Alkohol lidi utlumuje a otupuje, psychedelika naopak pomáhají na cestě za sebepoznáním. Přesto je alkohol legální a psychedelika zakázaná. Není tu něco špatně?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Alkohol lidi utlumuje a otupuje, psychedelika naopak pomáhají na cestě za sebepoznáním. Přesto je alkohol legální a psychedelika zakázaná. Není tu něco špatně?

Kdo je kosmonaut, to každý ví. A podobně jako on prozkoumává vesmír, psychonaut se ve svém pátrání zaměřuje na nahlížení do vlastního nitra v různě pozměněných stavech vědomí. LSD, extáze, ketamin, ale třeba i „houbičky“ nebo ayahuasca – právě těmto psychedelikům se v této souvislosti zejména v poslední dekádě dostává stále větší pozornosti. I když mnozí si tyto látky spojují spíš s užíváním na hudebních festivalech, faktem je, že pro řadu lidí jsou dnes možností hlubšího spojení s vlastním duševnem. A především cenným pomocníkem při řešení psychických potíží. Přitom změny vědomí, k nimž právě díky požití těchto látek dochází, zdaleka nejsou žádnou novinkou… Mohou nám tedy psychedelika pomoci navázat spojení (nejen) s námi samými?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
13. 11. 2024

Duše, otevři se

Droga, to je termín, při jehož vyslovení se mnozí chytají za hlavu a jsou přesvědčeni, že přináší jen zmar a zkázu. Samozřejmě, že drogová závislost může být zničující, ovšem mezi „drogami“ je přece jen nutné rozlišovat – minimálně tedy mezi těmi tzv. měkkými a tvrdými. Nejspíš se totiž shodneme na tom, že je rozdíl, pokud někdo užívá tabák, alkohol , ale třeba i marihuanu, nebo heroin či kokain. Stejně tak je namístě zaměřit se na konkrétní účinky, neboť zrovna látky z kategorie psychedelik mohou být člověku (a jeho duševnímu stavu) nápomocné. Psychedelika již ze své podstaty definici tvrdé drogy nenaplňují – nejsou toxická, jejich užívání nevede k závislosti a mají i léčebné využití. Samo označení „psychedelika“ v původní řecké podobě odkazuje k „otevírání duše“. Po jejich požití tedy mohou následovat změněné stavy vědomí, halucinace a také tzv. odosobnění, tedy odstranění hranic vnímání vlastního ega. Protože se řadí mezi halucinogeny, pomáhají také se zpracováváním dávno vytěsněných emocí či hluboko zasutých vzpomínek. 

<Path> Svět zasáhla psychedelická renesance. Psychedelika pronikají do medicíny, slibují mystické prožitky a mohou vyřešit i klimatickou kriziZdroj: discovermagazine.com, greatergood.berkeley.edu, bbc.com

Snaha o navození změny vědomí je přitom lidem vlastní odnepaměti. Psychedelika se užívala v rámci náboženských obřadů a rituálů již v dávné minulosti a byla považována za pomyslného prostředníka ke spojení s bohem (ať už jakýmkoliv). „Lidstvo od svého počátku mění své vědomí psychoaktivním látkami. Psychoaktivní látky – a psychedelika obzvlášť – jsou součástí téměř každé náboženské tradice,“ potvrzuje Christian Greer, přední odborník na psychedelickou spiritualitu na Yaleské univerzitě.  

Tipy redakce

Spiritualita

Ačkoliv v dnešní době lidé v civilizovaném světě neprovozují rituální praktiky, jež byly v předchozích kulturách běžné, neznamená to, že by psychedelika pozbyla na významu. Není nutné vyznávat konkrétní náboženství, aby člověk mohl pozitivních účinků těchto látek využít. Možná že zrovna dnešní moderní a uspěchaná doba psychedelika potřebuje „jako sůl“ – kvůli duchovnímu aspektu a takříkajíc „mystickému zážitku“. Ano, právě o něm mnozí uživatelé (zejména vyšších dávek) často hovoří – a studie dokládají, že tato zkušenost může mít skutečně (v pozitivním slova smyslu) hluboký a trvalý vliv na lidské chování a postoje. Ne náhodou tedy ti, kteří si tímto prožitkem prošli, nakonec radikálně změnili své vztahy s blízkými, sebou samými a věřící také s bohem.  

Foto: Adobe Stock

Drogová zkáza, nebo pomoc?

Vedle duchovní roviny však nelze v souvislosti s psychedeliky opomenout ani jejich léčebný potenciál. I když ale různých studií, které dokazují, že psychedelika mohou být nápomocna např. při léčbě chronických depresí, posttraumatické stresové poruchy apod., přibývá, stále jsou tyto látky onálepkovány negativně. „Největší mylná představa, kterou lidé o psychedelikách mají, je, že jsou to drogy, ze kterých se člověk zblázní. Ano, někdy se to stává, ale máme důkazy, že jsou to i drogy, které mohou naopak člověka přivést k rozumu,“ tvrdí Michael Pollan, autor knihy pojednávající o účincích psychedelik na lidskou psychiku.

<Path> Austrálie jako první na světě schválila extázi a látku z lysohlávek pro medicínské účelyZdroj: nature.com, guardian.com, ext.cz, nudz.cz

Svůj podíl na odmítání psychedelik má nepochybně i fakt, že v USA byla koncem 60. let minulého století zakázána a úmluva OSN je od 70. let klasifikuje jako drogy bez léčebného využití – a tato klasifikace stále platí i v Česku. Přesto však řada zemí (Austrálie, Kanada, některé státy USA) užití psychedelik v různých typech léčby postupně legalizovala – a např. v Oregonu již ve specializovaných zařízeních umožňují i léčebné podávání psilocybinu, tedy látky, která je obsažena např. v lysohlávkách. Ani Česko ale nezůstává pozadu – terapeutickému využití psychedelik se věnuje klinika Psyon, což je první zařízení svého druhu v Evropě, které nabízí ketaminem asistovanou psychoterapii. 

Foto: Adobe Stock

Blíží-li se „doba psychedelická“, těžko říct. Pokud ale psychedelika mohou mít pro nás přínos v tolika ohledech, stát se psychonautem by možná stálo za to. Když už nic jiného, minimálně je to snazší než být kosmonautem a zkoumat vesmír. I když – vždyť právě díky psychedelikům lze nakonec celý nový vesmír objevit – ten svůj, vnitřní. 

Zdroj: Giphy

 

Zdroj: Mirka Dobešová, Christian Greer, Michael Pollan

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Alan Watts s nadhledem rozebírá lidské vnímání reality, času a našeho místa ve světě. Jeho hlas, plný humoru i jemného vzdoru, zůstává inspirací i dlouho po jeho smrti.
TĚLO & MYSL

Cítíš se v životě ztracený/á? Cesta ven je jednodušší, než se může zdát. „Pokud se vám všechno sype, měli byste být vděční,“ říká známý filozof a nabízí mnoho dalších rad

Autor: Šimon Hauser

E-Shop