Vtipy o trans a nebinárních lidech? „Když něco beru jako normální, můžu si z toho dělat legraci,“ tvrdí Milan Šteindler, spolutvůrce České sody
Alles Gute baví Česko dodnes
Šteindler ztvárnil nespočet filmových, divadelních i seriálových postav, přesto si při zaznění jeho jména mnozí automaticky vybaví roli, která nespadá ani do jedné z uvedených kategorií. Kultovním se stalo jeho působení v Alles Gute, devadesátkové parodii na kurzy německého jazyka, která vznikla v rámci pořadu Česká soda. Tento satirický občasník vysílala Česká televize od roku 1993 do roku 1997, některé skeče ale zlidověly – a na YouTube později posbíraly statisíce zhlédnutí.
Alles Gute se dokonce v roce 2009 dočkalo pokračování na DVD – v posledních letech ale bývá Česká soda skloňována spíše jako důkaz, jak moc se politická korektnost v naší zemi posunula. Panuje totiž přesvědčení, že by takovýto kalibr humoru „na hraně i za hranou“ dnes nepustila na obrazovky žádná komerční televizní stanice – natož ta veřejnoprávní.
Neutrální humor? Podle Šteindlera nefunguje
„Máte pocit, že jste tehdy skutečně dělali něco bořícího nějaké limity? Něco, co by opravdu dneska už neprošlo?“ otázal se Strakatý svého hosta v souvislosti s Českou sodou, pod kterou je Šteindler podepsaný i jako jeden z tvůrců. V interview herec otevřeně nastínil, že pomyslnou hranici humoru, o které někteří tvrdí „to je moc, to už byste neměli“, chápe jako svoji startovací čáru.
„Dneska už je to přes čáru, ale to je díky zpolitizování pohledu na humor,“ zhodnotil v podcastu Šteindler a odkázal se na woke hnutí, cancel culture a MeToo. „Najednou se hlásá, že bychom si neměli dělat legraci z tohohle, z tohohle, z tohohle… Ale humor je o tom, že si děláte legraci z něčeho. Nebo z někoho. To nejde dělat – neutrální humor,“ nechal se slyšet herec.
Inkluzivní humor, nebo transfobie?
Následně Strakatý stočil řeč k Rickymu Gervaisovi – konkrétně připomněl skutečnost, že britskému komikovi kvůli jeho vtipům o trans lidech (které s nadsázkou sám interpretuje jako projev inkluze) mnozí vyčítají, že je transfobní.
„Kritik by řekl: tak si nedělejte srandu ze slabších,“ přetlumočil populární názor Strakatý.
„Ale z mého pohledu trans lidé nejsou slabší,“ odvětil Šteindler – načež mu moderátor připomněl, že trans menšina často čelí ve společnosti znevýhodnění.
„Já myslím, že v současné době už na ně ten pohled je, že už to není nic tak extra,“ reagoval humorista – a Strakatý mu v tomto bodě dal za pravdu. „Kdyby to bylo před dvaceti lety, tak se na ně samozřejmě díváme jako na absolutní podivíny, ale dneska víme, že jsou. Že jsou mezi námi. A mně osobní nevadí. Nebo nevadí... Nemám vůbec nic proti tomu. Jsem pro manželství pro všechny. Beru to jako normální záležitost. Ale to pro mě znamená, že si z toho můžu dělat legraci,“ podělil se Šteindler o názor, za který by ho woke aktivisté nejspíš nepochválili.
Kontroverzní zájmeno a zmatení policisté
Na „naťuknuté“ téma Šteindler rovnou navázal: přetlumočil podcasterovi jednu ze scének z divadla Sklep, kde působí – jevištní výstup se totiž dotýká problematiky genderové identity. Konkrétně si bere na paškál používání zájmena „oni“ pro nebinární osoby. Vtip má spočívat v tom, že se policisté snaží zjistit, kdo spáchal krádež mobilního telefonu a jak incident proběhl. „A kolik jich bylo?“ ptá se okradené osoby jeden z mužů zákona. A odpověď zní: „No, byli jeden. Oni byli nebinární.“ Divadelní policisté jsou prý výslechem tak zmatení, že nakonec přivolávají posily.
Vtip tak mimoděk rozehrává klasický stereotyp, že si trans lidé budou „měnit pohlaví“, aby páchali trestnou činnost. Šteindler ale věří, že ani publikum, které na představení přijde, legraci tohoto charakteru „nebere zle“ – ve smyslu snižování nebinárních osob.
Fakt, že od časů České sody doba pokročila a že se pořádky změnily, ale Šteindler negativně nevnímá. „Já si myslím, že je to dobře, že vnímání LGBT a vnímání nějaké úcty k rase je naprosto v pořádku. Jenom se nic nesmí přehánět,“ uzavřel téma sám host.