„Manželství pro všechny demontuje civilizaci. Kdyby tu byl hlad, lidé by na takové věci neměli čas,“ říká senátor Jiří Čunek
V rozhovoru se ponejvíce řešil nedávný sjezd lidovců, kteří si volili svého nového předsedu, a též i Čunkovy názory na další směřování strany jako takové. A hned v desáté minutě vyrukovala moderátorka s tématem, ve kterém se evidentně necítí Jiří Čunek úplně nejlépe, i když na něj má celkem vyhraněné názory. Přitom vše začalo tak „nevinně“, a to dotazem ne jeho nedávný výrok, který zazněl na onom sjezdu. Jiří Čunek jednoduše řekl, že se lidovci musí vrátit k přirozené tradičně-konzervativní politice. Co si pod tím máme přesně představit?
„Ti, pro které sloužíme, tak si přesně představí, o co jde. My, lidovci, vstupujeme do vod, kam vůbec nepatříme. I mezi námi jsou poslanci a senátoři, kteří mezi sebou diskutují o manželství pro všechny, a oni se k tomu příklání a říkají, ať se více otevřeme. Tenhle liberální směr způsobil, že jsme se rozplizli a naši voliči se ptají, co tedy vlastně chceme. Zda stojíme za tou rodinou, nebo jsme jako ostatní liberální strany typu TOP 09, STAN či Piráti. My máme jasně říct, že tady máme tohle, a to ostatní ať si nese někdo jiný, my s tím nemáme nic společného.“
Čili jednoduše řečeno, podle Jiřího Čunka tu jsou lidovci od toho, aby podporovali pouze tradiční model rodiny a čímkoliv jiným se ani nezabývali. Nuže dobrá, jejich voliči to od nich zřejmě požadují, na čemž není vlastně nic špatného ani nepochopitelného. Další otázka moderátorky ale zaťala sekyru hlouběji a novopečený senátor prohlásil, že lidovecká podpora manželství pro všechny znamená, že pomáhají demontovat naši civilizaci. Moderátorka se optala, čím konkrétně manželství pro všechny civilizaci demontuje a vznesla správný argument, že přece tradiční rodina díky této instituci nepřestane existovat.
„Z mého pohledu je to váš dojem. Myslím si, že manželství pro všechny nemá být uzákoněno, protože Evropa vymírá a tohle tento stav nijak nepodpoří. Uznávám ale, že za to nemůže jen tahle jedna věc. Rodina je otec, matka a děti. A tak to má být. ... Vy si nevšímáte toho, že zatímco před dvaceti lety jsme takové věci skoro nemuseli řešit, ani nebyly ve společnosti zásadní a důležité, tak teď se přihlašují děti k transgenderu, řeší se každý den, že někdo říká že je žena či muž? Kdyby tu byl hlad, kdyby lidé museli skutečně dobývat svojí prací chléb, jak to bylo dříve, tak by neměli na tyto věci čas. ... Když řekneme, že manželství je manželství, a dáme tu prioritu jako stát tomu, co nás tvoří, což je rodina, a nebudeme o těchto věcech tak násilně diskutovat, tak tady nebudeme mít tolik problémů.“
Pokud demontování civilizace bylo silnou kávou, tak spojení manželství pro všechny s vymíráním Evropanů (což je velmi silné vyjádření, byť problémy s porodností skutečně máme) je už jednoduše úplně mimo. Pokud bychom se měli vracet k dávným společenských pořádkům, mohli bychom klidně zrušit celý parlament, senát... a Jiří Čunek by místo řečnění mohl rovnou vyrazit makat na pole, případně „dobývat chléb“...
Nicméně dále v souvislosti s manželstvím pro všechny padne otázka ohledně narovnávání práv, tedy jestli si Jiří Čunek myslí, zda skupina, které se to týká, je jakkoliv upřednostňována. A moderátorka zároveň nezapomene připomenout, že z manželství vyplývají nejen práva, ale i povinnosti.
„My pořád narovnáváme práva, možná tam jsou i nějaké povinnosti, ale stát se má starat jenom o to, co ho rozvíjí. A jinak lidem do života nemá sahat,“ reaguje Čunek.
Slyším dobře? Vztah stejnopohlavních párů nijak společnost nerozvíjí? Jak se ale následně ukáže, senátor Čunek za rozvoj společnosti nepovažuje ekonomickou aktivitu, budování majetku ani cokoliv jiného, ale jen a pouze rozvoj populační. „To všechno míří jen k těm dvěma. Stát má primárně podporovat tradiční rodinu, která tvoří právě ten stát a národ. Do ostatních vztahů nemá stát nijak vstupovat,“ shrnuje Čunek.
A co říká na poznámku, zda by se stát neměl hlavně starat o to, aby všichni měli stejná práva a povinnosti a aby lidé měli pocit, že Listina základních práv a svobod platí pro všechny stejně? A že manželství je společenská smlouva? „Manželství je společenská smlouva, kterou stát dlouhodobě podporuje, aby přežil. To, že se k tomu nahrnují stejná práva a povinnosti... To je přece vaše osobní rozhodnutí,“ plácá dále jedno téma přes druhé Čunek, avšak moderátorka jeho myšlenky (nejspíše) chápe a opět kontruje, že člověk se s tím, že je homosexuál, přece narodí, nevybírá si to. Jiří Čunek to upřesňuje tak, že měl na mysli soužití s partnerem stejného pohlaví (jistě, gay by si tedy mohl vybrat, že do manželství vstoupí se ženou, jednoduchá logika z dílny lidovců). „Když se někdo narodí jako homosexuál, tak se nemůže rozhodnout, že teď nebude homosexuál, protože ho stát diskriminuje tím, že si nemůže vzít člověka stejného pohlaví,“ nenechává moderátorka hosta na pokoji.
„A proč ho diskriminuje, vždyť s ním přeci může žít? Manželství pro všechny je o tom, že je rovno manželství muže a ženy,“ říká Jiří Čunek, kterému v tento okamžik položí moderátroka dotaz, proč by nemělo být rovno. „No protože to tak v životě je. Musí platit, že stát má nějaké priority a ne to, protože se to někomu líbí, že bude mít nějaké jiné priority.“
A tím bych kauzu Jiří Čunek vs. LGBTQ+ komunita uzavřel. Opět jsme se nedozvěděli, čím jsou stejnopohlavní páry a jejich manželství nebezpečné pro tradiční rodinu, společnost ani kohokoliv/cokoliv jiného. Jiří Čunek operoval spíše se svými názory a pocity než s platnými argumenty, které by jakkoliv braly v potaz současný vývoj společnosti. Trochu nešťastné na tom ale je, že jako senátor má určitý vliv na stav naší legislativy. S jemu podobnými pak bude ještě dlouho trvat, než se dočkáme skutečně rovných práv pro všechny.