PolitiQ: Amerika si na trůn zvolila „krále konzervativců“, pod ním ale naštěstí běhá „duhová stráž“
(USA) Donald Trump se stal 47. prezidentem Spojených států amerických.
Co dodat? Toho, co se od ledna 2025 může velmi výrazně proměnit, je celkem dost (mj. jsme se tématu věnovali již minulý týden). Připojit snad lze jen ujištění, že volební výsledek není absolutní apokalypsa. Republikáni sice po volbách ovládnou taktéž obě komory Kongresu, tedy Sněmovnu reprezentantů i Senát, ale na národních úrovních se bude situace hodně lišit. Stejně, jako je tomu dnes. Jen od příštího roku bude pro jednu stranu možná mnohem těžší prosadit své hodnoty.
(USA) Sarah McBride se stala první transgender členkou amerického Kongresu! Sarah je dlouhodobě bojovnicí za LGBTQ+ práva a spravedlivější světm a teď má šanci přinést tuto energii přímo do Kongresu. K jejímu vítězství se pozitivně vyjádřily i Kelley Robinson z neziskové organizace Human Rights Campaign, která bojuje za práva LGBTQ+ komunity, a Annise Parker z neziskovky LGBTQ+ Victory Fund, jež se zaměřuje na podporu LGBT kandidátů do veřejných funkcí.
Výhra Trumpa a převaha republikánů v Kongresu sice není pro liberálně smýšlející jedince a skupiny příliš skvělou zprávou, útěchou budiž aspoň to, že lidé jako Sarah (myšleno politickým smýšlením i náhledem na život) ve vrcholných patrech americké politiky rozhodně nezmizí jako pára nad hrncem. Plus si připočítejte poznatek o správě jednotlivých států v první aktualitě.
(USA) Julie Johnson se stala první otevřeně LGBT osobou zastupující Texas (a celý jih USA) v americkém Kongresu. Julie, která v texaské sněmovně bojovala proti anti-LGBT zákonům, chce v Kongresu prosazovat ochranu reprodukčních práv, přísnější zákony o zbraních a cenově dostupnou zdravotní péči.
Tahle zpráva možná netrénovanému oku zní stejně jako ta předchozí, ale rozdíl tu je, dokonce velmi významný pro celou americkou společnost. Zatímco Sarah McBride byla zvolena za stát Delaware, což byla vždy tradiční bašta demokratů, Texas je naprostý protipól. Jedná se totiž o jeden z nejvíce konzervativních států USA. Zvolení Julie tak dává velmi nečekanou naději queer lidem i tam, kde tradičně vítězí, nebo nyní nově zvítězili, republikáni. Znovu je tedy potřeba zopakovat – nic není tak horké, jak se uvaří!
(USA) Mary Trump, lesbická neteř Donalda Trumpa, vyjádřila hlubokou lítost nad výsledkem prezidentských voleb. Na svých sociálních sítích napsala: „Je mi to tak líto. Myslela jsem, že jsme na tom lépe.“ Mary v minulosti napsala kritickou biografii svého strýce „Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man“ (Příliš mnoho a nikdy ne dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa), a také se otevřeně stavěla proti jeho politice už od jeho první kampaně v roce 2016. Po útoku na Kapitol v roce 2021 dokonce volala po tom, aby mu bylo navždy zakázáno kandidovat. V těchto volbách tak bez váhání podpořila Kamalu Harris, k čemuž vyzývala i všechny ostatní.
Rodinné vztahy jsou složité a v tomto případě ještě roli hraje dědictví, takže těžko říct, kde jsou pravé kořeny sporu. Nicméně je dobré vědět, že klan Trumpů není rozhodně obří jednolitá konzervativní skupina lidí, která by teď vládla celé Americe. A každá zpráva, která nějakým způsobem ukazuje, že Trump rozhodně není tím okouzlujícím, bezchybným, nejhodnějším a trpělivým strýčkem do nepohody, je hodnotná. A uvědomit by si to měla spousta lidí.
(EU) Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že pokud osoba legálně změní své jméno a pohlaví v jednom členském státě EU, ostatní členské státy, jejichž je tato osoba občanem, musí změnu uznat. Toto rozhodnutí vychází z případu, kdy rumunský občan změnil své jméno a pohlaví ve Spojeném království před jeho vystoupením z EU. Rumunské úřady následně odmítly tyto změny uznat, což vedlo k dlouhodobému právnímu sporu. Dvůr konstatoval, že odmítnutí je v rozporu s unijním právem na volný pohyb a pobyt občanů EU.
Rozhodnutí Soudního dvora je významným krokem vpřed pro uznání práv trans lidí a posílením základních práv všech občanů EU. Z pohledu LGBTQ+ komunity představuje takové rozhodnutí nejen potvrzení práva na důstojnost, ale i důležitý příklad toho, jak by měly státy spolupracovat, aby podpořily respekt k identitě jednotlivce.
V tomto kroku vidím jedno zásadní poselství – identita člověka by neměla být zpochybňována hranicemi či byrokracií. Pro trans lidi, kteří se v různých státech EU dosud setkávali s překážkami při uznání svého skutečného jména a pohlaví, to znamená velké ulehčení a větší svobodu. Je také důležitou připomínkou, že unijní spolupráce a soudržnost v oblasti práv člověka se stále rozvíjí. Přináší naději, že členské státy budou postupně více respektovat práva LGBT osob. A byť aktuálně prochází soudržnost EU celkem zásadní krizí, je nesporné, že v následujících letech se výrazně promění, ať už bude vypadat jakkoliv. Osobně hádám, že se upraví počet zemí EU směrem dolů, o to víc to ale možná posílí zbytek. V současné atmosféře je velmi těžké predikovat cokoliv, zvláště do té doby, než začne úřadovat Trump. Neboť i on bude mít na politiku mnoha zemí EU nemalý vliv.