pojmenovat. Spíš jsem byl dost často smutný, ale smál jsem se, protože mi to přišlo vhodné. Chtěl jsem zapadat a chtěl jsem rodičům dělat radost. Tak jsem se zapojoval do aktivit se spolužáky a dělal, co se pro mě naplánovalo, ale uvnitř mě bylo něco mrtvého. Často jsem nemohl spát a čím jsem byl starší, to bylo horší, protože ty myšlenky byly složitější a složitější.

<Path> Homosexualita jako následek traumatu? Rodina dospělého gaye nepřijala coming out. Důvody hledají v tom, co se mu stalo jako dítětiZdroj: Anonymní respondent, redakce

Víš, kde byly kořeny tohohle vnitřního boje?

Určitě v tom, že jsem nechápal koncept toho, kdo jsem. Když jsem vyrůstal, bylo slovo gay nadávka a já ji taky používal. V různých obměnách. A když se o někom říkalo, že gay vážně je, všichni si o něm říkali a mysleli divný věci. I já. Pamatuju, že se to jednu dobu říkalo i o našem učiteli a děti se k němu začaly chovat zvláštně. I já k němu přistupoval tak nějak obezřetně. Jestli to byla pravda, to dodnes nevím. Možná to byla jen nějaká dětská fáma. Ale tohle jsou věci, které ve mně tvořily spíš strach z toho, kdo jsem a jak si to vlastně poskládat v hlavě.

Vím, že tvoje maminka odešla, když jsi byl na střední škole. Cítíš se na to říct mi o tom víc?

Moje mamka byla nemocná. Když jsem byl malý, nevěděl jsem to. Dodnes jsme o tom s tátou nemluvili, takže je možné, že si něco vysvětluju jinak, než jak to bylo. Ale asi se z toho mezitím jednou nebo dvakrát musela dostat. Bylo to ve vlnách. Občas jezdila na procedury a rodiče mi říkali, že to je jako lázně. Že si tam odpočine a pak musí jít spát. Bývala unavená. A pak bylo i docela dlouhá období, kdy ale sílu měla a vypadala šťastně.

Tipy redakce

Myslel jsem si, že má v různých obdobích jen hodně práce doma, a proto hodně spí a je utahaná. Takhle mi to rodiče vysvětlovali. Že mamka toho na baráku dělá hodně, když jsem ve škole, proto pak spí. Dodnes si pamatuju situaci, kdy jsem za mamkou vpadl do ložnice, protože mě honil bratranec. A mamka si zrovna dávala paruku. Hrozně jsem se lekl. Netušil jsem, že nemá vlasy. Utekl jsem a brečel. Bál jsem se vrátit. Neumím to vysvětlit, ale měl jsem hrozný strach a dlouho se mi o tom zdálo. Do té doby jsem si byl jistý, že mamka má vlasy svoje.

Mluvil jsi o tom pak s rodiči někdy?

Ani ne. Jen mi mamka řekla, že jí vlasy vypadaly z toho, jak se pořád o něco strachuje. Ona vždycky několikrát kontrolovala zámky, sporák, všechno… Řekla mi tehdy, že to má z toho a ať se nebojím. A já na to nic neřekl. Bylo to pro mě hrozně nepříjemné a nevěděl jsem, jak reagovat.

<Path> „Nevěděl jsem, jak rodičům říkat věci. Styděl jsem se a bylo mi líto, že je trápím,“ svěřil se mladík, který málem ukončil svůj životZdroj: Anonymní respondent, LUI.cz, redakce

Zmínil jsi, že maminka věděla o tvé orientaci. Jak blízcí jste si byli? O čem všem jste mluvili?

To je složité takhle říct. O nemoci jsme nemluvili nikdy. O těch mých stavech taky ne, protože jsem je neuměl popsat a styděl jsem se za ně. Ale asi v osmé nebo deváté třídě za mnou mamka přišla a začala mi vysvětlovat, že je v pořádku, pokud se někomu líbí kluci. Řekla, že je to stejné, jako když se ti líbí holky, a je to normální. Pamatuju si, že jsem ze sebe nedostal ani slovo. Jen jsem kýval nebo kroutil hlavou na otázky. Takhle se dozvěděla, že koukám po jednom klukovi a že mě holky nezajímají. A pak jsme šli na zahradu pro jahody na palačinky. Jako by se nic nestalo.

O vztazích jsme si povídali i dále. A především o tom zásadním, bolavém a toxickém jsme společně připravili rozhovor, který si můžete na LUI přečíst přesně za týden.

Maminka odešla, dá se říct, zničehonic. Dospělý a informovaný by to možná očekával, ale ty jsi nikdy všechna fakta nedostal. Byl bys raději, kdybys podrobnosti předem znal?

Já vlastně nevím. Někdy si říkám, že bych to chtěl vědět a že mě to štve, protože jsem se mohl rozloučit. Neviděl jsem mamku dva měsíce před tím, než odešla. Táta mi řekl, že jela do Itálie do nějakých speciálních horských lázní. Uvědomuju si, že díky tomu, že mě rodiče před pravdou chránili, na mamku mám většinu hezkých vzpomínek. Mohl jsem místo toho mít ještě víc traumat. Nevím, co je správně. Jen to, že je špatně, že tu mamka už není. Když najednou nebyla, bylo to zvláštní. Byl jsem zvyklý na její nepřítomnost, ale ne na pocit, že už se nevrátí. To mě úplně zdrtilo. Kdybych věděl všechno, možná bych to nezvládl, takže tátovi nezazlívám, že si vymýšlel do poslední chvíle. Určitě mi rodiče neřekli pravdu ve spoustě věcí. Dodnes třeba nevím, jakou roli doopravdy měla tátova kamarádka, která v době, kdy byla mamka v lázních často, trávila se mnou a tátou většinu času. Vědět to asi nechci. Když budu úplně upřímný, na jisté úrovni vědomí jsem asi věděl všechno, jen jsem se rozhodl, že to radši vnímat nebudu. Sám nevím, co bych řekl svým dětem, pokud nějaké někdy budu mít. Jen hodně bolí, že nepoznají babičku. Moje mamka by totiž byla skvělá babička

Zdroj: anonymní respondent, lui.cz, redakce

Populární
články

Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI

E-Shop