„Ať si stará generace říká, co chce, to oni jsou problém! Minimálně půlka dětí kolem mě vyrůstala v hádkách,“ vzpomíná muž na devadesátky
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

„Ať si stará generace říká, co chce, to oni jsou problém! Minimálně půlka dětí kolem mě vyrůstala v hádkách,“ vzpomíná muž na devadesátky

O dětství a o tom, jak nás rodina formuje, jsme si povídali s mužem, který dnes žije sám. Po delším vztahu se rozhodl věnovat se seberozvoji a těší se, až najde novou lásku. Mezitím přemítá nad tím, jak fungovali jeho rodiče a že je vděčný za dobu, ve které nyní žijeme.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
18. 11. 2024

Váš příběh není jenom příběhem coming outu rodině, že? To, co vás trápí, má kořeny v minulosti a rostlo to s vámi. Pojďme tedy prosím na začátek. Vím, že jste od jedenácti let vyrůstal s maminkou a otce jste moc často nevídal. Jaké panovaly mezi rodiči vztahy?

Naši se samozřejmě rozvedli, ale až po hodně dlouhých bojích, jak to u mojí generace bylo asi normou. Přijde mi, že když jsem byl dítě, minimálně půlka dětí kolem mě vyrůstala v hádkách. Později pak v rozvedené rodině, ale než se k tomu došlo, bylo to peklo. U nás třeba běžně několik let zvonila sousedka, jestli u nás může spát její syn, protože se doma s manželem hádají a bůh ví co ještě. Ale přes den se o tom nikdo nezmiňoval, jen na ně lidi koukali skrz prsty. A vztah pokračoval dál.

Mně osobně připadá, že si generace našich rodičů hraje na to, jak jsou nějak morálně na výši. Za mě se až my snažíme přerušovat spirály, které si generačně všichni táhneme. Až my přemýšlíme hlouběji. Až my jsme začali s terapiemi a rozeznáváním vzorců. Ať si stará generace říká, co chce, to oni jsou problém. To oni jsou toxičtí!

U nás v rodině to byla klasika – naši se vzali, když jim bylo dvacet. Máma mě měla v jednadvaceti a ségry (dvojčata) ve třiadvaceti. Neměli jsme moc peněz, nic moc zajímavého se u nás nedělo, ale zato se rodiče pořád hádali. Pamatuju si, jak na sebe řvali i po nocích. Bylo jim úplně jedno, že to slyšíme do pokojíčku. Maximálně nám ráno zalhali, že se jen hlučně bavili, nebo nás poslali zpátky do pokoje, když jsme se vyplížili podívat, co se děje. Pojďme si to přiznat, taková byla realita dětí, které jsou teď ve věku rodičů.

Myslíte si, že dneska to takto už v rodinách nevypadá?

Samozřejmě, že někde ano. Ale myslím si, že alespoň je bráno víc jako normální věc si třeba počkat, než se lidi vezmou. Trochu si promyslet zázemí. A když se nedaří, rozvést se. Brát rozvod jako řešení, ne jako ostudu, je za mě největší pokrok naší společnosti. Je to rozhodně lepší než se nenávidět a ničit všechny v rodině – včetně dětí.

Pamatuji si, jak u nás rozvod visel pořád ve vzduchu. Rodiče na sebe slovo „rozvod“ pravidelně ječeli, ale trvalo celou věčnost, než to pak udělali. A pak přišlo ještě kolečko výčitek, protože to všichni brali jako selhání a ostudu. I babička to rodičům vyčetla, že prý jak na nás budou koukat lidi. Já jsem se kvůli tomu jako dítě hrozně styděl, když se naši rozváděli, protože jsem slyšel pomluvy od sousedů, ve škole, a dokonce i od učitelů. Myslíte si, že dneska bude zpráva o rozvodu živit drbny na pavlači celé měsíce? Ani náhodou. Lidi si to řeknou, možná to proberou, ale jde se dál. Buďme za to rádi!

