Osmiletý kluk jako drag queen? Aktivista Desi Napoles řádil s líčidly a sukněmi už jako batole. O změnu pohlaví mu ale nikdy nešlo
Nešlo o slávu, jen o divoký tanec
„Přál jsem si pokusit se, abych v průvodu vypadal divoce, a protancovat ho. Ani mě nenapadlo, že by mi mohl přinést slávu,“ zavzpomínal si Desmond na své začátky, když usedl před kameru v pořadu Lidská mysl – máme jasno z produkce Netflixu. (Interview s ním najdete konkrétně v epizodě Mozek náctiletých, publikované v roce 2021.) Experimentování s módou Desmonda bavilo už ve věku batolete – nejenže testoval různé kombinace oděvů, ale vytvářel outfity prakticky ze všeho, co měl zrovna po ruce. Jak si vybavují jeho rodiče, zhruba ve stejném věku si Desmond začal pohrávat i s rozmanitým vyjadřováním genderu.
Tak se zrodil Desmond is Amazing
Po virálním zviditelnění díky videu z newyorské pride už k popularitě chybělo jen málo – založit facebookovou fanpage Desmond is Amazing. S názvem přišla kamarádka Desmondovy matky a novopečenému drag kid se jméno zalíbilo natolik, že záhy bylo rozhodnuto, pod jakým pseudonymem bude veřejně vystupovat. Desmond is Amazing tak například zazářil na módních molech newyorského fashion weeku, a dokonce založil i vůbec první „dům“ pro další nadějné drag kids. V roce 2019 už instagramový účet Desmond is Amazing sledovalo 180 000 lidí – a vedle spousty obdivu a podpory začal mladý Američan sklízet i hejty.
Co by odpůrcům řekl William Shakespeare?
V očích konzervativců totiž takzvané „drag kids“ perfektně ztělesňují to, čeho se se bojí odpůrci genderové nonkonformity, průvodů hrdosti i projektů, v rámci nichž drag queens chodí předčítat dětem pohádky. Tedy že když „to“ (čtěte: svobodu a kreativitu) děti uvidí na vlastní oči ve 3D, inspirují se.
Otázkou samozřejmě zůstává, kde přesně je problém – vadí nalepovací řasy? Rudá rtěnka? Podpatky? Flitry? Nebo jde čistě o genderové stereotypy, v rámci nichž se kluci mají přestrojovat výhradně za kovboje, policisty a indiánské náčelníky? Co by na takové striktní rozdělení asi řekli mužští herci, kteří v dobách alžbětinského divadla museli ztvárnit Julii Kapuletovou, protože ženy v dramatech nesměly účinkovat?
Nadprůměrně vyspělé dítě
Aby Desmondova matka minimalizovala škody, jaké mohou urážky napáchat, zvykla si na sociálních sítích mazat obtěžující komentáře dřív, než si je přečte její „drag kid“. V internetovém pořadu Now This se tehdy jedenáctiletý Desmond nechal slyšet, že se svojí mámou tvoří „dream team“. Zároveň také objasnil, že není trans – identifikuje se jako kluk, jenom ho zkrátka baví oblékat se jako holka. „Můžete sami sebe vyjádřit, jakkoli chcete, neexistují žádné hranice v tom, co uděláte,“ vysvětlil, jak přistupuje k módě a k dalším způsobům, jak své autentické já představit světu. „Když sami sebe nevyjadřujete, je podle mého názoru velmi těžké se s tím vyrovnat,“ dodal moudře. Kdyby si během interview nepohrával se spoustou flitrů na svém kostýmu, ani by jeden nepoznal, že k němu promlouvá dítě na prahu puberty.
Když vás zneužije dezinformační scéna
Ani jako sebelepší rodič ale pochopitelně nemůžete převzít kontrolu nad celým internetem, a tak se Desmond mimo jiné stal terčem dezinformační kampaně. Vše začalo kvůli tričku – přesněji řečeno kvůli kvůli falešné fotce, podle které si měl jistý účastník průvodu hrdosti obléct triko s portrétem Desmonda a se znepokojivým nápisem „trans kids are sexy“. Cíl byl jasný – rozjet na internetu přehršel konspiračních teoriích, které vylíčí LGBT+ lidi jako nebezpečné existence se zálibou v groomingu.
„Byl jsem znechucený, protože používali můj obličej k propagandě, a ještě to byla propaganda proti LGBTQ lidem,“ sdělil Desmond agentuře AFP. V rozhovoru dovysvětlil, že za manipulativní fotkou stála krajní pravice – a fyzicky bylo tričko se zavádějícím potiskem k mání pouze na podvodných stránkách. Paradoxně se tento incident stal v roce 2023, kdy už Desmond pověsil svoji kariéru drag queen na hřebík, aby se vedle studií plně soustředil na LGBT+ aktivismus.
Dnes si nejraději říká Desi a mluví o sobě v různých rodech – identifikuje se totiž jako genderově fluidní. Postupem let si uvědomil, že ve skutečnosti nejde o drag – Desi je zkrátka kreativní duše, kterou baví hrát si s make-upem a tvořit. Proto například vyměnil dříve milované paruky za delší vlasy, a více teď hledá způsoby, jak se autenticky vyjádřit mimo stage.
Svatyně třpytu se zavírá
„Od osmi do čtrnácti let byl drag mojí svatyní třpytu a radosti, naučil mě kreativitě, laskavosti a čistému kouzlu toho, když rozesmějete ostatní,“ napsal si Desi na svůj Instagram u příležitosti výstavy, která ukazuje i některého z jeho ikonických „drag kid” kostýmů. Mladý queer Newyorčan se netají tím, že mu právě drag v kombinaci s velmi podporujícími rodiči pomohl uvědomit si vlastní identitu. „Drag mi dal odvahu být jedinečný, naučil mě síle kreativity a ukázal mi, jak umění může vytvářet komunitu. To je pravá podstata dragu – je to revoluční forma umění, která vytváří bezpečný prostor, oslavuje autenticitu a pozvedá ty, kteří to nejvíce potřebují!“
Jako LGBT+ aktivista, který chce svoji platformu využívat smysluplně a zodpovědně, má před sebou Desi ještě mnoho práce. Třeba přesvědčit veřejnost, že se na drag má dívat jako na uměleckou disciplínu, která potřebuje svobodně dýchat – a před kterou není potřeba děti chránit o nic víc než před slavnými akty, co visí v galeriích.