„Američanky, je čas se poučit od Korejců a přijmout hnutí 4B“: Trumpovo vítězství vzedmulo novou vlnu odporu k nadvládě mužů
Po celou dobu kampaňe Trump zdůrazňoval podporu rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2022, které zrušilo rozsudek v případu Roe v. Wade, čímž ukončilo federální právo na potrat. A právě to přimělo mnoho žen přijít letos k volbám. Dopomohl tomu i stát Missouri, který zrušil striktní zákaz potratů. Po oznámení Trumpova vítězství dokonce někteří Američané vyjádřili pocit, že pro velkou část země je přijatelnější mít za prezidenta kohokoliv jiného než ženu. Tato frustrace přivedla mnohé ženy k jihokorejskému hnutí 4B – hnutí, které se staví proti patriarchátu.
„Američanky, je čas se poučit od Korejců a přijmout hnutí 4B,“ napsala jedna z uživatelek na sociální síti X/Twitter. Hned pod tím je komentář: „Ženy v Jižní Koreji už to dělají, přidejme se k nim. Muži nebudou odměňováni, ani nebudou mít přístup k našim tělům.“
Hnutí 4B, které údajně vzniklo v roce 2019, je zkratkou čtyř korejských slov začínajících na „bi“, což znamená „ne“: bihon (bez heterosexuálního manželství), bichulsan (bez dětí), biyeonae (bez randění) a bisekseu (bez heterosexuálních sexuálních vztahů). Jde tedy o dosti radikální odmítnutí systému, který považují za zdroj genderové nerovnosti.
Pro členky hnutí je manželství existenční hrozbou, jejich obavy však mají opodstatnění. V Jižní Koreji, stejně jako v USA, existuje značný rozdíl v odměňování mužů a žen. Americké ženy vydělávají v průměru 82 centů na každý dolar vydělaný muži, zatímco jihokorejské ženy mají o 31 % nižší platy než jejich mužští kolegové – což představuje největší platovou nerovnost mezi demokratickými zeměmi. Studie z roku 2018 ukázala, že za posledních devět let bylo v důsledku násilí ze strany intimních partnerů zabito 824 jihokorejských žen. Další výzkum z roku 2021 zjistil, že každá třetí korejská žena zažila domácí násilí, přičemž ve 46 % případů byl pachatelem jejich partner.
Ženy v hnutí 4B se proto rozhodly zcela vyhýbat tradičním vztahům a vnímají životní styl „bihon“ jako jediný způsob, jak získat svobodu. „Praktikovat bihon znamená eliminovat rizika spojená s heterosexuálním manželstvím nebo randěním,“ uvedla pro magazín The Cut žena jménem Yeowon.
I když je obtížné určit velikost hnutí 4B kvůli jeho anonymní a převážně offline povaze, vědci připisují jeho růst vzdělanostnímu rozdílu mezi muži a ženami v Jižní Koreji. V roce 2013 začalo poprvé v Jižní Koreji studovat na vysoké škole více žen než mužů. Dnes pokračuje ve vysokoškolském vzdělání téměř 75 % žen, zatímco mezi muži je to méně než 66 %. To vede ke stále rostoucímu napětí, přičemž někteří muži začali vysokoškolsky vzdělané ženy označovat hanlivým termínem „kimčino“, což odkazuje na stereotypní představu sobeckých, marnivých žen, které „zneužívají své partnery“, jak vysvětluje feministická vědkyně Euisol Jeong.
Tyto postoje prakticky odrážejí kulturní trendy v USA, kde se muži také potýkají s měnícími se genderovými rolemi. Ti, kteří se cítí ohroženi úbytkem tradičních pracovních míst a klesajícími výhodami v oblasti vzdělání, volí konzervativní kandidáty, jako je Trump, kteří slibují návrat k tradičním hodnotám.
„Mužnost je v pohybu,“ uvedla antropoložka Treena Orchardová v rozhovoru pro deník The Independent. „Muži se cítí omezení a mají pocit, že mají méně možností, jak realizovat mužství, jak přemýšlet o svém místě ve světě.“ Pro mnohé ženy v Jižní Koreji však hnutí 4B není jen symbolické – je to postoj, který má přinést kontrolu nad jejich životy a těly v reakci na systém, který je podle nich stále více nepřátelský.
Po volbách, jejichž výsledek podle mnohých ohrožuje ženská práva, zejména právo na reprodukční svobodu, by přijetí hnutí 4B v USA mohlo být radikálním projevem odporu. Otázkou zůstává: sjednotí se americké ženy kolem tohoto hnutí, nebo vytvoří vlastní verzi jako formu protestu proti Trumpovu druhému prezidentskému období?