91letý člen Královského letectva a drag queen v jednom přepisuje dějiny. Jako první gay veřejně uctí LGBT válečné veterány
Bryan Timberlake uvedl, že je pro něj ohromná čest zastupovat lidi, kteří „bojovali a padli stejně jako všichni ostatní.“ Dodal, že LGBT vojáci by měli být uctěni nejen za svou službu, ale také za osobní boj, který museli vést kvůli své orientaci.
Bryan, který většinu svého života strávil nejen jako válečný veterán, ale i jako performer v drag show pod uměleckým jménem Tina Lake, pro BBC odhalil, jaké bylo sloužit jako gay v RAF (Královské letectvo) během 50. let, kdy byla homosexualita v Británii stále trestná. Překvapivě říká, že osobně nezažil problémy nebo urážky kvůli své orientaci.
„Nikdy jsem nebyl terčem posměchu ani nepříjemností, naopak mě kolegové ochraňovali,“ vzpomíná. S nadsázkou vypráví, že se na něj jednou obrátil obzvlášť pohledný spolubydlící a po společné návštěvě kina ho políbil, aby poté s překvapením a bez jediného slova utekl – snad z nervozity či ze zmatku nad vlastními pocity. Součástí Timberlakeových povinností bylo mimo jiné i střežit korunovaci královny Alžběty II. v roce 1953. „Bylo velmi vzrušující, když všichni lidé, kteří si zajistili místo podél cesty, vstali, tleskali a mávali nám na pozdrav,“ vzpomíná.
Po skončení vojenské kariéry měl Timberlake pestrý život – pracoval pro společnosti jako Boots (léky, kosmetika, zdravotnické potřeby a související služby) a Austin Reed (výroba a prodej elegantního oblečení), vedl kavárnu v Clactonu i penzion v Blackpoolu. Drag vystoupením se věnoval téměř celý svůj život, až do svých 85 let. „Všechno to začalo už v dětství. Moji rodiče pořádali velké večírky, a tak pro mě bylo neustálé převlékání součástí běžného života.“
Organizace Proud Watford, která podporuje místní LGBTQ+ komunitu, vyjádřila hrdost nad tím, že se díky Bryanovi poprvé na oficiální úrovni připomíná, že i členové LGBTQ+ komunity bojovali a umírali za svou zemi. Den válečných veteránů, jenž proběhne 11. listopadu, tak bude ve Watfordu o to výjimečnější, protože uzná i ty, kteří vedli nejen boj za svobodu své vlasti, ale i za přijetí v celé společnosti.