<Path> „Když táta zjistil, že jsem gay, vyhodil mě. Prý abych mu nezprznil druhého syna,“ vzpomíná Jiří. Nečekanou podporu našel u babičkyZdroj: Redakce/Respondent

Když se vrátíme zpět k původní otázce, vaše maminka zůstala na vás a dvě sestry sama. Pochopila jsem, že otce jste vídali velmi sporadicky. Neměl zájem o setkávání?

Já vlastně nevím, co se mu honilo v hlavě, ale přijde mi, že generace aktuálních otců je krásně zapojená do výchovy. Mnohem častěji chlapi ví, kde má dítě obvoďáka nebo tepláky. To naši tátové, si troufám tvrdit, že nevěděli. Minimálně ne můj otec a ani tátové mých přátel. Jakmile se naši rozvedli, najednou můj táta přestal být táta. Jednou za čas nás vzal třeba plavat, ale musím říct, že to opravdu bylo tak jednou nebo dvakrát do roka. Naše vztahy nebyli nikdy blízké, nikdy jsem za ním nešel s problémem a vždycky jsem se z jeho strany jen bál trestu, když jsem něco provedl. Když od nás odešel, bylo po rodině.

Tipy redakce

A maminka? Uklidnily se vody doma po rozvodu?

Mamka zkysla. Nedá se to říct jinak. Zůstala dodnes sama. Dneska je v důchodovém věku a je to paní, která se ničím nebaví. Jen všechny pomlouvá. Nerad za ní jezdím, protože je to vždycky jedna velká sprcha negací. Na světě je všechno špatně, mládež je zkažená, vláda nás zničí a ani to počasí už není, co bývalo…

Už když jsem byl dítě, jsem si připadal v rodině hrozně sám. Sestry jsou fajn, ale byli jsme od sebe jako děti jen necelé dva roky, takže mě samozřejmě vyhazovaly z pokoje a chtěly být jenom spolu. Mamka měla hodně práce, takže se u nás obecně moc nemluvilo. O ničem. Když mě něco trápilo, ani mě nenapadlo to doma otevírat.

Zároveň se mamka naštvala na všechny muže světa. Je to typ ženy, který na všechno, co se někomu nepovede, řekne: „No jo, chlap.“ Problém je, že i já jsem byl kluk. Mám pocit, že se mě snažila cepovat víc než ségry právě proto. Že jsem jí i připomínal tátu, neměla ke mně blízko a hodně mě kritizovala.

Tento vztah mezi vámi zůstal?

Jednoznačně. Už to nikdy nebude lepší. Když jsem jí řekl, že jsem gay, ani mi na to nic neodpověděla. Brečel jsem, doufal jsem, že řekne aspoň něco, ale ona jen vstala od stolu a šla dělat polívku. Vůbec se na mě nepodívala a vyhýbala se očnímu kontaktu po zbytek dne. Tohle byl vrchol komunikace u nás doma. Jsem strašně hrdý, když vidím dnešní rodiče, že se to snaží změnit.

Vy sám jste rodič?

Nejsem, ale možná jednou budu. A vím, že to chci dělat jinak.

Zmínil jste mi v mailu zásadní hádku s maminkou, která ve vás dodnes přežívá. O co šlo?

Přestože máma ví od mých osmnácti let, že jsem gay, realitou se to pro ni stalo, až když jsem jí řekl, že jsem se vážně zamiloval a rád bych, aby přijala mého partnera. Chtěl jsem ho k nám vzít na Vánoce, což se nakonec nestalo, protože mi došlo, že si jen vysnívám nereálnou možnost, že kdy budeme rodina jako z reklamy. Prostě nejsme a nikdy nebudeme.

