„Transgender je děsný průs*r,“ šokuje psychiatr Radkin Honzák. Kontroverzní lékař věří, že trans kluky „tlačí“ k tranzici společnost
Jedna perla za druhou
Ve vlně upřímného zděšení, jak může uznávaný lékař a vysokoškolský pedagog tvrdit, že diagnózu ADHD „vynalezl“ jistý Leon Eisenberg (který se podle Honzáka měl na smrtelné posteli přiznat, že si část příznaků hyperkinetické poruchy vymyslel, jen aby šel na odbyt lék Ritalin), tak trochu zanikly další bizarní výroky, kterých se psychiatr ve své hodince noční slávy dopustil.
Za pouhých 63 minut totiž Radkin Honzák stihl „zabrousit“ také do antropologie, gender studies, religionistiky, sociologie, vojenského letectví… A v neposlední řadě i do sexuologie, do jejíž péče stále v Česku spadají trans lidé – ač se jedná o světový unikát, protože tranzice má s lidskou sexualitou pramálo společného. A jak že se to vlastně stalo, že téma trans lidí přišlo na přetřes ještě před sedmou minutou rozhovoru?
Od „depresáků“ k trans lidem
Když se Jakub Horák zajímal, jestli je existence depresivních lidí ve společnosti „k něčemu dobrá“, Honzák odvětil, že zhruba 5% zastoupení „depresáků“ (jak odborník těmto pacientům familiárně říká) nějaký smysl asi má, když ho pozorujeme v různých koutech světa – a neodpustil si poznámku, že to „nebude taková móda jako dneska ten transgender“. Trans problematiku Honzák povšechně zhodnotil jako „děsný průs*r“, načež se sám od sebe rozhovořil o uzavření Tavistocku, kde dle jeho slov „hormonálně zbržďovali pubertu u těch, kteří si mysleli, že mají druhé pohlaví“. Tápete, o čem že to lékař mluvil? Čtěte dál.
Zase ten spolek Tradiční rodina…
Když si zadáte do Googlu klíčová slova „Tavistock uzavření“ jako první na vás vyskočí Konzervativní noviny a web Zachraňme děti (což je iniciativa nechvalně proslulého spolku Tradiční rodina). Oba weby svorně jásají, že v Británii letos byla konečně zavřena „dětská transgender klinika“ – jako by se mělo jednat o důkaz, že je péče o nezletilé trans osoby a priori „celá špatně“.
Když ale zapátráme po důvěryhodnějších zdrojích, zjistíme, že se londýnská klinika Tavistock – kterou inspektoři koncem roku 2020 skutečně vyhodnotili jako „neadekvátní“ a málo „holistickou“ – zaměřovala na gender u mladistvých jako jediná v Anglii a Walesu, což mimo jiné znamenalo i mnoho nezletilých pacientů na čekací listině. Britské zdravotnictví tedy celou dobu počítalo s tím, že je třeba vybudovat nové zařízení, aby trans mládež neskončila ve vakuu.
Zavřený Tavistock nahradí šest jiných center
V květnu 2023 redaktoři BBC informovali, že se zrušení Služby pro rozvoj genderové identity (Gender Identity Development Service, Gids) o rok odkládá – protože klinika Tavistock musí pokrýt péči o stávající pacienty, než se otevřou dvě regionální centra, jež ji mají nahradit. Součástí celého problému tedy nebyla jen nedostatečná kvalita péče o nezletilé pacienty (která by podle odborných doporučení měla akcentovat psychologickou podporu, a nikoli medikaci), ale také neudržitelnost služeb ve stávající podobě. V srpnu letošního roku Národní zdravotní služba (NHS England) dokonce přislíbila, že do roku 2026 zavede až šest nových specializovaných regionálních center, která budou poskytovat „genderové služby“ šité na míru dětem a mladým lidem.
Britská anti-trans lobby zjevně zabírá…
A co z těchto obsáhlých faktů přetlumočil Radkin Honzák? Jen velmi kusý výběr, který trochu zavání snahou „vyzobat“ ze zahraniční události co nejskandálnější detaily. „Těch transgenderů bylo v roce 1989, kdy to ten Tavistock začal sledovat, pár desítek v celé Velké Británii. A v roce [20]22 už se jich hlásilo pět tisíc,“ tlumočil zevrubnou statistiku psychiatr. „Byl tam zajímavý zvrat. Protože ze začátku to byli spíš kluci, kteří chtěli být holkami, teď je jednoznačně převaha holek, které chtějí být kluky. Podle mě je to sociologický jev, který vypovídá o tlaku na tu generaci – ne o tom, že by se to biologicky zvrhlo.“ Zajímavé je, že když začneme tato data ověřovat, jako první zdroj na nás „vyskočí“ Transgender Trend, tedy britská anti-trans lobby. Jaká náhoda…
Pokud si pro srovnání otevřeme třeba odbornou studii z června 2020, publikovanou v časopise Transgender Health, dočteme se podstatně méně šokující informace. V závěru studie, která zkoumala jedince vyhledávající hormonální terapii kvůli genderové dysforii v newyorském zdravotnickém centru Albany (konkrétně sledovala vývoj statistik od roku 1990 do roku 2017), se píše: „Od roku 1990 dochází k trvalému nárůstu podílu FTM (female to male), který se nyní rovná podílu MTF (male to female).“ Aha!
Cestování časem podle Radkina Honzáka
A proč že si pan Honzák vybral právě téma trans lidí (na které se ho nikdo neptal) , a ještě se zaměřil pouze na tyto kontroverzní aspekty široké problematiky? Jako oslí můstek zde posloužily Jungovy Tavistocké přednášky, které Horák zmínil v úvodu rozhovoru. „Vidíte, Tavistock by mě potom zajímal,“ naznačil Honzák, jakým směrem chce interview stočit, zjevně natěšený, že konečně bude moct ventilovat nepopulární postřehy.
Nutno ale říct, že Carl Gustav Jung vedl své přednášky z analytické psychologie na dané londýnské klinice v roce 1935 – tedy o pět a půl dekády dříve, než se v téže instituci začal zkoumat gender u dětských a náctiletých pacientů. Souvislost bychom zde hledali těžko – což ostatně platí pro celý rozhovor, který připomíná pásmo volných asociací.
K přeskakování mezi tématy se navíc simultánně přidávají i skoky v čase. Jak v komentářích na HeroHero trefně shrnula jedna odběratelka Eccentric Late Night: „Jdu se podívat na kalendář, jaké to máme datum, mám pocit, že se tento podcast točil ve středověku.“
Kdyby se ale noční rozhovor držel výhradně moderní psychiatrie roku 2024, jak by se dalo očekávat od jednoho z nejznámějších českých lékařů s touto specializací, to už bychom asi chtěli moc, že?