Máma mi tehdy do telefonu položila divnou otázku. Zeptala se mě, jestli ji tak moc nenávidím, že jsem začal nenávidět všechny ženy. A opět to svedla na mého otce, že jsem prý neměl dobrý mužský vzor a teď nevím, co se svým životem. Paradoxní na tom bylo to, že já jsem tou dobou byl spokojený, měl jsem svůj život, práci… Ale ona měla pocit, že já jsem problém a že jsem nějak pokažený tím, že od nás otec odešel a že se na ni a potažmo celou ženskou populaci zlobím. Slyšíte, jak je to absurdní?

Jsem rád, že tyhle myšlenky naší generací pomalu končí. A jen doufám, že si nepřitáhneme novou nenávist, když už jsme na správné cestě.

Zdroj: anonymní respondent, redakce

Populární
články

Londýnská restaurace The Fair Pour chce upozornit na majetkové nerovnosti – i proto bude otevřena ve speciálně vybraném termínu
FUN

„Platím dvě piva a příplatek za vilu s bazénem!“ Jak to chodí v hospodě, která majetným schválně účtuje vyšší částky?

Autor: Veronika Košťálková
Nadnárodní firmy, které dříve ochotně slavily tzv. „pride month“ a otevřeně podporovaly LGBT+ menšinu, v důsledku změny politického klimatu „převlékají kabáty“
AKTUALITY

Přistiženy při pinkwashingu? Obří firmy ukazují LGBT+ lidem záda, duhové škrty dělá McDonald’s, Amazon i Meta

Autor: Veronika Košťálková
Ketamin, původně vyvinutý jako anestetikum, se v posledních letech dostává do popředí jako kontroverzní nástroj pro léčbu deprese
TĚLO & MYSL

„Bral jsem 3 gramy za noc“: Proč muži používají ketamin k léčbě deprese

Autor: Michal Černý
I když spal dvanáct hodin denně, stále byl vyčerpaný a nešťastný
LIDÉ

„Na vyhoření je nejhorší, že vám ho lidi nevěří,“ vypráví Daniel o dnech na dně. „U mě to odstartoval coming out,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Mnohé studie i mediální titulky líčí generaci Z jako „kutilsky neschopnou“. Často ale zapomínají na fakt, že pronajímatelé DIY projektům příliš nefandí – a s vlastním bydlením to mají „sněhové vločky“ těžší než generace jejich rodičů
LIDÉ

Každá pátá „sněhová vločka“ se bojí vyměnit žárovku. Důvody, proč generace Z radši volá na pomoc řemeslníky, vás pobaví i rozesmutní

Autor: Veronika Košťálková
Takzvaní „treatleři“ si hlasitě stěžují na dovážkové služby – často jim však nedochází, v jakých podmínkách kurýři pracují
TRENDY

Napůl zákazník, napůl Hitler. Tzv. „treatleři“ jsou postrachem kurýrů i sociálních sítí. Jak rozvážkové služby mění běžné lidi na tyrany?

Autor: Veronika Košťálková
I když některé studie říkají, že žádný gay gen neexistuje, ještě pořád zůstává poměrně velký prostor pro to, abychom zjistili opak
TĚLO & MYSL

Moje rodina je důkaz, že existuje „gay gen“, říká bisexuální TikToker Sam Williams. A není sám

Autor: Michal Černý
Průvodce Karel, který si prošel mnoha pekelnými situacemi, ze kterých si dnes umí udělat legraci
LIDÉ

Bezdomovec nemusí smrdět, žebrat a může být i hezky oblečený, pokud skutečně chce, říká speciální pražský průvodce Karel

Autor: Michal Černý
Pes jako dítě? I to se může stát
TRENDY

Pes či kočka místo dětí: Mladí lidé nemají (a nechtějí) potomky, do mazlíčků investují majlant. Kdo jsou „příslušníci generace Fido“?

Autor: Mirka Dobešová
Mladší generace se stále častěji vyhýbají nejen manželství, ale též i označování svého vztahu jakoukoliv oficiální nálepkou
TRENDY

Zapomeňte na manželství aneb Čeho se bojí moderní „vztahofobové“

Autor: Redakce LUI

E-Shop